Mësoni 2 Udhëzues i Tregtisë 2021 mbi Tregtimin Social!

Mësoni 2 Udhëzues i Tregtisë 2021 mbi Tregtimin Social!

Tregtia sociale është një fenomen relativisht i ri në hapësirën e investimeve në internet. Me pak fjalë, ndërmjetësit online që mbështesin tiparet e tregtisë shoqërore ju lejojnë të angazhoheni me tregtarë të tjerë të faqes. Kjo pastaj ju lejon të diskutoni mbi mundësitë e mundshme të tregtisë me kolegët tuaj kolegë, si dhe të mësoni dhe të përmirësoni njohuritë tuaja të investimeve.

Disa platforma të investimeve të tregtisë shoqërore shkojnë një hap më tej, duke ju lejuar të kopjoni tregtinë e përdoruesve të tjerë. Duke vepruar kështu, ju keni shansin për të fituar të ardhura pasive pa pasur nevojë të ngrini gishtin.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth lëvizjes së tregtisë sociale? Nëse është kështu, ju mirëpresim të lexoni Udhëzuesin Mëso 2 Tregtinë 2021 mbi Tregtinë Sociale. Jo vetëm që i mbulojmë hollësitë e mënyrës se si funksionon në të vërtetë tregtia shoqërore, por ne diskutojmë platformat më të mira aktualisht aktive në treg.

Shënim: Vetëm mos harroni, edhe pse anëtarët e një platforme tregtare shoqërore mund të pretendojnë të dinë se për çfarë flasin, ju gjithmonë duhet të merrni këshilla të palëve të treta me një kripë. Në vend të kësaj, duhet të përqendroheni tek anëtarët që kanë një histori të verifikueshme në bërjen e fitimeve afatgjata! 

Tabela e Përmbajtjes

   

  AvaTrade - Broker i themeluar me tregti pa komision

  Vlerësimi ynë

  • Paguani 0% në të gjitha instrumentet CFD
  • Tregtoni mijëra CFD
  • 500: 1 Në dispozicion objektet e levave
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Depozitoni menjëherë fondet me një kartë debiti / krediti

   

  Çfarë është tregtia sociale?

  Siç sugjeron emri, tregtia shoqërore është një formë e tregtare online që ju lejon të "shoqëroheni" me anëtarët e tjerë të faqes. Me këtë, nënkuptojmë që ju duhet të diskutoni mbi idetë e mundshme të tregtisë me përdorues të tjerë të së njëjtës platformë brokerimi, me secilin dhe çdo koment të bërë publik.

  Për shembull, le të themi që ju keni një interes në tregti vaj. Duke iu drejtuar sektorit të naftës të ndërmjetësit, do të merrni për të parë mendimet dhe pikëpamjet se si anëtarët e tjerë mendojnë se do të shkojnë tregjet. Përndryshe, ju mund të vendosni të jepni mendimin tuaj mbi tregjet e naftës, i cili nga ana tjetër, do të shohë anëtarët e tjerë të komentojnë.

  Ç'është më e rëndësishmja, është e rëndësishme të theksohet se faqet e tregtisë shoqërore nuk janë vetëm forume në internet që ju lejojnë të diskutoni ide tregtare. Përkundrazi, ato janë platforma brokerimi të plota që ju lejojnë të blini, shisni dhe tregtoni mijëra pasuri. Në fakt, kjo është premisa kryesore e platformës, me aspektin e tregtisë shoqërore plotësuese të përpjekjeve tuaja tregtare.

  Një pikë shtesë për t'u shënuar në diskutimin e tregtisë shoqërore është se disa platforma gjithashtu mbështesin tregtinë me kopje. Kjo është ajo ku ju mund të pasqyroni tregtinë e përdoruesve të tjerë në sitin si-si-si. Ju merrni për të zgjedhur se cilët investitorë kërkoni të mbështetni, si dhe çfarë aksionesh doni të caktoni në portofol.

