Platformat më të mira tregtare - Cila platformë tregtare është më e mira në 2021?

Platformat më të mira tregtare - Cila platformë tregtare është më e mira në 2021?

Nëse po planifikoni të investoni ose tregtoni në internet - do të duhet të hapni një llogari me një platformë tregtare me vlerësim të lartë. Për shkak të rritjes së shpejtë të skenës së investitorëve me pakicë, tani ka qindra platforma tregtare në treg.

Shumica e këtyre ofruesve mund të kenë një vend të gjerë - ose për shkak të mungesës së rregullimit, mbështetjes për asete të kufizuara ose tarifave jokonkurruese. Duke pasur parasysh këtë, duhet të bëni disa detyra shtëpie për të gjetur se cila platformë tregtare është e përshtatshme për nevojat tuaja.

Për t'ju kursyer orë të panumërta kërkimesh, ky udhëzues do të rishikojë Platformat më të mira të tregtimit të vitit 2021. Zgjedhjet tona me vlerësim më të lartë të gjitha përmbushin një sërë kriteresh që lidhen me tarifa të ulëta, rregullim të fortë, shumë tregje dhe shërbime të shkëlqyera për klientët.

Tabela e Përmbajtjes

   

  eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione
  • Tregtoni mijëra CFD
  • Depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

   

  Platformat më të mira të tregtimit 2021 Rishikuar

  Për ta përsëritur, platformat kryesore tregtare të rishikuara në këtë faqe, të gjitha përmbushin një seri të matjeve të rëndësishme.

  Kjo perfshin:

  • Tarifa dhe komisione të ulëta
  • Përhapjet e ngushta
  • Grumbuj të klasave të pasurive dhe tregjeve
  • Rregullorja e nivelit të parë me FCA, CySEC ose ASIC
  • Një bollëk mjetesh kërkimi dhe analize
  • Shërbimi dhe përvoja e përdoruesit e nivelit të lartë

  Duke marrë parasysh të gjitha sa më sipër, më poshtë do të gjeni se cilët ofrues bënë listën tonë të platformave më të mira tregtare të vitit 2021.

  1. eToro - Platforma më e Mirë e Tregtisë në 2021

  Pasi kemi provuar dhe testuar dhjetëra platforma tregtare gjatë muajve të fundit, nuk kemi asnjë hezitim aspak në dhënien e eToro vendin tonë numër një. Ç'është më e rëndësishmja, kjo platformë me vlerësim të lartë mbledh të gjitha kutitë e duhura në pothuajse çdo zonë që ne kërkojmë. Së pari dhe më e rëndësishmja, eToro është njëkohësisht një platformë tregtare dhe firmë brokerimi.

  Kjo do të thotë që ju mund të investoni dhe tregtoni një bollëk asetesh. Lidhur me të parën, eToro mbështet mijëra mbi 2,500+ stoqe dhe ETF nga 17 shkëmbime ndërkombëtare. Nëse jeni të etur për kriptovaluta si Bitcoin dhe Ethereum, eToro ofron 16 monedha dixhitale.

  Për sa i përket instrumenteve të tregtimit për strategjitë afatshkurtra, eToro mbështet gjithçka, nga Forex dhe Ari te indekset dhe gazi natyror. Pavarësisht nga ajo që vendosni të investoni ose tregtoni, eToro nuk do t'ju ngarkojë asnjë cent të vetëm në komision. Asnjë tarifë mujore nuk ka, dhe zakonisht do të zbuloni që përhapjet janë shumë konkurruese.

  Nëse jeni adhurues i tregtisë së automatizuar, eToro ju ka mbuluar. Përmes mjetit të tij të Kopjimit të Tregtimit, kjo ju jep mundësi për mijëra investitorë të verifikuar pro. Pasi të zgjidhni një që ju pëlqen, atëherë mund të zgjidhni t'i kopjoni ato si-për-si. Ju përsëri do të jeni në gjendje të shtoni ose hiqni asete nga portofoli juaj, kështu që përsëri mbani kontroll të plotë mbi fondet tuaja.

  Ekziston edhe CopyPortfolios në eToro, i cili ofron një strategji investimi të menaxhuar plotësisht. eToro gjithashtu bëri vendin tonë numër një të platformave më të mira tregtare të 2021 sepse është ideale për investitorët pa përvojë. Në fakt, platforma është aq e lehtë për t’u përdorur saqë nëse është hera juaj e parë që tregtoni në internet, nuk do të keni probleme në drejtim të lundrimit.

  Nëse ju pëlqen tingulli i asaj që ofron kjo platformë tregtare me vlerësim të lartë, llogaritë eToro mund të hapen për disa minuta. Ju mund ta financoni me lehtësi llogarinë tuaj me një kartë debiti / krediti, tel banke ose portofol elektronik - dhe minimumi është vetëm 200 dollarë. Më në fund, eToro është regjistruar në FINRA (SH.B.A.) dhe rregullohet nga FCA (MB), ASIC (Australi) dhe CySEC (Qipro)

  Vlerësimi ynë

  • Grumbuj asetesh në ofertë
  • Tregtimi i komisionit zero dhe asnjë tarifë për tregtimin e aksioneve
  • E shkëlqyeshme për fillestarët dhe regjistrimi super i lehtë
  • 0.5% tarifë konvertimi nëse nuk depoziton në USD
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  2. EightCap - Platforma më e Mirë e Tregtimit për CFD-të pa Komision

  Nëse jeni duke kërkuar platformën më të mirë tregtare CFD - mund të dëshironi të merrni parasysh EightCap. Megjithëse ofruesi ka një numër relativisht modest të tregjeve në 200 - ai mbulon klasat e aseteve më të tregtuara në skenën e investimeve. Kjo përfshin grumbuj çiftesh monedhash, stoqe blu, indekse kryesore, metale të forta si ari dhe energji.

