Rishikimi eToro: Tarifat e Platformës, Përhapjet, Pasuritë e Tregtueshme dhe Rregullorja 2021`

Rishikimi eToro: Tarifat e Platformës, Përhapjet, Pasuritë e Tregtueshme dhe Rregullorja 2021`

Përmbajtja nuk zbatohet për përdoruesit e SH.B.A.

eToro Review, a jeni një investitor i ri që është i interesuar të blejë aksione dhe aksione? Apo ndoshta jeni më shumë në Forex ose Bitcoin? Sido që të jetë, mund të dëshironi të provoni platformën eToro.

Ndërmjetësi i tregtisë shoqërore me bazë në internet po merr botën e tregtisë nga stuhia. Me mbi 12 milion përdorues, eToro është tërheqës për tregtimin e të rinjve për shkak të faktit se është shumë i thjeshtë për t'u përdorur. Në fakt, duke kryer vetëm 10 minuta nga koha juaj, mund të keni një llogari të financuar dhe të blini pjesën tuaj të parë!

Para se ta bëni, ne do të mbulojmë gjithçka që ju duhet të dini për të gjitha gjërat eToro. Kjo përfshin mënyrën e funksionimit të platformës, çfarë asetesh mund të blini dhe tregtoni, tarifat dhe komisionet, rregulloret dhe shumë më tepër.

Shpresojmë që të jesh i armatosur me gjithë këtë informacion të dobishëm do t'ju ndihmojë të merrni një vendim nëse eToro është ndërmjetësi i duhur për ju!

Tabela e PĂ«rmbajtjes

   

  eToro - Bleni dhe Investoni në Komisione Pa Pasuri

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione pa paguar asnjĂ« komision
  • Depozitoni fonde me njĂ« kartĂ« debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E pĂ«rsosur pĂ«r tregtarĂ«t e rinj dhe e rregulluar shumĂ«
  • VetĂ«m kriptot e vĂ«rteta janĂ« nĂ« dispozicion nĂ« SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

  Çfarë është eToro?

  Kompania e brokerimit me bazë në internet eToro u themelua për herë të parë në 2006. Platforma ju mundëson të tregtoni CFD (kontrata për ndryshim), si dhe mënyrën më konvencionale të blerjes së aseteve.

  Në departamentin e CFD-ve, eToro pret gjithçka, nga indekset, obligacionet, aksionet, energjitë dhe metalet - për të përmendur disa. Ç'është më e rëndësishmja, ju gjithashtu mund të "blini" kriptovaluta, aksione dhe ETF në kuptimin tradicional - që do të thotë që të ruani pronësinë e plotë të asetit në fjalë.

  Struktura e saj e çmimeve - kryesisht dhe merren me aksione tarifat, është një nga gjërat më tërheqëse për eToro. Për shembull, aksionet, mund të blihen mbi një bazë pa komision.

  eToro është në thelb një medium i tregtimit të aseteve që u drejtohet investitorëve të rinj të cilët mund të mos kenë blerë ndonjëherë një aksion të vetëm. Si i tillë, it rekomandohet shumë për fillestarët për shkak të ndërfaqes së thjeshtë por efektive. Duhet fjalë për fjalë për disa minuta për t'u regjistruar, depozituar fonde në llogarinë tuaj, zgjidhni disa aksione për të blerë, dhe kjo është vetëm për këtë, ju po tregtoni!

  Ndërmjetësi është shtëpia e një numri veçorish të tjera inovative që dallohen nga turma. Për shembull, eToro pret si tregtinë shoqërore ashtu edhe mjetet e tregtimit të kopjimit. Kjo ju lejon të 'shoqëroheni' me tregtarët e tjerë të platformës - duke ndarë dhe diskutuar këshilla për investime gjatë rrugës. Aspekti i tregtisë së kopjimit të eToro ju lejon të zgjidhni një investitor me përvojë që ju pëlqen pamja e tij dhe më pas të pasqyroni portofolin e tyre si-për-si.

  Çfarë lloj aksionesh mund të blej?

  Duhet thĂ«nĂ« se eToro Ă«shtĂ« njĂ« platformĂ« me shumĂ« pasuri. Me kĂ«tĂ«, nĂ«nkuptojmĂ« se ajo rendit disa klasa tĂ« aseteve - si nĂ« formĂ«n e CFD-ve ashtu edhe tĂ« pronave tradicionale. SidoqoftĂ«, pĂ«r sa i pĂ«rket ofertĂ«s sĂ« aksioneve, ju do tĂ« keni mbi 800 aksione pĂ«r tĂ« zgjedhur. 

  Kjo vjen nga një larmi e tregjeve të ndryshme të aksioneve, kështu që ju keni shumë mënyra për të diversifikuar në disa tregje financiare.

  Për ata prej jush që janë të interesuar të investojnë në kompani specifike në Mbretërinë e Bashkuar si RBS, British American Tobacco ose AstraZeneca - ju jeni në gjendje ta bëni këtë pa u munduar në eToro.