  Pro dhe kundër të tregtisë sociale

  • Diskutoni idetë e investimeve me tregtarët e tjerë të platformës
  • Mësoni dhe përmirësoni njohuritë tuaja tregtare
  • Flisni me tregtarët ekspertë që kanë një histori të qëndrueshme të fitimeve
  • Pasqyroni tregtinë e investitorëve të tjerë përmes Copy Trading
  • Në krye të aspektit shoqëror, ju keni qasje të drejtpërdrejtë në mijëra instrumente financiarë
  • Faqet e tregtimit shoqëror zakonisht mbështesin pagesa të kartave të debitit / kreditit dhe portofolit elektronik
  • Lehtë për tu ndikuar nga të ashtuquajturit tregtarë ekspertë
  • Asnjë garanci se platforma e tregtisë shoqërore do të përmirësojë aftësitë tuaja të investimeve
  • Shumë këshilla të këqija lundrojnë përreth

  Si funksionon tregtia sociale?

  E para dhe më e rëndësishmja - dhe siç e përmendëm shkurtimisht më parë, qëllimi kryesor i një faqe tregtare shoqërore është shumë i njëjtë me çdo platformë tjetër investimi - ju jeni atje për të fituar para. Me fjalë të tjera, do të duhet të hapni një llogari me ndërmjetësin në internet, të ngarkoni disa ID, të depozitoni fonde dhe më pas të zgjidhni investimet tuaja mbi bazën e DIY.

  Me atë që thashë, atëherë do të keni aspektin shoqëror të platformës nga e cila do të nxirreni. Shpresojmë, kjo do t'ju formojë në një tregtar më të mirë të gjithanshëm dhe do t'ju ndihmojë të çoni investimet tuaja në nivelin tjetër.

  Profilet e Tregtimit Social

  Mënyra më e lehtë për të tërhequr kokën tuaj rreth tregtisë sociale është të mendoni se si funksionon një platformë tradicionale e mediave sociale si Facebook. Siç e dini ndoshta, gjithçka është publike nëse nuk flisni me dikë përmes veçorisë private të platformës. Kjo përfshin aftësinë për të klikuar në profilin e dikujt dhe për të gjetur më shumë informacion rreth tyre.

  Në rastin e një platforme tregtare sociale, nëse nuk vendosni ta mbani profilin tuaj privat, anëtarët e tjerë të faqes shohin aktivitetin tuaj të investimit. Kjo është e shkëlqyeshme për ju si një investitor i ri, pasi mund të eksploroni se çfarë asetesh blejnë dhe shesin tregtarët me përvojë.

  Lloji i informacionit që do të jesh i fshehtë përfshin:

  • Emri i përdoruesit të tregtarit (pa informacion personal)
  • Foto e tregtarit
  • Rezultatet historike të tregtisë
  • Niveli i rrezikut
  • Portofoli aktual

  Duke kaluar ca kohë duke parë profilin e individit, do të vlerësoni se sa i suksesshëm është tregtari.

  Gjetja e Tregtarëve Ekspertë

  Hapësira për investime në internet është e mbushur plot me të ashtuquajturit 'tregtarë ekspertë'. Realiteti është se shumica e këtyre 'ekspertëve' nuk janë aspak ekspertë. Zakonisht, do të ishte e vështirë të vlerësohej besueshmëria e një mësuesi mësimi në internet. Për shembull, herë pas here ne shesim investitorë në Instagram dhe YouTube me ndjekje masive, vetëm për të mësuar se ata nuk janë aq të suksesshëm sa duket.

  Lajmi i mirë është se platformat e tregtisë shoqërore janë 100% transparente. Për shembull, ju duhet të eksploroni çdo tregti që përdoruesi ka bërë që kur u bashkua me platformën. Ky informacion nuk mund të ndryshohet ose manipulohet nga tregtari, pasi të dhënat bazohen në aktivitetin e vërtetë tregtar. Si i tillë, ju mund ta ndani informacionin në raporte të lexueshme, të cilat ju lejojnë të vlerësoni se sa i suksesshëm është tregtari.

  Pasi të keni gjetur një tregtar që ju pëlqen pamja, mund t'i shtoni në listën tuaj të miqve - ashtu si do të vepronit me Facebook ose Twitter. Pas kësaj, ju mund të mbani skeda për gjithçka që ata bëjnë në platformë !. Kjo përfshin tregtinë e vazhdueshme, si dhe çdo koment që ata postojnë në forumin publik.