  Rishikimi ynë i këtij tregtimi me vlerësim më të lartë zbuloi se ofruesi ofron një strukturë çmimi që i përshtatet të gjitha llojeve të investitorëve. Për shembull, nëse po planifikoni të tregtoni sasi të vogla, EightCap do t'ju ofrojë një llogari pa komision me përhapje që fillojnë 1 pip. Ose, nëse po planifikoni të tregtoni vëllime më të mëdha, mund të shmangni krejtësisht përhapjen dhe të paguani një komision të sheshtë prej 3.50 dollarësh për rrëshqitje.

  Të dy llogaritë e lartpërmendura kërkojnë një depozitë minimale prej vetëm 100 $. Ju mund ta financoni me lehtësi llogarinë tuaj me një kartë debiti ose kredi - me Visa dhe MasterCard të mbështetur. Ju gjithashtu mund të depozitoni fonde me Skrill, Neteller, Skrill dhe më shumë. Për sa i përket karakteristikave kryesore, Eightcap është në përputhje me platformat e njohura të tregtisë së palëve të treta MT4 dhe MT5.

  Ajo gjithashtu ofron shumë në mënyrën e përmbajtjes edukative, materialeve kërkimore dhe njohurive të tregut. Për sa i përket sigurisë, Eightcap ka një reputacion të madh në arenën e tregtimit në internet. Kjo mbështetet plotësisht nga licenca e saj ASIC - e cila është një nga organet rregullatore më të rrepta në industrinë e shërbimeve financiare.

  Vlerësimi LT2

  • Agjent i rregulluar ASIC
  • Tregtoni mbi 200+ asete pa komision
  • I pajtueshëm me MT4 dhe MT5
  • Nuk ka tregti të kriptomonedhave
  Kapitali juaj rrezikon të humbasë kur tregton CFD në këtë platformë

  3. Capital.com - Platforma më e Mirë e Tregtimit për Fillestarët

  Capital.com është padyshim një nga platformat më të mira tregtare për fillestarët. Ky ofrues popullor ju lejon të hapni një llogari brenda pak minutash dhe më pas do të keni qasje në një strukturë të plotë të llogarisë demo. Kjo ju lejon të mësoni litarët e tregtisë në internet pa rrezikuar para. Ju gjithashtu mund të përdorni shumë mjete arsimore të ofruara nga Capital.com - të tilla si udhëzues dhe video shpjegues.

  Pastaj, kur mendoni se jeni gati të filloni tregtinë me kapitalin tuaj, kjo platformë popullore kërkon një depozitë minimale prej vetëm 20 $. Sa i përket asaj që mund të tregtoni, Capital.com është një platformë tregtare CFD. Ai mbulon mijëra tregje në disa klasa të aseteve - duke përfshirë aksione, monedha kriptomonedha, mallra dhe indekse. Ju gjithashtu tregtoni shumë palë Forex - me platformën e tregtimit që mbulon diploma të mëdha, të mitur dhe shumë ekzotikë.

  Secili dhe çdo treg financiar i organizuar nga Capital.com mund të tregtohet pa komision. Në aktivet kryesore të CFD si çiftet kryesore të aksioneve dhe aksionet - diferencat shpesh janë industriale. Sa i përket vetë platformës tregtare, Capital.com është shumë i thjeshtë për t’u përdorur. Për sa kohë që keni një kuptim themelor të vendosjes së porosive, nuk duhet të keni shqetësime në lidhje me funksionalitetin.

  Ashtu si të gjitha platformat më të mira tregtare të diskutuara në këtë faqe, Capital.com ofron levave. Edhe një herë, kufijtë tuaj do të përcaktohen nga aktivi dhe vendndodhja juaj. Kur bëhet fjalë për sigurinë, Capital.com është i autorizuar dhe rregullohet nga disa organe me reputacion - përfshirë FCA dhe CySEC. Së fundmi, nëse vendosni të regjistroheni me këtë ofrues të vlerësuar më së miri, mund të përdorni një kartë debiti / krediti, portofol elektronik ose tel bankar.

  Vlerësimi ynë

  • Mijëra tregje për të tregtuar pa komisione
  • Filloni nga 20 dollarë
  • FCA dhe CySEC rregullohen
  • Mungesa e mjeteve themelore të analizës
  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  4. AvaTrade - Platforma më e mirë e Tregtimit me Grumbuj Mjetesh të Analizës Techincal

  AvaTrade është një tjetër platformë tregtare me vlerësim të lartë që specializohet në tregjet e CFD - të gjitha lehtësojnë shitjen e shkurtër dhe levave. Ky ofrues popullor ju lejon të tregtoni në disa platforma - përfshirë MT4. Ai gjithashtu mbështet mjetet e tregtisë sociale të palëve të treta si Zulutrade.