  E njëjta gjë vlen edhe për aksionet ndërkombëtare. Si i tillë nëse doni të diversifikoni edhe më tej portofolin tuaj, atëherë keni shumë zgjedhje në këtë arenë. Sa i përket shkëmbimit ndërkombëtar të aksioneve, në platformën eToro ju keni qasje në sa më poshtë:

  • Bruksel
  • Madrid
  • Lisbon
  • Amsterdam
  • Frankfurt
  • Hong Kong
  • Kopenhagen
  • Helsinki
  • Milani
  • NYSE (Shtetet e Bashkuara)
  • Bruksel
  • Paris
  • NASDAQ (Shtetet e Bashkuara)
  • Oslo
  • Zurich
  • Stockholm
  • Arabia Saudite

  Për sa i përket aksioneve specifike të sektorit që jeni në gjendje të blini, ekziston një zgjedhje e gjerë për të zgjedhur. Vetëm disa nga tregjet që janë në dispozicion për ju përfshijnë në eToro përfshijnë:

  • Rezervat e ushqimit dhe pijeve
  • Aksionet bankare
  • Rezervat e farmacisĂ«
  • Rezervat e teknologjisĂ«
  • Aksionet me pakicĂ«
  • Aksionet e dividentit
  • Rezervat e kanabisit

  ETFs

   Me pak fjalĂ«, njĂ« ETF ju lejon tĂ« investoni nĂ« njĂ« grup aktivesh pĂ«rmes njĂ« tregtie tĂ« vetme. Kjo mund tĂ« jetĂ« dhjetra aksione qĂ« janĂ« tĂ« lidhura me FTSE 100, ose njĂ« shportĂ« aksionesh nga sektori i teknologjisĂ«.  eToro pret mbi 150 ETF nga njĂ« larmi e madhe sektorĂ«sh tĂ« ndryshĂ«m.

  Clearshtë e qartë për të parë pse investitorët po vijnë në ETF kur bëhet fjalë për ndërtimin dhe diversifikimin e portofoleve të tyre. Me një kalim pa komision të ofruar nga eToro, është një mënyrë e shkëlqyer për të qenë në gjendje të investoni në një gamë të gjerë të aseteve të ndryshme përmes vetëm një investimi.

  Duke pasur parasysh që ofruesit e ETF po blejnë dhe shesin aksione për ju, një investim i thjeshtë me një klikim në eToro është gjithçka që nevojitet. Mbi të gjitha, nuk keni nevojë të bëni asgjë tjetër derisa të doni të arrini para në investim.

  cryptocurrencies

  Nëse po kërkoni të shtoni disa kriptovaluta në portofolin tuaj të tregtisë, atëherë jeni me fat, pasi eToro ofron 16 monedha dixhitale.

  Më e rëndësishmja, eToro ka qenë një nga liderët globalë në fintech (teknologji financiare) që nga fazat e hershme të blockchain. Nuk ka rëndësi nëse jeni një kripto pro apo po mendoni të hyni në treg për herë të parë - eToro e bën të lehtë procesin e investimit.

  Investimet e kriptomonedhave janĂ« 100% tĂ« sigurta nĂ« platformĂ«n eToro. NĂ« krye tĂ« kĂ«saj, seksioni i kriptomonedhĂ«s vjen me qasjen nĂ« njĂ« shumĂ«llojshmĂ«ri tĂ« veçorive shoqĂ«rore dhe mjeteve tĂ« analizĂ«s qĂ« mendojnĂ« pĂ«rpara. Kjo gjithashtu pĂ«rfshin menaxhim tĂ« automatizuar tĂ« rrezikut - diçka qĂ« Ă«shtĂ« e domosdoshme kur hyni nĂ« monedhat kriptomonedhĂ«. 

  Monedhat që aktualisht janë në dispozicion për tu zotëruar dhe tregtuar në eToro janë si më poshtë:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Binance monedhĂ«
  • Cardano
  • VizĂ« lidhĂ«se
  • EOS
  • Ethereum
  • Ethereum Classic
  • IOTA
  • Litecoin
  • Neo
  • yjor
  • Tezos
  • Tron
  • XRP
  • Zcash

  Nëse thjesht dëshironi të blini një kriptovalutë dhe të mbani monedhat për disa vjet. Sidoqoftë, do të paguani një tarifë nëse vendosni të shisni kriptovaluta ose të aplikoni levë. Crypto CFD nuk janë në dispozicion nën FCA.

  Kur bëhet fjalë për procesin e shkurtimit të kriptovalutave në eToro, ju mund ta bëni këtë përmes një pozicioni CFD. Megjithëse ju zotëroni aktivin themelor, tregtia juaj e monedhave të kriptoratit lidhet nga i njëjti sistem si ai i porosive të tjera CFD.

  NĂ«se ende nuk jeni 100% i sigurt qĂ« ndiheni mjaft tĂ« sigurt me tregtinĂ« e kriptovalutave, Ă«shtĂ« gjithashtu e mundur tĂ« kopjoni tregtinĂ«. Kjo do tĂ« thotĂ« qĂ« ju mund tĂ« kopjoni njĂ« tregtar me pĂ«rvojĂ« tĂ« kriptomonedhave si-si-si.  NĂ« kĂ«tĂ« skenar, çfarĂ«do vendimesh qĂ« merr tregtari pasqyrohen (nĂ« proporcion) nĂ« portofolin tuaj personal. Ne do tĂ« trajtojmĂ« mĂ« shumĂ« pĂ«r tregtinĂ« e kopjeve pak mĂ« vonĂ«.