  Ndjenja e përgjithshme

  Faqet e tregtimit shoqëror janë gjithashtu të shkëlqyera për të vlerësuar ndjenjën e përgjithshme në klasa specifike të pasurive. Merrni eToro si një shembull kryesor. Platforma në internet ju jep një ndarje të përqindjes së vendit ku po shkojnë paratë në faqen e saj. Kjo është thelbësisht e dobishme, veçanërisht kur mendoni se eToro është shtëpia e mbi 12 milion tregtarëve.

  Për shembull, le të themi se jeni duke u përpjekur të vlerësoni drejtimin afatshkurtër të arit. Nëse faqja e tregtisë shoqërore thotë se 97% e parave po vendosen në porosi të shitjes, atëherë ju e dini që ndjenja e përgjithshme vazhdon flori është jashtëzakonisht bearish. Me atë që tha, kontraksionistët në platformë ka të ngjarë të shkojnë kundër ndjenjës së tregut duke vendosur një urdhër blerjeje!

  Diskutime Publike

  Na pëlqejnë shumë diskutimet publike që i gjeni në faqet e tregtisë shoqërore. Kjo ju lejon të flisni me tregtarë të tjerë në platformë, me synimin për të gjetur se në cilën mënyrë njerëzit mendojnë se shkojnë tregjet. Për shembull, le të themi se jeni të interesuar të tregtoni aksione të Apple.

  Duke iu drejtuar faqes përkatëse të tregtimit, do të shihni një diskutim diskutimesh. Kjo nuk duket ndryshe nga një temë në Facebook, për aq sa dikush do të fillojë diskutimin duke postuar një koment, dhe pastaj njerëzit e tjerë mund të bashkohen me konvertimin duke lënë përgjigje.

  Ajo që shpesh do të gjeni është se investitorët me përvojë do të lënë një analizë shumë të thelluar të një aktivi, në të cilën mënyrë ata mendojnë se do të shkojë, dhe thelbësore - arsyet themelore të parashikimit të tyre. Në mënyrë të ngjashme, shpesh do të gjesh njerëz që diskutojnë mbi gjetjet e tyre themelore dhe të analizave teknike.

  Copy Trading

  Sado të mëdha janë karakteristikat e mësipërme, ne do të argumentonim se përfitimi kryesor i anëtarësimit në një platformë tregtare shoqërore është aftësia për të 'kopjuar tregtinë'. Ndryshe referuar si 'tregtim i automatizuar' ose 'tregti pasqyre', procesi ju lejon të kopjoni tregtinë e përdoruesve të tjerë.

  Për shembull, le të themi që një investitor në sit ka një histori të jashtëzakonshme në blerjen dhe shitjen e aksioneve amerikane. Ju dëshironi të bëni saktësisht të njëjtat tregti si ato, proporcionale me një shumë që mund të përballoni. Ju mund ta arrini këtë me një klikim të një butoni në faqet e tregtisë shoqërore, dhe në shumicën e rasteve - nuk do të tarifoheni asgjë shtesë.

  Le të shohim një shembull se si funksionon tregtia e kopjimit.

  1. Gjeni një tregtar që dëshironi të kopjoni

  Porta juaj e parë e thirrjes është të gjeni një tregtar që ju pëlqen pamja e tij. Me platformën kryesore të tregtisë shoqërore eToro që pret mbi 12 milion tregtarë, do t'ju duhet të bëni një hulumtim serioz. Për fat të mirë, ju lehtë mund ta ngushtoni kërkimin tuaj duke përdorur filtra.

  Disa nga metrikat në të cilat duhet të përqendroheni janë:

  Pasuritë: Shikoni për të parë në çfarë asetesh përdoruesi specializohet. Për shembull, a blejnë ata vetëm aksione, apo u pëlqen të marrin një qasje më të larmishme për të investuar?

  Koha në Platformë: Ju do të dëshironi të përqendroheni në tregtarët që kanë një histori të gjatë për të bërë fitime të qëndrueshme. Si i tillë, vetëm sepse tregtari bëri fitime dyshifrore në muajin e parë të provës, kjo nuk do të thotë që duhet t'i kopjoni ato. Në vend të kësaj, vendosni për tregtarët që janë aktivë në sit për disa vite.

  Fitimet: Sigurisht që do të duhet të vlerësoni sa i suksesshëm ka qenë tregtari. Mënyra më e mirë për të vlerësuar këtë është të shikoni në tabelat mujore. Kjo ju lejon të shihni se çfarë fitimesh dhe humbjesh ka bërë tregtari brenda çdo muaji kalendarik që kur u bashkuan me sitin. Sa më shumë muaj 'të gjelbër' aq më mirë.