  Ose, nëse doni të tregtoni drejtpërdrejt në faqen e internetit të AvaTrade, ofruesi ofron platformën e tij të pronarit. Dhe sigurisht - as tregtarët e celularëve nuk lihen anash, pasi AvaTrade ofron një aplikacion të plotë për celularë. Kjo është në dispozicion si në iOS ashtu edhe në Android.

  Tregjet e mbështetura në AvaTrade shkojnë në mijëra, duke mbuluar gjithçka, nga Forex dhe mallrat tek aksionet dhe indekset. Ju gjithashtu mund të tregtoni kriptovaluta, opsione dhe të ardhme. Kur bëhet fjalë për tarifat e tregtimit, AvaTrade është një platformë pa komision që ofron përhapje të ngushtë. Kjo përfshin 0.9 pips në çiftet kryesore të Forex dhe 0.13 në CFD të aksioneve blu-chip.

  Edhe pse AvaTrade ofron një llogari demo, ju gjithashtu mund të tregtoni me shuma të vogla në këtë platformë. Depozitat fillojnë me vetëm 100 $ dhe ju mund ta financoni llogarinë tuaj me një kartë debiti / krediti ose tela bankare. Ndoshta një nga tërheqjet më të mëdha të AvaTrade është se është e licencuar në disa juridiksione. Kjo përfshin Kanadanë, Australinë, Evropën, Afrikën e Jugut, Japoninë dhe më shumë.

  Vlerësimi ynë

  • Depozitë minimale e arsyeshme prej 100 $
  • Rregulluar në shumë vende
  • Grumbuj asetesh pa komision për të tregtuar
  • Tarifat e pasivitetit konsiderohen të larta
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  5. EuropeFX - Vend tregtimi me vlerësim më të lartë me shumë platforma

  EuropeFX është një tjetër platformë tregtare me vlerësim të lartë që është rritur në popullaritet në vitet e fundit. Ofruesi ju jep juve akses në një paketë të plotë të tregjeve financiare - të gjitha mbështeten nga CFD. Kjo do të thotë që ju mund të aplikoni levave dhe të angazhohen në shitje të shkurtër. Klasat e aseteve të mbështetura përfshijnë Forex, indekse, aksione, mallra dhe kriptovaluta.

  Kur bëhet fjalë për vetë platformën e tregtisë, EuropeFX ju jep disa opsione. Ju mund të zgjidhni MT4 nëse dëshironi të përdorni mjete të përparuara të tregtimit - e cila është e disponueshme përmes internetit ose softverit desktop EuropeFX. Disa tregtarë zgjedhin platformën EuroTrader 2.0, e cila është potencialisht më e përshtatshme për fillestarët.

  Sido që të jetë, EuropeFX është një mundësi e shkëlqyeshme nëse po kërkoni një ndërmjetës me përhapje të ulët, pasi tregjet e tregut fillojnë nga vetëm 0.1 pips. Për sa i përket sigurisë, EuropeFX është i autorizuar dhe rregulluar nga CySEC. Fillimi me këtë platformë tregtare me vlerësim të lartë kërkon një depozitë minimale prej 200 $ - me ofruesin që mbështet kartat e debitit / kreditit, kuletat elektronike dhe transferimet bankare.

  Ekzistojnë disa lloje llogarish për të zgjedhur - secili prej tyre vjen me minimume, komisione dhe përfitime të ndryshme. Me fjalë të tjera, nivelet më të larta të llogarive ofrojnë spread-et dhe komisionet më konkurruese, megjithëse pritet që ju të përmbushni një minimum shumë më të lartë.

  Vlerësimi ynë

  • I përshtatshëm për tregtarët me përvojë
  • Përhapjet super konkurruese
  • Rregulluar plotësisht nga CySEC
  • Llogari Premium një shumë e madhe $ 50,000
  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  Si të gjeni platformat më të mira të tregtisë?

  Kështu që tani që kemi shqyrtuar platformat më të mira të tregtimit në tregun online, tani duhet të shpjegojmë shumë metrika që duhet të kontrolloni përpara se të zgjidhni vetë. Kjo sepse asnjë-dy platforma tregtare nuk janë të njëjta.

  Për shembull, ndërsa disa platforma mund të dallohen për mjetet e tyre të përparuara të tregtisë dhe treguesit teknikë - të tjerët mund t'u tërheqin tregtarëve për tarifat dhe përhapjet e tyre shumë të ulta. Si i tillë, ju duhet të vlerësoni se cili është përparësia juaj kryesore kur kërkoni për platformën më të mirë të tregtisë për nevojat tuaja.

  Konsideratat më të rëndësishme për t'u bërë diskutohen më hollësisht më poshtë.

  Rregullorja, licencimi dhe siguria

  E vetmja mënyrë që të mund të fitoni para duke tregtuar në internet është depozitimi i fondeve në platformën tuaj të zgjedhur. Nga ana tjetër, kjo do të thotë që duhet të ketë një element besimi nga fundi juaj. Mbi të gjitha, platforma tregtare në fjalë jo vetëm që do të jetë përgjegjëse për lidhjen e juaj me tregun tuaj të dëshiruar financiar, por duhet të ruajë fondet tuaja të sigurta.

  Duke pasur këtë në mendje, duhet të regjistroheni me një platformë tregtare vetëm nëse autorizohet dhe rregullohet nga të paktën një organ me reputacion. Në sferën e tregtisë në internet, rregullatorët më të rreptë financiarë përfshijnë:

  • FCA (MB)
  • CySEC (Qipro)
  •  ASIC (Australi)
  • MAS (Singapor)
  • FINRA (SH.B.A.)
  • CFTC (SH.B.A.)
  • SEC (SH.B.A.)