  Forex

  Interesante, eToro nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« filloi si specialist Forex Trading platformĂ« qĂ« u krijua pĂ«r fillestarĂ«t. Si i tillĂ«, ju do tĂ« gjeni njĂ« zgjedhje tĂ« gjerĂ« tĂ« monedhave nĂ« platformĂ« - tĂ« gjitha kĂ«to mund tĂ« tregtohen nĂ« baza 24/7. 

  Kjo pĂ«rfshin dhjetĂ«ra diploma tĂ« mĂ«dha dhe tĂ« mitur, si dhe njĂ« pĂ«rzgjedhje tĂ« çifteve ekzotike.  Kur tregtoni Forex duke pĂ«rdorur eToro, duhet tĂ« mbani njĂ« vĂ«shtrim nĂ« 'listĂ«n tuaj tĂ« vĂ«zhgimit' pĂ«r tĂ« parĂ« nĂ«se çifti i monedhĂ«s suaj tĂ« zgjedhur po trendon apo jo, apo tregton nĂ« mĂ«nyrĂ« aktive.

  Do tĂ« ishte e kĂ«shillueshme qĂ« tĂ« inspektoni mbĂ«shtetjen dhe rezistencĂ«n duke parĂ« grafikĂ«t e Forex-it tĂ« ofruar nĂ« platformĂ«. Ideja Ă«shtĂ« tĂ« blini pas mbĂ«shtetjes dhe tĂ« shisni pak pĂ«rpara vijĂ«s sĂ« rezistencĂ«s. GjithmonĂ« kontrolloni tarifat kur tregtoni Forex nĂ« eToro, pasi kjo mund tĂ« ndryshojĂ« nĂ« varĂ«si tĂ« kushteve aktuale tĂ« tregut.  

  Siç kemi diskutuar mĂ« parĂ«, ju gjithmonĂ« mund tĂ« gjeni njĂ« tregtar kopjesh nĂ« eToro, fusha e ekspertizĂ«s sĂ« tĂ« cilit Ă«shtĂ« tregtia nĂ« valutĂ« tĂ« huaj. 

  Tregues

  Çdo treg i vetëm aksionesh në të gjithë botën ka disa indekse ose një indeks - dhe këto pasqyrojnë pozicionin e një pjese të veçantë të tregut.

  Indekset pĂ«rfshijnĂ« njĂ« numĂ«r tĂ« kapitalit tĂ« ndryshĂ«m, Ă«shtĂ« pĂ«r shkak se kĂ«to aktive zakonisht balancojnĂ« njĂ«ra-tjetrĂ«n qĂ« indekset konsiderohen tĂ« jenĂ« pak mĂ« tĂ« qĂ«ndrueshme se aksionet individuale. PĂ«r shembull, FTSE 100 ndjek 100 kompanitĂ« mĂ« tĂ« mĂ«dha nĂ« BursĂ«n e LondrĂ«s. 

  Duke pasur parasysh që kompanitë kanë tendencë të ndryshojnë kur bëhet fjalë për kufirin dhe madhësinë e tregut, secila aksion ka një efekt të ndryshëm në indeksin në fjalë. Për shembull, pasi Google ka shumë më shumë peshë sesa kompanitë më të vogla në indeks, nëse stoku i tij rritet ndjeshëm, vlera e plotë e indeksit mund të rritet gjithashtu, dhe anasjelltas.

  Më poshtë kemi renditur 5 nga indekset më të njohur në eToro, dhe ato janë si më poshtë:

  • FTSE 100
  • DJ30
  • GER30
  • SPX500
  • NSDQ100

  NĂ« eToro, indekset tregtohen si CFD. Arsyeja pĂ«r kĂ«tĂ« Ă«shtĂ« se ato nuk janĂ« pasuri financiare dhe nuk mund tĂ« investohen direkt. SidoqoftĂ«, njĂ« zgjidhje e lehtĂ« nĂ« eToro Ă«shtĂ« tĂ« investosh nĂ« njĂ« ETF qĂ« ndjek njĂ« indeks. Duke vepruar kĂ«shtu, ju do tĂ« zotĂ«roni aksionet themelore dhe kĂ«shtu - do tĂ« keni tĂ« drejtĂ« pĂ«r dividentĂ«! 

  Komisioni eToro dhe Shpenzimet e Shpjeguara

  Para se të angazhoheni në një ndërmjetës aksionesh, është thelbësore që të kontrolloni tarifat e tregtisë së platformës dhe të ndani tarifat e tregtimit.

  Me këtë në mendje, ne kemi bashkuar një ndarje të tarifave më të zakonshme eToro që ka të ngjarë të hasni.

  Asnjë komision për tregtinë e aksioneve

  Aftësia për të tregtuar stoqe pa u ngarkuar me ndonjë komision është ajo që e veçon eToro. Ky është rasti pavarësisht nëse jeni duke investuar në aksione të Mbretërisë së Bashkuar ose ndërkombëtare.