  Rrezik: Platformat e tregtimit shoqëror si eToro caktojnë një vlerësim të rrezikut për secilin përdorues. Ky është një vlerësim automatik që bazohet në llojet e tregtisë që bën individi, së bashku me shumën që ata interesojnë në lidhje me bilancin e llogarisë së tyre. Levave gjithashtu do të luajë një pjesë. Bestshtë më mirë të mos mbështetesh vetëm në vlerësimin e rrezikut të paracaktuar. Në vend të kësaj, vlerësoni rrezikun e përgjithshëm të tregtarit duke eksploruar metrikat e përshkruara më parë.

  Numri i tregtarëve të kopjimit: Shpesh neglizhohet, është gjithashtu e dobishme të shihet se sa përdorues në sit kopjojnë tregtarin në fjalë. Megjithëse nuk është një shkencë e saktë, tregtarët që kanë një numër të gjerë ndjekës zakonisht e bëjnë këtë sepse vazhdimisht bëjnë fitime. Kjo gjithashtu i bën presion shtesë tregtarit, pasi sa më shumë njerëz që i ndjekin, aq më shumë para janë përgjegjës.

  2. Zgjidhni aksionin tuaj

  Pasi të keni gjetur një tregtar që dëshironi të kopjoni, atëherë do të duhet të vlerësoni se sa dëshironi të vini në lojë. Platformat e tregtisë shoqërore përdorin një sistem të bazuar në proporcion, që do të thotë se pjesa juaj e përgjithshme do të peshohet e njëjtë me portofolin që po kopjoni.

  Për shembull:

  • Le të themi që ju doni të kopjoni një tregtar që ka 5 aksione në portofolin e tyre
  • Për t'i mbajtur gjërat të thjeshta, do të themi se tregtia ka ndarë 100 $ në 4 x aksione të ndryshme dhe 600 $ në 1 x aksione.
  • Kjo e çon portofolin e përgjithshëm në $ 1,000
  • Sidoqoftë, ju doni të merrni vetëm 100 dollarë - që arrin në 10% të vlerës aktuale të portofolit
  • Si i tillë, portofoli juaj do të ketë 4 x aksione në një kunj prej 10 $, dhe 1 x aksione në 60 $.

  Siç mund ta shihni nga sa më sipër, ju është dhënë mundësia e kopjimit të të gjithë portofolit përmes një klikimi të vetëm. Për më tepër, ju gjithashtu keni për të zgjedhur se sa keni dashur të investoni në total - me tregtitë të vendosura në të njëjtin raport me personin që keni përballuar.

  Me atë që tha, ju nuk keni nevojë të kopjoni portofolin aktual nëse nuk dëshironi. Në vend të kësaj, ju mund të zgjidhni të kopjoni të gjitha tregtitë e ardhshme. Përndryshe, ju mund të zgjidhni të dyja.

  3. Realizimi i fitimeve tuaja

  Çdo fitim që ju bëni duke ndjekur një tjetër përdorues të tregtisë shoqërore do të pasqyrojë individin që po kopjoni. Për shembull, le të themi se gjatë korrikut 2020, tregtari bën një fitim prej 4%.

  Pavarësisht nga sa ka tregtuar tregtari, fitimi prej 4% llogaritet përkundrejt madhësisë së juaj portofol Duke qëndruar në të njëjtin shembull si më sipër, kjo do të thotë që portofoli juaj i tregtimit të kopjeve 100 $ do të kishte fituar $ 4 fitim në korrik 2020.

  Sidoqoftë, duke përjashtuar të ardhurat fikse në formën e dividendëve ose pagesave të kuponit, ju do të realizoni fitimet tuaja vetëm nëse vazhdoni të mbyllni tregtinë. Nëse tregtari i kopjimit nuk e bën këtë vetë, atëherë do t'ju duhet ta bëni manualisht.

  4. Strategjia e Diversifikimit

  Një nga gjërat më të mira në lidhje me faqet e tregtisë sociale si eToro është numri i madh i përdoruesve aktivë. Ajo që do të thotë kjo për ju është se do të keni mijëra tregtarë fitimprurës për të kopjuar.