  Nëse platforma juaj e zgjedhur tregtare është e autorizuar nga një prej rregullatorëve të mësipërm, mund të jeni i sigurt se bën gjithçka sipas librit. Nëse jo, rregullatori në fjalë do të ketë në dispozicion një sërë sanksionesh - siç janë gjobat monetare.

  Në raste më të rënda, rregullatori mund të zgjedhë të revokojë licencën e platformës tregtare. Përveç që keni një vështrim vigjilent mbi fondet tuaja, zgjedhja e një platforme të rregulluar tregtare vjen me një numër përfitimesh të tjera kryesore.

  Kjo perfshin:

  • KYC: Edhe pse kontrollet e KYC (Njihni Klientin Tuaj) mund të jenë një dhimbje, ato ju mbajnë ju dhe kolegët tuaj tregtarë të sigurt nga krimi financiar. Kur përdorni një ndërmjetës të epokës së re si eToro, dokumentet tuaja do të vërtetohen në më pak se disa minuta.
  • Fondet e Klientit: Platformat e rregulluara të tregtisë duhet të ndajnë fondet e klientit nga ato të tyre. Kjo nënkupton mbajtjen e parave tuaja në një llogari bankare të veçuar. Ç'është më e rëndësishmja, platforma tregtare në fjalë nuk mund të përdorë fondet tuaja për të shërbyer borxhet e veta.
  • Transparenca e tarifave: Duke përdorur një platformë të rregulluar tregtare, të gjitha tarifat, komisionet dhe shpërndarjet duhet të jenë qartë të arritshme. Ju duhet të keni një ndarje të plotë të çdo pagese të marrë nga llogaria juaj përmes panelit tuaj. Kjo siguron që ju gjithmonë të dini se çfarë po paguani kur përdorni platformën e tregtimit.

  Në fund të fundit, nëse hapni një llogari me një platformë tregtare të parregulluar - ose një që është licencuar në një ishull të errët në det të hapur, paratë tuaja janë në rrezik. Kjo është arsyeja pse ne në Learn 2 Trade zgjedhim vetëm platformat e tregtisë që rregullohen shumë nga organet e nivelit të parë.

  Tregjet e tregtueshme

  Shpesh ekziston një pabarazi e madhe në ato tregje që ju lejon të keni qasje platforma juaj e zgjedhur tregtare. Siç e kemi vërejtur shkurtimisht më parë, disa specializohen në një klasë të vetme të pasurive ndërsa të tjerët mbulojnë mijëra instrumente financiarë nëpër aksione, valuta të huaja, mallra, kriptovaluta dhe më shumë.

  Me atë që tha, ka një gjë në veçanti që ju duhet të eksploroni në kërkimin tuaj për platformat më të mira tregtare - dhe kjo është nëse jeni investuar në asete ose tregti CFD.

  Platformat e Tregtimit të Investimeve

  E thënë thjesht, nëse platforma juaj e zgjedhur tregtare ju lejon të investoni në një aktiv, ju po e blini atë plotësisht. Kjo do të thotë që ju do të mbani pronësinë e plotë të asetit në fjalë.

  Në veçanti, kjo përfshin aktive si:

  • Aksionet dhe aksionet
  • ETFs
  • Mirëbesimet e investimeve
  • Fondet e ndërsjella
  • Bono

  Kur investoni në pasuritë e mësipërme përmes një platforme tregtare, ju zakonisht e bëni këtë përmes një strategjie afatgjatë të blerjes dhe mbajtjes. Me fjalë të tjera, ju do të blini aktivin, do të lini investimin në platformën tuaj të zgjedhur tregtare dhe më pas do ta shisni atë disa muaj ose vite më poshtë.

  Gjatë rrugës, do të keni të drejtë të bëni pagesa të dividendit, pasi zotëroni aksionin ose fondin themelor. Në rastin e obligacioneve, ju do të keni të drejtë në pjesën tuaj të pagesave të kuponit.

  Megjithëse ne i mbulojmë tarifat e platformës tregtare në më shumë detaje më vonë, është e rëndësishme që ju të zgjidhni një ofrues që nuk ngarkon tarifa të vazhdueshme kur planifikoni të investoni në planin afatgjatë. Kjo sepse do të dëshironi mundësinë e mbajtjes së investimit tuaj për aq kohë sa e shihni të arsyeshme pa u goditur nga tarifat mujore ose vjetore.

  Platformat e Tregtisë CFD

  Në skajin tjetër të spektrit, nëse jeni një tregtar afatshkurtër që dëshiron të vendosë lëvizje më të sofistikuara të tregut, ka të ngjarë të jeni i përshtatshëm për një platformë tregtare CFD. CFD - ose kontratat për diferencat, janë instrumente financiarë që ndjekin një aktiv në kohë reale. Për shembull, nëse ari ka një çmim tregu prej 1,860 dollarë për ons, ashtu si edhe instrumenti përkatës CFD.

  Pika kryesore për të mbajtur mend është se kur tregtoni CFD, ju nuk e zotëroni pasurinë. Edhe pse në shikim të parë kjo mund të ju shtyjë, kjo në të vërtetë vjen me një numër përfitimesh thelbësore.