  Thisshtë kjo lloj bujarie që ka tërhequr mbi 12 milion investitorë në platformë. Mbi të gjitha, ndërmjetësit e tjerë miqësorë për përdoruesit rrallë ofrojnë një politikë kaq të madhe pagese, me disa që përfundojnë të jenë sa 1-2% në çdo tregti.

  Veryshtë shumë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm se mund të anashkalosh këto tarifa që kanë të bëjnë vetëm nëse nuk bën shitje të shkurtër dhe nuk aplikon levë në pozicion.

  Nëse aplikoni ndërmarrjen ose përdorni një shitje të shkurtër - tani keni të bëni me CFD të aksioneve. Si i tillë, në vend që të investoni në asetin në fjalë, ju jeni tregti ajo.

  PĂ«rhapja

  Kuptimi i përhap, i cili është ndryshimi midis çmimit "të shitur" dhe çmimit "ofertës" së një aktivi, është i rëndësishëm. Kjo është një nga tarifat që duhet të konsideroni si pjesë e 'kthimit të investimit' (ROI).

  PĂ«r sa i pĂ«rket pĂ«rhapjeve nĂ« eToro, ato do tĂ« ndryshojnĂ« nĂ« pĂ«rputhje me kushtet e tregut nĂ« atĂ« kohĂ«. Pra, nĂ« kĂ«tĂ« aspekt, nuk ka ndonjĂ« strukturĂ« tĂ« veçantĂ«. Me sa u tha, eToro Ă«shtĂ« zakonisht shumĂ« konkurrues nĂ« departamentin e shpĂ«rndarjes - veçanĂ«risht nĂ« klasat e aseteve kryesore si aksionet, ari dhe indekset. 

  Ju do të jeni në gjendje të përdorni përhapjet më konkurruese duke tregtuar brenda orëve standarde të hapjes së tregut.

  Tarifat e tërheqjes / depozitës

  Megjithëse nuk ka asnjë tarifë zyrtare depozite, ju duhet të merrni parasysh koston e konvertimit të monedhës. Arsyeja për këtë është se llogaria juaj në eToro do të tregohet gjithmonë në dollarë amerikanë.

  Kur depozitoni në llogarinë eToro (duke përdorur mënyrën tuaj të pagesës që keni zgjedhur) do të ketë një tarifë të vogël prej 0.5% të kësaj shume. Pra, le të themi që ju keni depozituar 1,500. Kjo do t'ju kushtojë 7.50 £ (0.5% e 1,500).

  Kur bĂ«het fjalĂ« pĂ«r tĂ«rheqjen e fondeve tuaja, ekziston njĂ« tarifĂ« e vogĂ«l e sheshtĂ« prej $ 5, dhe kjo aktualisht Ă«shtĂ« rreth 3.99. 

  Platforma eToro - Tregtimi

  Kur bëhet fjalë për blerjen dhe shitjen e aksioneve dhe aksioneve tuaja, eToro e bën procesin me të vërtetë të lehtë për ju.

  Për të qenë në gjendje të gjeni një investim të veçantë, ka vetëm dy mundësi për të zgjedhur.

  • PĂ«rdorni filtrat nĂ« bibliotekĂ«n e aksioneve eToro duke ngushtuar kĂ«rkimin nĂ« sektor ose shkĂ«mbimin e ndĂ«rmarrjes.
  • Kaloni drejt nĂ« pikĂ«n duke futur emrin specifik tĂ« kompanisĂ« nĂ« kutinĂ« e kĂ«rkimit.

  Porositë e disponueshme të aksioneve

  Pavarësisht se eToro synon investitorë të rinj, ka ende një numër të madh porosish të disponueshme për ju për sa i përket tregtisë.

  Më poshtë kemi renditur 5 porosi tregu që do të mund të përdorni kur tregtoni në eToro .:

  Urdhërat Limit

  eToro ju lejon të blini një aksion me një çmim specifik dhe më pas të vendosni një 'urdhër kufiri'. Nëse i ashtuquajturi çmim nxitës nuk arrihet, tregtia do të ketë një status 'në pritje' derisa të anulohet (nga ju). Nëse çmimi plotësohet, porosia juaj do të ekzekutohet.

  Urdhërat e Tregut

  Me një porosi në treg, ju jeni në gjendje të 'vendosni' tregtinë me çmimin më të afërt në dispozicion. Jashtë orarit standard të tregtimit, porosia juaj do të ekzekutohet sapo të hapet bursa përkatëse e aksioneve ose tregu.

  Urdhërat Stop-humbje

  Nëse jeni duke kërkuar blerjen dhe shitjen e aksioneve mbi baza afatshkurtra, porositë e humbjeve të ndalesave ndoshta do të përshtaten mirë për stilin tuaj të tregtimit. Ju mund të zgjidhni të mbyllni tregtinë tuaj sa më shpejt që investimi të bjerë me një shumë të caktuar., Kjo e gjitha do të bëhet automatikisht me një çmim të paracaktuar.

  Porositë e përfitimit

  Meqenëse kjo ju lejon të mbyllni një tregti sa më shpejt që të arrihet një objektiv i paracaktuar, porositë e fitimit janë veçanërisht të mira për tregtarët afatshkurtër. Përsëri, kjo do të bëhet automatikisht.