  Duke pasur parasysh këtë, kjo ju lejon të krijoni një portofol shumë të larmishëm të tregtarëve të kopjimit. Duke vepruar kështu, ju do të keni shansin më të mirë të mundshëm për t'u mbrojtur nga një tregtar që ka një muaj katastrofik.

  Të ardhurat pasive

  Një karakteristikë super e rëndësishme e përfshirjes në një strategji të automatizuar të tregtisë sociale është se e gjithë rryma e investimeve është pasive. Kjo do të thotë që ju keni shansin për të fituar të ardhura në fund të çdo muaji, pa pasur nevojë të bëni ndonjë punë të vështirë. Në vend të kësaj, gjithçka që ju duhet të bëni është të zgjidhni se cilët tregtarë dëshironi të kopjoni, dhe platforma e tregtisë shoqërore kujdeset për pjesën tjetër.

  Përfitimet e të bërit një mësues feje shoqërore

  Ndërsa ne jemi përqendruar në përfitimet e platformave të tregtisë sociale nga perspektiva e një investitori të ri, çfarë mund të ketë për ata që kanë aftësi të përparuara tregtare? Mbi të gjitha, nëse do të ishit në gjendje të tejkalonit vazhdimisht tregjet më të gjera, a do të dëshironit vërtet që të gjithë të dinin se çfarë është salca juaj e fshehtë?

  Epo, tregtarët me përvojë do të jenë në gjendje të bëjnë një rrjedhë shtesë të të ardhurave kur ata lejojnë që njerëzit e tjerë të kopjojnë tregtinë e tyre. Në shumicën e rasteve, platforma e tregtisë sociale do t'i paguajë një komision tregtarit kur të përmbushen disa pika të caktuara. Kjo zakonisht përqendrohet në numrin e përdoruesve që kopjojnë tregtarin dhe vëllimin e pasurive nën menaxhim (AUM).

  Për shembull, le të themi që tregtari ka 100 njerëz që i kopjojnë, me secilin portofol me vlerë $ 1,000. Kjo do të thotë që AUM-i i përgjithshëm arrin në 100,000 dollarë. Nëse faqja e tregtisë shoqërore paguan një komision prej 1%, kjo arrin në një shtesë prej $ 1,000.

  Ç'është më e rëndësishmja, tregtari po merr të ardhura shtesë për të bërë atë që do të bënin gjithsesi, kështu që është një situatë fituese për të gjitha palët e përfshira.

  Këshilla për të fituar para në një sit tregtar social

  Nëse ju pëlqen tingulli i tregtisë shoqërore, por nuk e dini fare nga të filloni, më poshtë do të gjeni disa këshilla të dobishme se si t'i jepni vetes shansin më të mirë të mundshëm për të fituar para.

  Vendosni disa parametra

  Kur bëhet fjalë për gjetjen e tregtarëve fitimprurës për të kopjuar, është e rëndësishme që të vendosni disa parametra. Me këtë, nënkuptojmë se duhet të kaloni ca kohë duke menduar se cilat kërkesa minimale prisni të përmbushë tregtari. Për shembull, një pikë e mirë fillestare është të merren parasysh vetëm tregtarët që kanë një histori prej të paktën një viti.

  Për të qenë vërtet i sigurt se rezultatet e tregtarit nuk janë rast i fatit të plotë, ju mund të dëshironi ta rritni këtë në dy vjet. Një parametër shtesë që mund të dëshironi të shikoni është vlerësimi i rrezikut të tregtarit. Ndërsa mund të merrni në konsideratë profile me rrezik të ulët deri mesatar, mund të dëshironi të qëndroni larg atyre që bien nën pragun e rrezikut të lartë.

  Llojet e Pasurive

  Atëherë duhet të mendoni për llojet e aktiveve ndaj të cilave dëshironi të ekspozoheni. Për shembull, vetëm sepse përdoruesi ka bërë fitime dyshifrore duke tregtuar Bitcoin dhe Ethereum gjatë 12 muajve të fundit, nëse nuk ndiheni rehat të investoni në kriptovaluta; mos

  Për më tepër, disa prej jush mund të jenë më të interesuar në asete që krijojnë të ardhura - të tilla si aksione ose obligacione që paguajnë dividend. Nëse është kështu, përqendrohuni tek tregtarët socialë që zakonisht mbajnë aktive që japin të ardhura.