  Për shembull:

  • Ju mund të tregtoni mallra si ari, nafta dhe gazi natyror pa pasur nevojë të shqetësoheni ose ruani ose shpërndani
  • Ju mund të zgjidhni të shkoni gjatë ose shkurt në tregun tuaj të zgjedhur
  • Ju mund të aplikoni hua për tregtinë tuaj

  Nga ana tjetër, duhet të theksohet se platformat tregtare CFD janë të përshtatshme vetëm për strategji afatshkurtra. Kjo është për shkak se CFD-të tërheqin tarifat e financimit brenda ditës që duhet të paguani për secilën që e mbani të hapur tregtinë. Edhe pse zakonisht minutë, këto tarifa do të humbin fitimet tuaja të mundshme. Kjo është arsyeja pse shumë tregtarë të CFD do të marrin një ditë tregtare ose qasje të tregtisë.

  tarifat

  Platformat më të mira tregtare ju lejojnë të blini dhe shisni asete në një mënyrë me kosto efektive. Me atë që tha, këto platforma janë akoma në biznes për të fituar para - kështu që duhet të kontrolloni për të parë se cilat tarifa do të zbatohen për tregun ose strategjinë tuaj të zgjedhur.

  Tarifat më të rëndësishme për të eksploruar para regjistrimit janë si më poshtë:

  Përhapet

  Përhapja është një tarifë indirekte që shumë të rinj nuk arrijnë ta njohin. Për ata që nuk janë të vetëdijshëm, ekziston gjithmonë një hendek në çmim midis çmimit 'të blerë' dhe 'shitur' të një aktivi që ju tregtoni në internet. Për shembull, çmimi i blerjes në Bitcoin mund të jetë 38,000 dollarë ndërsa çmimi i shitjes mund të qëndrojë në 37,500 XNUMX dollarë. Diferenca midis këtyre dy çmimeve njihet si spread.

  • Nëse, për shembull, platforma juaj e zgjedhur tregtare kërkon një përhapje prej 3 pips në GBP / USD, kjo do të thotë që ju duhet të fitoni prej 3 pips vetëm për t'u barazuar.
  • Në mënyrë të ngjashme, nëse përhapja në CFD argjendi arrin në 0.5%, ju duhet të bëni fitime prej 0.5% për t'u çliruar.

  Nga hulumtimi që kemi përpiluar në Mëso 2 Tregtinë, kemi gjetur se platformat më të mira tregtare ju lejojnë të tregtoni çifte Forex të aseteve kryesore nga më pak se 1 pip. Në rastin e stoqeve kryesore dhe mallrave si ari 0, përhapja nuk duhet të arrijë kurrë në më shumë se 0.25%.

  komisionet

  Ndërsa përhapja është një indirekt tarifa e ngarkuar nga platformat e tregtimit, komisionet do të dalin direkt nga bilanci i llogarisë tuaj. Ky komision tarifohet kur vendosni një porosi blerjeje ose shitjeje. Në shumicën e rasteve, komisioni do të jetë një përqindje e ndryshueshme që llogaritet kundrejt aksioneve tuaja.

  • Për shembull, nëse platforma e tregtisë tarifon një komision prej 1.5% për të tregtuar gaz natyror, dhe ju keni aksione $ 1,000, ju do të paguani 15 $ për të hyrë në treg.
  • Nëse atëherë do të shisnit pozicionin tuaj të gazit natyror kur vlente 1,100 dollarë - komisioni juaj prej 1.5% do të arrinte në 16.50 dollarë.

  Megjithëse shembujt e mësipërm janë arbitrar, ato ilustrojnë që komisionet mund të hanë shpejt fitimet tuaja. Kjo është arsyeja pse shumica e platformave më të mira tregtare të rishikuara në këtë faqe ju lejojnë të tregtoni në internet pa paguar asnjë komision. Në vend të kësaj, këto platforma i bëjnë paratë e tyre nga përhapja e lartpërmendur.

  Tarifa të tjera

  Ka disa tarifa të tjera që platforma juaj e zgjedhur tregtare mund të ngarkojë, të tilla si:

  • Financimi brenda natës: Siç e kemi vërejtur më herët, nëse vendosni të tregtoni CFD do t'ju duhet patjetër të paguani tarifa financimi brenda natës. Bazuar në tregun dhe madhësinë e kunjit tuaj, pagesa zakonisht fillon në një kohë të caktuar të ditës.
  • Tarifat e Platformës: Përndryshe referuar si tarifa të mirëmbajtjes, disa platforma marrin një tarifë mujore ose vjetore. Nëse e bëjnë këtë, kjo llogaritet kundrejt shumës së kapitalit që keni investuar në platformë.
  • Tarifat e depozitave / tërheqjeve: Vëzhgoni tarifat e depozitave dhe tërheqjeve, pasi përsëri, kjo mund t'ju lërë në disavantazh para se të keni vendosur një tregti.

  Platformat më të mira të tregtisë janë të qarta në lidhje me tarifat që ata ngarkojnë, kështu që ju duhet të jeni në gjendje ta shihni këtë përmes faqes në internet të ofruesit.

  Platformat dhe përdorshmëria

  Disa faqe tregtare ofrojnë platformën e tyre amtare që është ndërtuar që nga fillimi. Në shumë raste, këto janë të dizajnuara me fillestar në mendje. Për shembull, eToro ofron një platformë tregtare të pronarit që është shumë e lehtë për t'u përdorur.