  Nëse po mendoni të mbani aksione në eToro për një numër vitesh, ju ndoshta mund të përdorni vetëm një porosi të tregut për të kryer punën.

  Tregtimi shoqëror dhe tregtimi i kopjimit

  Ju mund të jeni të falur kur keni menduar se eToro është thjesht një platformë tregtare sociale. Por, e vërteta është, ajo ka shumë më shumë për të ofruar.

  Kjo na sjell te ideja gjeniale e tregtisë së kopjeve. E thënë thjesht, si dhe duke përdorur eToro për të gjitha të rejat, këshillat dhe strategjitë tregtare - ju gjithashtu mund të pasqyroni vendimet e tregtimit të investitorëve të kalitur me aspak shumë përpjekje.

  Çfarë është tregtia sociale?

  Ju mund të thoni se eToro është në shoqëri tregti, çfarë është Facebook për sociale mesatare. Bëhet fjalë për ndarjen e ideve dhe mendimeve, por për investitorët e aksioneve dhe aksioneve. Ju jeni në gjendje të shikoni një bollëk njohurish të tregut në një mjedis publik në eToro, dhe është më popullor se kurrë.

  Për t'ju dhënë një shembull, le të themi që një tregtar i respektuar dhe me përvojë poston disa këshilla të shkëlqyera për strategjinë e tregtisë në eToro. Në këtë platformë, ju jeni në gjendje të shihni postimin e tregtarit, dhe madje t'i përgjigjeni asaj si në një mjedis të mediave sociale.

  Nëse jeni pak fillestar kur bëhet fjalë për të investuar, kjo depërtim mund të jetë e paçmuar. Në fakt, ju jeni në gjendje të shtoni edhe tregtarin që ju intereson si një mik (do të thotë që po 'i ndiqni')

  Çfarë është tregtia e kopjimit?

  Tregtia shoqërore është e shkëlqyeshme dhe është shumë e njohur për arsyet e përmendura më sipër. Sidoqoftë, duhet thënë se tregtia e kopjimit është një prerje mbi tregtinë shoqërore.

  Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për tregti kopjimi, mënyra më e thjeshtë për ta thënë është se jeni në gjendje të kopjoni lëvizjet e një investitori me përvojë, si për like (por në proporcion). Kur kopjoni të gjithë portofolin, po ndërtoni gjithashtu shumëllojshmërinë e qëllimeve tuaja investuese gjithashtu, përfshirë investimet në të ardhmen.

  Performanca e kaluar nuk është një tregues i rezultateve të ardhshme.

  Mendimi për të traluar internetin për orë ose ditë të tëra për të peshuar se në cilat aksione dhe aksione duhet të investoni mund të jetë një perspektivë shumë e frikshme. Duke kopjuar tregtinë, ju i kurseni vetes shumë hulumtime, pasi eksperti do t'i bëjë të gjitha ato përpara se të marrë ndonjë vendim. Mbi të gjitha, janë edhe paratë e investitorit në rrezik.

  Për sa kohë që investoni një minimum prej 200 dollarësh, në të vërtetë mund të investoni sa të dëshironi. Mund të kopjoni madje më shumë se një tregtar të kopjimit eToro në të njëjtën kohë nëse dëshironi. Disa tregtarë e bëjnë këtë për të zvogëluar goditjen nëse një investitor merr një vendim të keq.

  Këtu është një shembull i thjeshtë:

  • Le tĂ« themi qĂ« ju kopjoni njĂ« tregti qĂ« ka 25 aksione tĂ« ndryshme, me 200,000 ÂŁ tĂ« investuara.
  • Me kĂ«tĂ« shumĂ«, tregtari ka 10% nĂ« aksionet e Twitter - qĂ« do tĂ« ishte 20,000.
  • Tani le tĂ« themi qĂ« ju keni investuar vetĂ«m 2,000 nĂ« portofolin e tregtisĂ« sĂ« kopjeve
  • PĂ«r shkak se gjithçka duhet tĂ« mbetet proporcionale, investimi juaj 10% nĂ« Twitter do tĂ« arrijĂ« nĂ« 200

  eToro nuk ngarkon një tarifë për përdorimin e funksionit të tregtisë së kopjimit. Në fakt, ju jeni në gjendje të dilni nga pozicioni juaj sa herë që dëshironi me lehtësi. Për më tepër, ju keni kontroll të plotë mbi fondet tuaja sepse jeni në gjendje të anuloni porositë e veçanta manualisht brenda portofolit tuaj.

  Kopjoni Portofolet

  Ndërsa eToro ka në dispozicion mjetin standard të tregtarit të kopjeve, ka mundësi të tjera për tregtarët ndoshta më të përparuar. Dy llojet kryesore të mjeteve të avancuara të tregtisë së kopjeve të disponueshme në platformën eToro janë 'portofolet e tregut' dhe 'portofolet më të mira të tregtarëve'.