  Diversifikoni nëpër tregtarë të shumtë Klasat e aseteve

  Megjithëse diskutuam shkurtimisht për diversifikimin më herët, nuk mund të theksojmë sa e rëndësishme është kjo. Në fakt, ju këshillohet më mirë të diversifikoni ndërmjet tregtarëve të shumtë klasat e aseteve. Lidhur me të parën, ia vlen të kopjoni tregtinë e dhjetra përdoruesve të ndryshëm.

  Në këtë mënyrë, nëse një ose dy përdorues kanë një muaj të keq - por pjesa tjetër përfundon me fitim, ka të ngjarë të jesh akoma në jeshile. Dhe kjo e fundit - duke mbështetur tregtarët që specializohen në një gamë të plotë të klasave të ndryshme të aseteve, kjo do të amplifikojë më tej strategjinë tuaj të diversifikimit. Për shembull, kjo mund të përfshijë aksione, ETF, obligacione qeveritare dhe mallra.

  Portofol i ponderuar

  Vlen gjithashtu të mendohet për krijimin e një portofoli të ponderuar të tregtarëve të kopjimit. Për shembull, disa tregtarë do të përdorin një qasje 70/20/10 ndaj rrezikut. Kjo është ajo ku 70% e portofolit tuaj bazohet në tregtarët me një rezultat me rrezik të ulët, 20% të mesëm dhe 10% të lartë.

  Duke ndjekur një qasje të tillë ndaj tregtisë sociale, ju keni shumicën dërrmuese të parave tuaja në investitorë me rrezik të ulët. Sidoqoftë, ju gjithashtu keni marrë pak para të alokuara edhe për investitorë me rrezik më të lartë - thjesht në rast se ata vijnë mirë.

  Si të zgjidhni një faqe tregtare sociale?

  Po kërkoni një faqe të re tregtare sociale ku mund të bëni rrjetin dhe tregtinë në të njëjtën kohë? Nëse është kështu, ne do të sugjeronim të ndiqnit këshillat e përshkruara më poshtë.

  Rregullorja

  Metrika më e rëndësishme që duhet të vlerësoni është nëse faqja e tregtisë shoqërore është e licencuar ose jo. Mbi të gjitha, do t'ju kërkohet të depozitoni para të botës reale në platformë, prandaj është e rëndësishme që të mbroheni nga një organ i nivelit të parë. Për shembull, faqja kryesore tregtare eToro është licencuar nga rregullatorët në MB, Australi dhe Qipro - kështu që paratë tuaja janë të sigurta në çdo kohë.

  ✔️ Pagesat

  Ju duhet të zgjidhni një faqe shoqërore tregtare që mbështet mënyrën tuaj të preferuar të pagesës. Pavarësisht nëse kjo është një kartë debiti / krediti, portofol elektronik ose llogari bankare - sigurohuni që ta kontrolloni këtë para se të regjistroheni.

  ✔️ Transparenca

  Nëse po bashkoheni në një faqe të tregtimit shoqëror sepse dëshironi të jepni një tregti kopjimi, atëherë sigurohuni që platforma të jetë 100% transparente. Me fjalë të tjera, kur rishikoni performancën e një tregtari që po mendoni të kopjoni, duhet të jeni në gjendje të shikoni secilën dhe çdo tregti që ata kanë bërë ndonjëherë.

  Report Raportimi i lehtë

  Për më tepër që të jesh 100% transparent, duhet të zgjedhësh edhe një faqe shoqërore tregtare që të lejon të shikosh statistikat në një mënyrë të lehtë për t'u lexuar. Për shembull, platformat më të mira do të thyejnë rezultatet e tregtisë nga një muaj në muaj. Në këtë mënyrë, ju mund të shihni se sa e qëndrueshme është kopje tregtari në fjalë është.

  Inst Instrumentet financiare

  Mos harroni, ju do të tregtoni pasuri të botës reale, prandaj sigurohuni që të eksploroni se në sa instrumente financiarë do të keni qasje. Mbi të gjitha, ju doni të krijoni një portofol shumë të larmishëm të tregtarëve të kopjimit, kështu që do të dëshironi të keni qasje në sa më shumë klasa të pasurive të jetë e mundur.