  Ky është rasti përmes faqes së saj kryesore të internetit dhe madje edhe një aplikacioni për celularë. Me atë që tha, kur përdorni një platformë tregtare miqësore për newbie, qasja juaj në mjetet e përparuara dhe treguesit teknikë mund të jetë e kufizuar.

  Nëse jeni një tregtar me përvojë që kërkoni të bëni një analizë të thelluar, mund të jetë më mirë të përdorni një platformë që mbështet MT4 ose MT5. cTrader është një mundësi tjetër, gjithashtu.

  Sido që të jetë, është e rëndësishme të vlerësoni aftësitë dhe përvojën tuaj kur zgjidhni një platformë tregtare, pasi disa janë të orientuar drejt të rinjve, ndërsa të tjerët janë më të përshtatshëm për profesionistët.

  Veglat dhe veçoritë e platformës

  Ka shumë mjete dhe karakteristika të tregtisë për t'u marrë parasysh kur bashkoheni në një platformë. Këto ofrohen për t'ju ndihmuar në udhëtimin tuaj tregtar.

  Disa nga mjetet më të dukshme të ofruara nga platformat më të mira tregtare që kemi shqyrtuar përfshijnë:

  Tregtimi social dhe kopjimi

  Nëse jeni një fillestar i plotë në botën e investimeve, mund të dëshironi të merrni në konsideratë një platformë që ofron tipare tregtare dhe kopje sociale. eToro, për shembull, siguron një platformë të stilit 'media sociale' që ju lejon të komunikoni dhe të ndani ide me tregtarët e tjerë të faqes.

  Jo vetëm që mund të botoni dhe t'u përgjigjeni postimeve, por gjithashtu ju "pëlqeni" komentet me të cilat jeni dakord. Kjo krijon një ndjesi shoqërore për tregtinë që nuk do ta gjeni në një ndërmjetës tradicional të shkollës së vjetër. Përveç kësaj, eToro gjithashtu ofron një mjet të kopjimit të tregtisë që ju lejon të automatizoni plotësisht vendimet tuaja të investimeve.

  Këtu është se si funksionon:

  • Ju filtroni përmes mijëra tregtarëve të verifikuar të kopjeve në eToro - duke parë metrikat si kthimet mesatare mujore dhe aktivin e preferuar
  • Ju investoni 500 dollarë në tregtarin tuaj të zgjedhur
  • Tregtari alokon 7% të portofolit të tyre në rezervat e Paypal dhe 5% në rezervat e Visa
  • Nga ana tjetër, ju investoni automatikisht 35 dollarë në aksionet e Paypal (7% të 500 dollarëve) dhe 25 dollarë në aksionet e Visa (5% të 500 dollarëve)
  • Kur tregtari shet pozicionin e tyre në Paypal ose Visa, ju automatikisht do të bëni të njëjtën gjë

  Në përgjithësi, platformat më të mira të tregtisë që ofrojnë mjete sociale dhe investuese për të kopjuar janë të shkëlqyera nëse nuk keni shumë përvojë në hapësirë. Në fund të fundit, ju mund të mbështeteni tek një investitor me përvojë në ofertat tuaja për ju, duke ju lejuar më pas të rrini ulur dhe të tregtoni pasivisht.

  levave

  Nëse nuk keni qasje në një sasi të madhe të kapitalit tregtar, mund ta keni të vështirë të bëni fitime të qëndrueshme. Sigurisht, ju mund të bëni fitime të qëndrueshme prej 10% në muaj - por nëse keni vetëm një bilanc prej $ 1,000 - kjo arrin në fitime prej vetëm 100 $. Me fjalë të tjera, nëse nuk keni një gjendje të madhe llogarie në dispozicionin tuaj, ju mund të gjeni fitimet tuaja disi jo frymëzuese.

  Kjo është arsyeja pse platformat më të mira tregtare ju japin mundësinë e përdorimit të levave. Në aplikimin e levave në pozicionet tuaja, ju mund të tregtoni me shumë më tepër sesa keni në llogarinë tuaj.

  • Për shembull, tregtarët amerikanë mund të kenë levave deri në 1:50 kur tregtojnë çifte të mëdha Forex si EUR / USD. Kjo do të thotë që një bilanc prej $ 1,000 do të lejonte një pozicion maksimal prej $ 50,000
  • Platformat evropiane të tregtisë zakonisht i kapin tregtarët me pakicë në 1:30 me çifte të mëdha monedhash dhe më pak me asete të tjera
  • Vendet e tjera nuk kanë fare kufij, që do të thotë se disa platforma tregtare do të ofrojnë kufij të mëdhenj mbi 1: 500

  Thjesht sigurohuni që i kuptoni rreziqet e tregtimit të levave. Në fund të fundit, ju mund të rrisni kapitalin tuaj tregtar, gjë që është e shkëlqyeshme. Por, shpejt mund të amplifikoni edhe humbjet tuaja.

  Treguesit teknike

  Tregtarët më të stinuar do të mbështeten shumë në treguesit teknikë, pasi kjo u lejon atyre të analizojnë çmimin e një aktivi. Ky mund të jetë një tregues që analizon likuiditetin, vëllimin, apo edhe paqëndrueshmërinë.

  Sido që të jetë, treguesit teknikë ju lejojnë të eksploroni trendet e fundit të çmimeve dhe si kjo mund të ndikojë në drejtimin e ardhshëm të aktivit. Ne zbulojmë se platformat më të mira të tregtimit ofrojnë dhjetra tregues teknikë për tu vendosur, së bashku me shumë mjete për vizatimin e skemave.