  Këtu keni një shpjegim të shkurtër për të dy:

  • Portofolet e tregut - ky mjet tregtari Ă«shtĂ« pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r grupimin sĂ« bashku tĂ« njĂ« pĂ«rzgjedhje tĂ« pasurive nĂ«n ombrellĂ«n e 1 strategjisĂ« sĂ« zgjedhur tĂ« tregut.
  • Portofolet kryesorĂ« tĂ« tregtarĂ«ve - ky mjet i tregtimit tĂ« kopjeve nĂ« thelb bashkon tregtarĂ«t me performancĂ«n mĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« platformĂ«n eToro.

  Të dyja këto përdorin mjetet e tregtarit të kopjimit tregtare algorithmic dhe inteligjenca artificiale, dhe të dy menaxhohen në mënyrë profesionale. Për të përdorur këto mjete të tregtarit të kopjeve duhet të investoni 5,000 dollarë në portofolin tuaj të kopjimit, të paktën.

  Aplikimi për tregtimin e aksioneve falas

  Nëse nuk ju pëlqen të hiqni sytë nga topi ndërsa jeni në treg të tregtisë, atëherë aplikacioni i investimeve eToro është një jetë shpëtimi. Dhe akoma më mirë, është falas.

  Mund tĂ« hyni falas tregtimin e aksioneve aplikacion nĂ« pajisjet Android dhe iOS. NĂ«se nuk keni njĂ« pajisje tĂ« pĂ«rputhshme, pĂ«rsĂ«ri mund tĂ« pĂ«rdorni eToro pĂ«rmes shfletuesit tuaj celular. 

  Duke përdorur aplikacionin - mund të blini ose shisni aksione në lëvizje. kontrolloni vlerën e portofolit tuaj dhe madje depozitoni ose tërhiqni fondet tuaja.

  Analiza e Hyrjes në eToro

  eToro nuk ka aq mundësi për ju sa platformat e tjera kur bëhet fjalë për analiza dhe kërkime. Ju nuk do të keni qasje në analiza të hollësishme të ekspertëve, raporte të fitimeve ose llogari publike.

  Megjithatë, nuk është e gjitha dënim dhe errësirë, pasi ekzistojnë një larmi grafikësh dhe grafikësh bazuar në veprimin historik të çmimeve - si dhe gjendjen e përgjithshme të fondeve kryesore mbrojtëse.

  Duhet thënë se eToro nuk është në gjendje t'ju ofrojë lajme themelore, dhe kështu platforma është e kufizuar në përdoruesit që ndajnë vetë zhvillimet e lajmeve.

  Kur i peshoni të gjitha, mungesa e tarifave të komisionit, si dhe shumë veçori të tjera të shkëlqyera, kompensojnë dobësitë në analizë dhe hulumtim. Mbi të gjitha, asgjë nuk ju pengon të mendoni jashtë kutisë dhe të merrni këtë informacion nga diku tjetër.

  Ne rekomandojmë burime si Morningstar dhe Yahoo Finance.

  Metodat e Pagesës në eToro

  Reallyshtë vërtet e lehtë të depozitosh te eToro pasi ata kanë një përzgjedhje kaq të madhe të metodave të mbështetura të pagesës.

  Në eToro, kjo përfshin:

  • Kartat e kreditit
  • Kartat e debitit
  • Kuleta elektronike si Paypal, Skrill dhe Neteller
  • transferte bankare

  Nëse po kërkoni të blini menjëherë aksione, atëherë kjo do ta bëjë depozitimin e llogarisë tuaj një fllad. Ju lutemi vini re se shumica e depozitave përpunohen menjëherë, por kjo do të varet nga mënyra juaj e pagesës që keni zgjedhur.

  A është eToro plotësisht i sigurt?

  Sigurisht, një nga gjërat e para që mendojmë kur regjistrohemi në ndonjë gjë të re është 'sa do të më kushtojë mua?'. Sidoqoftë, në këtë rast, është thelbësore që i parë kontrolloni që platforma të jetë e rregulluar plotësisht.

  Sigurisht, kjo siguron që ju të keni qetësi se ndërmjetësi me të cilin keni të bëni është mbi bordin dhe nuk funksionon me fondet tuaja të tregtisë të fituara me vështirësi.

  Për fat të mirë, eToro ka 3 licenca të nivelit të parë, të cilat përfshijnë:

  • CySEC: Komisioni i Letrave me VlerĂ« tĂ« Qipros dhe Komisioni i ShkĂ«mbimit
  • FCA: Autoriteti i Sjelljes Financiare
  • ASIC: Komisioni Australian i Letrave me VlerĂ« dhe Investimeve

  TĂ« gjithĂ« investitorĂ«t nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar bien nĂ«n FCA dhe eToro (MbretĂ«ria e Bashkuar) Ă«shtĂ« anĂ«tare e FSCS. 

  Falë një zhvillimi mjaft të fundit, investitorët në Mbretërinë e Bashkuar tani mbulohen për çdo gjë nën 85,000 £ nga FSCS, ndërsa më parë kjo shifër ishte 50,000. Si dhe këto rregullore dhe licenca super të rëndësishme, ju duhet të jepni kredi aty ku i duhet kredia. Me këtë, nënkuptojmë se eToro ka ekzistuar për 14 vjet dhe kështu - mbi 12 milion investitorë nuk mund të gabojnë.

  A janë të rregulluara kriptovalutat në eToro?