  ✔️ Tarifat dhe Komisionet

  Jo vetëm që duhet të merrni parasysh tarifat e tregtisë, por mund të tarifoheni për të përdorur tiparin e tregtimit të kopjimit. Në rastin e eToro, ju nuk do të paguani fare tarifa për të pasqyruar tregtinë e përdoruesve të tjerë. Sidoqoftë, një numër faqesh të tregtisë shoqërore do t'ju tarifojnë një komision kur kopjoni tregtinë, prandaj sigurohuni që ta kontrolloni këtë.

  Faqja më e mirë e tregtimit social të vitit 2021

  Ju pëlqen tingulli i tregtisë shoqërore dhe dëshironi të filloni me një llogari tani? Nëse është kështu, ju do të gjeni platformën tonë me vlerësim të lartë të renditur më poshtë.

  1. eToro - Pioneri i Tregtimit Social

  Mos gabo për këtë, eToro është platforma më e mirë tregtare sociale në hapësirë ​​- me një milje vendi. Në fakt, platforma ishte një nga ndërmjetësit e parë në arenën online për të prezantuar konceptin social dhe tregtar të kopjimit. E para dhe më e rëndësishmja, eToro ka më shumë se 12 milion përdorues aktivë, që do të thotë se keni një sasi të konsiderueshme të të dhënave sociale në majë të gishtave tuaj. Kjo vjen në formën e diskutimeve publike, ku ju mund të shihni se çfarë pozicionesh kërkojnë të marrin tregtarët e tjerë mbi bazën e një aktivi nga pasuri. Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion në SH.B.A.

  Për shembull, nëse kaloni në faqen e tregtimit të aksioneve Nike në eToro, do të jeni mësuar me një mori postimesh, komentesh dhe debatesh nëse aksioni ia vlen të blihet ose shitet. Ju gjithashtu mund të shikoni ndjenjat e tregut për secilin aktiv, i cili ju tregon se ku po shkojnë paratë. Me atë që tha, tipari më inovativ në eToro është ai i opsionit të tij të tregtimit të kopjeve. Kjo ju lejon të gjeni një tregtar që ju pëlqen pamja e tij dhe më pas të kopjoni portofolin e tyre me një klik të vetëm.

  Ç'është më e rëndësishmja, nuk ka asnjë tarifë për të kopjuar tregtarë të tjerë në eToro, e cila është e shkëlqyeshme. Sa i përket bazave, hapja e një llogarie në eToro zgjat disa minuta. Pasi të keni ngarkuar një kopje të letërnjoftimit tuaj, mund të depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofolin elektronik ose llogarinë bankare. Të gjitha opsionet e depozitave janë falas, megjithëse do të duhet të plotësoni një depozitë minimale prej 200 $. Pasi të jeni konfiguruar të gjithë, mund të blini dhe shisni mijëra pasuri.

  Kjo përfshin gjithçka, nga aksionet, kriptovalutat, indekset, ETF-të dhe ari. Në shumicën e rasteve, ju nuk do të paguani asnjë komision tregtar në platformë përveç përhapjes. E vetmja herë që paguani një tarifë është nëse shisni aktivin me pak kohë, ose nëse aplikoni një levë. Kur bëhet fjalë për rregullimin, eToro licencohet nga FCA, CySEC dhe ASIC. Si të tilla, investimet tuaja janë të sigurta në çdo kohë.

  Vlerësimi ynë

  • Mbështet të gjitha llojet e kartave të debitit / kreditit
  • Regjistrimi i shpejtë dhe procesi i KYC
  • Llogaritë shprehen vetëm në USD
  67% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja

  përfundim

  Si përmbledhje, fenomeni i tregtisë shoqërore ka kapur me të vërtetë hapësirën për investime me pakicë në vitet e fundit. Në një kohë jo shumë kohë më parë, ndërmjetësit online do të synonin produktet e tyre tek një lloj specifik investitori. Gjërat kanë ndryshuar shumë që nga ajo kohë, me një numër platformash që ndjekin drejtorë të ngjashëm me faqet e mediave sociale si Facebook dhe Twitter.