  Në raste të tjera, edhe pse platforma e tregtimit mund të mos ofrojë vetë tregues teknikë, ajo mund të jetë në përputhje me MT4, MT5 ose cTrader. Nëse është, këto platforma tregtare të palëve të treta vijnë me të gjitha mjetet e avancuara të analizës së grafikëve që do t'ju nevojiten.

  Depozitat, Tërheqjet dhe Pagesat

  Ne gjithashtu do të sugjeronim të kontrollonit se cilat mënyra pagese ofron ofruesi juaj i zgjedhur para se të kaloni nëpër hapjen e llogarisë dhe procesin e KYC. Mbi të gjitha, ju nuk keni pse të kaloni në rigmarole të ngarkimit të dokumenteve të ID për të gjetur më pas se platforma nuk ofron metodën tuaj të preferuar të depozitimit.

  Mos gabo në lidhje me këtë - platformat më të mira tregtare ju lejojnë të depozitoni dhe tërhiqni fonde me një kartë debiti / krediti ose portofolin elektronik - siç është Paypal. Këto janë të sigurta, të sigurta dhe mbase më e rëndësishmja - mënyrat e pagesës së menjëhershme. Si i tillë, do të jeni në gjendje të depozitoni fonde sa herë që e shihni të arsyeshme - edhe kur përdorni një aplikacion të platformës tregtare të celularëve.

  Me atë që u tha, disa platforma tregtare mbështesin vetëm transfertat bankare - veçanërisht në SH.B.A. Kjo do të thotë që do të duhet të prisni disa ditë para se fondet të jenë në dispozicion për tregti. Për më tepër, kontrolloni për të parë se çfarë tarifash pagese zbatohen dhe nëse pritet një tarifë FX nga ju.

  Burimet edukative

  Kjo metrikë e veçantë mund të mos jetë me interes për ju që jeni profesionistë të tregtuar - por do të ndodhë nëse sapo keni filluar. Ç'është më e rëndësishmja, platformat më të mira tregtare që kemi diskutuar sot të gjitha ofrojnë një shumëllojshmëri të burimeve arsimore.

  Kjo përfshin gjithçka, nga mini-kurset, udhëzuesit për analizat teknike, njohuritë e tregut, podkastet dhe webinaret. Duke zgjedhur një platformë tregtare që ofron këto materiale, ju mund të mësoni se si të tregtoni në një mënyrë që shmang rrezikun.

  Fillimi me një Platformë Tregtimi - Përparim

  Pasi të keni gjetur një platformë tregtare që ju pëlqen pamja, atëherë duhet të kaloni nëpër procesin e hapjes së një llogarie, verifikimin e identitetit tuaj, bërjen e një depozite dhe natyrisht - vendosjen e një tregtie.

  Më poshtë po ju përcjellim gjatë procesit të konfigurimit me platformën tonë të vlerësimit më të vlerësuar eToro - e cila nuk do t'ju zgjasë më shumë se 10 minuta nga fillimi në fund.

  Hapi 1: Regjistro një llogari

  Së pari do të duhet të hapni një llogari në faqen e internetit të eToro. Ju mund ta bëni këtë në internet ose përmes shfletuesit tuaj celular.

  Kjo është një procedurë standarde e hapjes së llogarisë që do t'ju kërkojë disa informacione personale - të tilla si emri juaj, vendndodhja, data e lindjes dhe detajet e kontaktit.

  Hapi 2: Verifikoni identitetin tuaj

  Si një platformë e rregulluar tregtare, eToro do të duhet të verifikojë identitetin tuaj. Kjo nuk duhet t'ju zgjasë më shumë se disa minuta, pasi platforma zakonisht është në gjendje të verifikojë dokumentet menjëherë.

  Do të duhet të ngarkoni një kopje të pasaportës ose patentës tuaj dhe një dokument që vërteton adresën tuaj të shtëpisë. Kjo mund të jetë një faturë e shërbimeve ose deklaratë e llogarisë bankare në eToro. Kopjet dixhitale pranohen gjithashtu.

  Hapi 3: Bëni një depozitë

  Depozita minimale në eToro është 200 dollarë, ose 50 dollarë për ata prej jush me seli në SH.B.A. Ju mund ta financoni llogarinë tuaj menjëherë kur zgjidhni një nga mënyrat e mëposhtme të pagesës:

  • Shih
  • MasterCard
  • Mësues
  • Paypal
  • Skrill
  • Neteller

  eToro gjithashtu mbështet transferimet bankare lokale, por kjo mund të zgjasë nga disa orë në disa ditë për t'u përpunuar.

  Hapi 4: Kërkoni për një treg tregtar

  Pasi depozita juaj të jetë kredituar, mund të filloni tregtimin. eToro është shtëpia e mijëra tregjeve nëpër aksione, ETF, indekse, kriptovaluta, mallra dhe Forex.

  Ju mund të shfletoni këto tregje duke klikuar në butonin 'Tregjet Tregtare'. Nëse e dini tashmë se cilin treg dëshironi të tregtoni, futeni atë në kutinë e kërkimit. Pastaj, kliko në butonin 'Tregti'. Në shembullin tonë, ne po kërkojmë Mastercard.

  Hapi 5: Vendosni një Tregti

  Një kuti porosie tani do të shfaqet në ekran. Kjo është ajo ku ju duhet të futni specifikat e tregtisë suaj.