  Jo. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se në kontekstin e kriptomonedhave specifikisht, nuk ka rregullore në fuqi - të paktën në MB. Kjo do të thotë që kur zotëroni një aktiv themelor nuk jeni të siguruar nga skemat e kompensimit në MB.

  Kjo gjithashtu do tĂ« thotĂ« qĂ« nĂ«se jeni tĂ« pakĂ«naqur me shĂ«rbimin pĂ«r ndonjĂ« arsye, nuk jeni nĂ« gjendje tĂ« paraqisni ankesĂ«n tuaj te ShĂ«rbimi i Ombudsmanit Financiar. Me atĂ« qĂ« tha, konsensusi i pĂ«rgjithshĂ«m Ă«shtĂ« se eToro do tĂ« pĂ«rpiqet tĂ« zgjidhĂ« çdo çështje ose t'i pĂ«rgjigjet çdo pyetjeje qĂ« keni - pasi ekipi i tij i mbĂ«shtetjes sĂ« klientit vlerĂ«sohet mĂ« sĂ« miri. 

  Kjo nuk do tĂ« thotĂ« qĂ« ju nuk do tĂ« keni ndonjĂ« mbrojtje fare. Kjo Ă«shtĂ« pĂ«r shkak se kriptomonedha CFD tregton nĂ« eToro do vijnĂ« me pĂ«rfitimin e shtuar tĂ« mbrojtjet rregullatore. Kjo sepse instrumentet e CFD rregullohen tĂ« ndara nga klasat e tjera tĂ« aseteve. 

  Fillimi i eToro

  Nëse deri tani po mendoni se një llogari eToro mund të jetë për ju, atëherë ne kemi bashkuar disa hapa të thjeshtë për t'ju filluar.

  Hapi 1: Hapja e një llogarie

  Për të filluar, do të duhet të shkoni në faqen e internetit të eToro për t'u regjistruar. Si me çdo platformë të tregtimit të aksioneve (ato të rregulluara) do t'ju duhet të futni disa detaje për t'i treguar atyre se kush jeni. Si i tillë, duhet të futni:

  • Emri dhe mbiemri juaj
  • Emri i pĂ«rdoruesit (kjo duhet tĂ« jetĂ« unike)
  • Email adresa
  • FjalĂ«kalim unik
  • Numri i telefonit
  • Data e lindjes
  • Numri i sigurimit kombĂ«tar

  Hapi 2: Konfirmoni identitetin tuaj

  Tjetra, eToro do të duhet të sigurohet që jeni ai që thoni se jeni, për të parandaluar vjedhjen e identitetit dhe tmerre të tjera të tilla.

  Tani do t'ju kërkohet të ngarkoni disa forma të identitetit dhe ato do të jenë në përputhje me sa vijon:

  • Diçka me emrin dhe adresĂ«n tuaj tĂ« banimit aktive - tĂ« tilla si njĂ« deklaratĂ« bankare ose faturĂ« telefonike.
  • ID e qeverisĂ« - si pasaporta juaj ose patenta juaj e shoferit

  Në përgjithësi, eToro do të konfirmojë llogarinë tuaj të re brenda një ore. Nëse ndiheni sikur po zgjat pak, thjesht kontaktoni ekipin e mbështetjes së klientit për këshilla.

  Hapi 3: Bëni një depozitë

  Kjo pjesë është e lehtë sepse shanset janë - ju tashmë keni një ide se çfarë mënyre pagese doni të përdorni në llogarinë tuaj eToro.

  Tani nga menuja në rënie, zgjidhni mënyrën e pagesës që dëshironi të përdorni. Pastaj, mund të zgjidhni shumën e parave që dëshironi të depozitoni në llogarinë tuaj eToro.

  Kini parasysh që depozita minimale e nevojshme është 200 $ (160 £ ish në kohën e shkrimit), dhe në varësi të mënyrës së pagesës, paratë do të futen menjëherë në llogarinë tuaj.

  Ju lutemi vini re se transfertat bankare mund të zgjasin disa ditë, kështu që nëse doni të filloni menjëherë mund t'ju duhet të zgjidhni një mënyrë tjetër pagese.

  Hapi 4: Bleni disa aksione

  Pra, tani keni fonde në llogarinë tuaj eToro ju mund të blini vetes disa aksione. Ashtu si kemi trajtuar më herët, ka filtra të ndryshëm të dobishëm që mund të përdorni në këtë pikë për t'ju kursyer shumë kohë.

  Pra, nëse e dini në cilën kompani dëshironi të investoni ose keni një aset specifik në mendje, mund të filtroni rezultatet e kërkimit mjaft lehtë. Nëse nuk keni asgjë specifike në mendje, atëherë mund të shfletoni bibliotekën e pasurive eToro dhe të shihni se çfarë ju pëlqen.

  Për shembull, nëse doni të blini aksione, thjesht goditni 'tregjet tregtare' dhe pastaj 'aksionet'. Pasi të keni gjetur diçka në të cilën dëshironi të blini aksione, thjesht mund të futni shumën që dëshironi të investoni (në dollarë amerikanë).

  Klikoni në 'tregtinë e hapur' për të përfunduar porosinë e aksioneve kur tregu është i hapur. Ose, nëse bursa në fjalë është e mbyllur në atë kohë, thjesht godit 'porosinë e caktuar'.