  Kjo është e shkëlqyeshme nëse jeni një tregtar i ri, pasi keni qasje në një pasuri të njohurive në një mjedis transparent. Në mënyrë të ngjashme, ju gjithashtu keni shansin për të fituar të ardhura pasive duke pasqyruar tregtinë e përdoruesve të tjerë. Me sa u tha, ju me të vërtetë duhet të bëni disa detyra shtëpie tek një tregtar përpara se të rrezikoni paratë tuaja.

  Në fund të fundit, nëse doni të përjetoni se si është tregtia sociale, ne shpresojmë që udhëzuesi ynë i thelluar t'ju ketë armatosur me të gjitha informacionet që do t'ju duhen për të patur sukses. Ne gjithashtu ju kemi drejtuar në drejtim të platformës sonë të vlerësuar të tregtisë shoqërore - eToro. Duke hapur një llogari me ndërmjetësin, mund të bëni tregti shoqërore brenda pak minutash!

  AvaTrade - Broker i themeluar me tregti pa komision

  Vlerësimi ynë

  • Paguani 0% në të gjitha instrumentet CFD
  • Tregtoni mijëra CFD
  • 500: 1 Në dispozicion objektet e levave
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Depozitoni menjëherë fondet me një kartë debiti / krediti

   

  FAQs

  Cili është ndryshimi midis tregtisë sociale dhe tregtisë së kopjimit?

  Megjithëse janë të përafruara shumë ngushtë, ato në fakt u referohen dy gjërave të ndryshme. Në rastin e tregtisë shoqërore, ky është procesi i diskutimit, debatit dhe rrjetëzimit me tregtarë të tjerë në një mënyrë publike - ashtu si do të bënit në një faqe të mediave sociale si Facebook. Tregtimi i kopjimit - i cili bie nën ombrellën e tregtisë shoqërore, është procesi i pasqyrimit të tregtisë së përdoruesve të tjerë.

  Cila është platforma më e mirë e tregtimit shoqëror?

  eToro është larg platforma më e mirë tregtare dhe tregtare e kopjimit në hapësirë. Derisa të vijë një konkurrent i besueshëm, eToro do të vazhdojë të dominojë hapësirën.

  Si mund të zgjedh një tregtar kopjimi?

  Ekzistojnë një numër faktorësh që duhet të merrni parasysh kur zgjidhni një tregtar kopjimi për të pasqyruar. Kjo përfshin kohëzgjatjen e kohës kur tregtari ka qenë në vendndodhje, përfitimin e tyre të përgjithshëm mbi bazë muaj dhe nivelin e rrezikut.

  A duhet të paguani për të përdorur një platformë tregtare sociale?

  Në shumicën dërrmuese të rasteve, nr. Mos harroni, faqet e tregtisë shoqërore janë akoma ndërmjetësues në internet. Dhe si fitojnë para ndërmjetësit online? Kur bën tregti! Si i tillë, normalisht mund të hapni një llogari dhe të depozitoni fonde pa u tarifuar.

  A mund të tregtoj shoqërore me hua?

  Në shumicën e rasteve, po. Sidoqoftë, kjo mund të bëhet e ndërlikuar kur faktorizoni kufijtë e huasë të bazuar në pasuri. Për shembull, ESMA kufizon levën e aksioneve dhe kriptovalutave përkatësisht në 5: 1 dhe 2: 1, prandaj mbaje këtë në mendje.

  A shkel tregtia shoqërore në të drejtat e mia të privatësisë

  Absolutisht jo. Megjithëse mund të shikoni tregtarë të tjerë në platformën përkatëse, nuk do të jeni në gjendje të shihni ndonjë informacion personal. Në vend të kësaj, do të jeni në gjendje të shihni vetëm emrin e tyre të përdoruesit.

  A eToro kërkon ndonjë tarifë për të kopjuar tregtinë?

  Jo, tregtia e kopjeve është falas në eToro.

  Autori: Samantha Forlow

  Samantha Forlow

  Samantha është një studiuese dhe shkrimtare me qendër në MB që specializohet në financat e të gjitha gjërave. Kjo përfshin gjithçka, nga kapitali tradicional dhe investimet e fondeve, në tregtinë e Forex dhe CFD. Samantha ka shkruar përmbajtje të bazuar në financa për disa vjet dhe ka një larmi botimesh në domenin në internet. Ç'është më e rëndësishmja, ajo është në gjendje të shpjegojë subjektet komplekse financiare në një mënyrë miqësore për fillestarët.