  Së pari, ju duhet të zgjidhni nga një porosi për të blerë ose shitur. Si parazgjedhje, eToro vendos kutinë në një urdhër blerje, që do të thotë që ju mendoni se aktivi do të rritet në vlerë. Por, nëse doni të bëni pak, do të duhet ta ndryshoni këtë në një urdhër shitje.

  Në shembullin tonë, ne po kërkojmë të investojmë në aksione MasterCard në një periudhë afatgjatë, kështu që e lëmë këtë set si një urdhër blerjeje. Ne gjithashtu shmangim hyrjen në levë, kështu që zotërojmë aksione plotësisht.

  Pastaj duhet të fusni aksionet tuaja në dollarë amerikanë. Ne po zgjedhim minimumin, i cili është 50 dollarë. Minimumi në eToro zvogëlohet në 25 dollarë kur tregtoni kripto.

  Sidoqoftë, në pozicionin tonë, ne klikojmë në butonin 'Open Trade'. Dhe kjo është e gjitha, tregtia jonë pa komision është konfirmuar!

  shënim: Alsoshtë gjithashtu e këshillueshme që të vendosni një urdhër ndalimi-humbjeje dhe përfitimi. Kjo do të sigurojë që ju keni një strategji të qartë në vend dhe se po tregtoni në një mënyrë që i shmanget rrezikut.

  Platformat më të mira të tregtisë - Vendimi?

  Gjetja e platformës më të mirë të tregtisë për nevojat tuaja nuk është diçka e lehtë në 2021. Në fund të fundit, tani ka qindra ofrues aktivë në këtë hapësirë ​​- të gjithë konkurrojnë për juaj të biznesit.

  Pasi të keni siguruar që ofruesi të rregullohet, të mbështesë tregjet tuaja të preferuara dhe të ofron tarifa konkurruese - atëherë duhet të shikoni metrikat përreth mjeteve dhe veçorive, pagesave dhe mirëdashësisë për përdoruesit.

  Në tërësi, kemi zbuluar se platforma më e mirë tregtare aktive në hapësirën në internet tani është eToro. Ofruesi i rregulluar - i cili tani ka 17 milion tregtarë aktivë nën rripin e tij, ju lejon të blini dhe shisni mijëra instrumente financiarë pa bazë komisioni.

   

  eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione
  • Tregtoni mijëra CFD
  • Depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

   

  FAQs

  Cila është platforma më e mirë tregtare 2021?

  Pasi shqyrtuam dhjetëra platforma tregtare, zbuluam se eToro dallon nga turma. Jo vetëm që mund të tregtoni mbi një bazë pa komision, por ofruesi është rregulluar shumë.

  Cila platformë tregtare është më e mira për fillestarët?

  eToro është platforma më e mirë tregtare për fillestarët - veçanërisht nëse kjo është hera juaj e parë që investoni në internet. Nuk ka asnjë kërkesë për të kuptuar zhargonin tregtar ose analizën teknike për të përdorur platformën, minimumi i aksioneve është i ulët dhe do të keni qasje në një llogari demo pa rreziqe.

  Cila platformë tregtare ka më shumë aksione?

  Nëse jeni duke kërkuar për platformën më të mirë tregtare për aksione, eToro është shtëpia e 2,400+ aksioneve në 17 tregje ndërkombëtare. Kjo do të thotë që ju mund të investoni në kompani të listuara në SH.B.A., MB, Hong Kong, Gjermani dhe më shumë!

  A rregullohen platformat tregtare?

  Po, platformat më të mira tregtare rregullohen nga organe të njohura licencimi. Në veçanti, shikoni për FINRA, FCA, ASIC dhe CySEC - pasi këto organe kanë një reputacion të madh për mbajtjen e skenës së tregtisë në internet të sigurt.

  Sa keni nevojë për të tregtuar në internet?

  Me gjithnjë e më shumë të rinj që hyjnë në skenën e investimeve në internet, tani ka platforma tregtare aktive në hapësirë ​​që nuk kanë politikë minimale të depozitave. Kjo do të thotë që ju mund të filloni të tregtoni me një shumë me të cilën ndiheni rehat.

   

  Autori: Kane Peppi

  Kane Peppi

  Kane Pepi është një studiues dhe shkrimtar britanik që specializohet në financë, krim financiar dhe teknologji blockchain. Tani i vendosur në Maltë, Kane shkruan për një numër platformash në domenin në internet. Në veçanti, Kane është i aftë të shpjegojë subjekte komplekse financiare në një mënyrë miqësore për përdoruesit. Akademikisht, Kane ka një Diplomë Bachelor në Financë, një Master në Krimin Financiar dhe ai aktualisht është i angazhuar në një Diplomë Doktorature duke hulumtuar kërcënimet për pastrimin e parave të ekonomisë blockchain. Kane është gjithashtu pas botimeve të vlerësuara nga kolegët - i cili përfshin një studim të thelluar mbi marrëdhëniet midis pastrimit të parave dhe prodhuesve të librave në Mbretërinë e Bashkuar. Ju gjithashtu do të gjeni materialin e Kane në faqet e internetit të tilla si Kontrolloni para, Motley budalla, Brenda Bitcoins, Blockonomi, Lidhjet e mësimitdhe Shoqata e Zyrtarëve të Pajtueshmërisë në Maltë.