  Pro dhe kundër të eToro

  Pro

  • Karakteristika tĂ« veçanta pĂ«r tregtinĂ« sociale dhe kopjimin
  • Pa pagesĂ« vjetore
  • NjĂ« zgjedhje e mbi 800 aksioneve
  • Nuk ka akuza pĂ«r aksione
  • Tregtoni CFD ose blini aksione, ETF dhe kriptovaluta
  • PlatformĂ« miqĂ«sore pĂ«r pĂ«rdoruesit
  • Qasja nĂ« aksione nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar dhe ndĂ«rkombĂ«tare

  të Cons

  • Jo shumĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ«n e analizĂ«s dhe hulumtimit
  • Tarifa e konvertimit tĂ« monedhĂ«s prej 0.5% kur depozitoni

  Për të përfunduar

  Me mbi 12 milion përdorues, është e qartë për të parë pse investitorët po përdorin eToro për të rritur kapitalin e tyre tregtar. Platforma eToro është shumë e thjeshtë, kështu që është e shkëlqyeshme për fillestarët. Ç'është më e rëndësishmja, mungesa e dukshme e tarifave të komisionit dhe tarifave të trajtimit është gjithashtu shumë tërheqëse për investitorët.

  Shtoni në faktin se ka një tarifë vjetore dhe një shumëllojshmëri të gjerë të opsioneve të mënyrës së pagesës në ofertë, eToro po reagon gjithashtu investitorë të kalitur. eToro nuk mbështet vetëm investime standarde të pasakta, pasi ju gjithashtu mund të shisni shkurt dhe madje të përdorni leva.

  Si dhe fakti që ka mbi 800 aksione të ndryshme në dispozicion, ka me të vërtetë diçka për të gjithë këtu. Kjo përfshin gjithçka, nga mallrat dhe obligacionet CFD te Forex, indekset dhe kriptovalutat. Edhe nëse jeni akoma të pavendosur, nuk do t'ju mungojnë mundësitë.

  eToro është një platformë shumë-asetesh e cila ofron si investim në aksione ashtu edhe për kriptoassets, si dhe tregtimin e CFD.

  Ju lutem vini re se CFD-të janë instrumente komplekse dhe vijnë me një rrezik të lartë të humbjes së parave shpejt për shkak të levave. 75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të merrni parasysh nëse e kuptoni se si funksionojnë CFD dhe nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

  Cryptoassets janë instrumente të paqëndrueshëm që mund të luhaten gjerësisht në një afat kohor shumë të shkurtër dhe për këtë arsye nuk janë të përshtatshme për të gjithë investitorët. Përvec CFD-ve, cryptoasset e tregtimit është i parregulluar dhe për këtë arsye nuk mbikëqyret nga asnjë kornizë rregullatore e BE-së.

  eToro USA LLC nuk ofron CFD dhe nuk bën asnjë përfaqësim dhe nuk merr asnjë përgjegjësi për saktësinë ose tërësinë e përmbajtjes së këtij botimi, i cili është përgatitur nga partneri ynë duke përdorur informacione specifike në dispozicion të jo-njësive publike
  eToro.

  eToro - Bleni dhe Investoni në Komisione Pa Pasuri

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione pa paguar asnjĂ« komision
  • Depozitoni fonde me njĂ« kartĂ« debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E pĂ«rsosur pĂ«r tregtarĂ«t e rinj dhe e rregulluar shumĂ«
  • VetĂ«m kriptot e vĂ«rteta janĂ« nĂ« dispozicion nĂ« SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

  FAQ-së

  Sa kohë më parë u themelua eToro?

  eToro u themelua në 2006 me një mision për të zvogëluar varësinë nga institucionet financiare konvencionale dhe për ta bërë tregtinë më të arritshme për mesataren e Joe.

  A ka ndonjë aplikacion celular për eToro?

  Po. Ekziston një aplikacion falas për tregti me celular në pajisjet android dhe iOS.

  A mund të marr dividentë në eToro

  Po. Por vetëm nëse blini aksione të dividendit. Kur të paguhen dividentët, pjesa juaj e dividendëve do të pasqyrohet në llogarinë tuaj eToro.

  A është rregulluar plotësisht eToro?

  Po. eToro ka 3 licenca të ndryshme dhe ato janë CySEC, ASIC dhe FCA.

  A ka ndonjë depozitë minimale të zbatueshme në eToro?

  Po eshte. Shuma minimale e kërkuar është 200 $ (rreth 160 £ në kohën e shkrimit)

  Autori: Samantha Forlow

  Samantha Forlow

  Samantha është një studiuese dhe shkrimtare me qendër në MB që specializohet në financat e të gjitha gjërave. Kjo përfshin gjithçka, nga kapitali tradicional dhe investimet e fondeve, në tregtinë e Forex dhe CFD. Samantha ka shkruar përmbajtje të bazuar në financa për disa vjet dhe ka një larmi botimesh në domenin në internet. Ç'është më e rëndësishmja, ajo është në gjendje të shpjegojë subjektet komplekse financiare në një mënyrë miqësore për fillestarët.