fbpx
 • Deri në 10 sinjale të sakta, fitimprurëse në ditë
 • Akses i lehtë në sinjalet Forex dhe Crypto
 • Analiza teknike ditore dhe këshilla të tregtisë
 • Komunitet i mbi 1,000 tregtarëve aktivë
 • Alarme në kohë reale, të gjitha përmes Telegram!
Anëtarësohuni në Grupin e Telegramit

Njoftimet

Sinjalizime të menjëhershme në emailin tuaj

Drejtimi i Tregut

Midis 4-5 sinjaleve të sakta, fitimprurëse në ditë!

Ekspertët e Forex

Analiza teknike ditore dhe Këshilla të Tregtimit

Lexoni vlerësimet tona pilot të besimit

Gëzuar Mathew
Gëzuar Mathew
2020-09-22
Ndërsa L2T është një shërbim i nivelit të lartë në dispozicion sot, ajo që më shtyu të largohem nga ky rishikim është shërbimi i tyre ndaj klientit. Unë rrallë marr përgjigje të shpejta dhe gjithashtu, të këndshme nga kujdesi ndaj klientit, duke ofruar sqarime për të gjitha pyetjet tuaja. Përveç kësaj, L2T ka qenë shërbimi im i sinjalizuar për Forex. Fillova me shërbimet e tyre falas, të cilat mendova se ishin mjaft të dobishme. Sapo fillova të angazhohesha më shumë me tregtimin e Forex, kalova në pajtimin në Premium. Mendoj se marrja e sinjalizimeve të rregullta është pothuajse e nevojshme nëse jeni një investitor me kohë të plotë. Gjithashtu, nuk kam pse të kaloj gjithë kohën duke studjuar kushtet e tregut, pasi L2T bën pjesën më të madhe të punës për mua. Sigurisht, ajo që bëni me sinjalet dhe mënyra se si i përdorni ato varet plotësisht nga ju. Kështu që nuk mund ta fajësoni gjithmonë L2T për lëvizjet e këqija të tregtisë, pasi faqja thekson se për momentin ata regjistrojnë një normë fitimi prej 76%, e cila lë hapësirë ​​për gabime të herëpashershme. Megjithatë, në përgjithësi, unë jam më se i lumtur që vazhdoj t'i referohem sinjaleve L2T.
S Vijayakumar
S Vijayakumar
2020-09-21
Mëso 2 Tregtia është ndër shërbimet e para të sinjalit që provova për Forex. Dhe nga përvoja ime, ka të ngjarë që unë do t'i përmbahem L2T. Unë kam bërë disa fitime të mira dhe jam veçanërisht i lumtur për transparencën e tyre. Platforma e ka bërë të qartë se si ato arrijnë në sinjale, duke përdorur nivelet e mbështetjes dhe rezistencës, përmirësimin e Fibonacci. Bandat Bollinger dhe mesataret lëvizëse. Në fakt, algoritmi bën një punë të shkëlqyeshme duke bërë kërkime, dhe sinjalet janë gjithashtu shumë të dobishme. Shërbimi falas do t'ju sjellë 3 sinjale në javë, dhe premium do t'ju sjellë deri në 5 në ditë. Nëse jeni një tregtar profesionist, atëherë paketa Premium ia vlen paratë tuaja, Ju gjithashtu do të merrni njoftime përmes Telegram. Fairshtë e drejtë të thuhet se L2T është një nga shërbimet më të mira atje sot për të qëndruar në krye të kushteve të luhatshme të tregut.
Mariyathasan Maccimas
Mariyathasan Maccimas
2020-09-20
Për ata që kanë nevojë për pak prezantim, Mëso 2 Trade është kryesisht një platformë arsimore tregtare. Sidoqoftë, një tipar i përdorshëm i L2T është shërbimi i tyre i sinjalit, i cili kombinon Ai dhe mësimin e makinës për t'ju dhënë informacion kur shfaqet një mundësi në treg. Unë kam qenë duke përdorur L2T për një kohë për të marrë sugjerime tregtare mbi tregtinë e kriptovalutave. Ata kanë të gjitha zgjedhjet kryesore të çifteve të monedhave, dhe nëse jeni regjistruar për shërbimin e tyre premium, ata gjithashtu do t'ju dërgojnë sinjale tregtare në kohë reale përmes aplikacionit Telegram. Ju do të merrni këshilla për çmimet e hyrjes, dhe gjithashtu diapazonin e vlerësuar për të vendosur urdhrat e ndalimit të humbjes dhe fitimit të tregtisë. Në total, jam i kënaqur që u regjistrova për sinjalet e L2T. Artikujt e tyre arsimorë mbi tema të ndryshme tregtare gjithashtu ofrojnë një pasqyrë të vlefshme për strategjitë e mia.
Niveli
Niveli
2020-09-19
Lorem ipsum pikëllim ulem Amet, consectetur adipiscing Elit.
Akhil Babu
Akhil Babu
2020-09-17
Kam takuar Mëso 2 Trade përmes artikujve të tyre të shkëlqyeshëm për tregtinë dhe shpejt u kapa pas pasurisë së informacionit që ata ofrojnë. Unë isha fillestar në tregti dhe doja të mësoja më shumë se si të hyja në kamare. Dhe më duhet të pranoj që L2T më ka ndihmuar jashtëzakonisht në fitimin e besimit në tregti. Që nga ajo kohë, unë kam ndjekur shërbimet e tyre të sinjalit, të cilat ju ofrojnë informacione mbi çmimet e hyrjes, ndaljen e humbjeve dhe synimet e përfitimit. L2T është mjaft transparent dhe do të reflektojë sesi tregu është në të vërtetë dhe ka të ngjarë të performojë. Kam zbuluar gjithashtu që ekipi i mbështetjes është mjaft i dobishëm dhe i lumtur t'ju përgjigjem pyetjeve tuaja. Nëse jeni duke mësuar gjatë rrugës, raportet e tyre Përvoja ime në këtë faqe ka qenë mjaft e kënaqshme se unë jam duke konsideruar kalimin në shërbimin e tyre premium.

Nasdaq 100 Fiton Lead Wall Street, ndërsa Biden Hyn Në Fuqi

Wall Street regjistroi fitime të rëndësishme brenda natës ndërsa tranzicioni i Presidentit Joe Biden në pushtet përmirësoi perspektivat për masa shtesë stimuluese fiskale dhe aktivitete të tjera qeveritare për të luftuar efektet negative të pandemisë së virusit koronavirus. Para kësaj, e nominuara për Sekretarin e Thesarit Janet Yellen shprehu mbështetjen e saj për planin e shpenzimeve të stimulit fiskal të presidentit të ri $ 1.9 trilionë dhe […]

Lajmet e Tregtisë

EURJPY zgjat reagimin nga uljet javore përtej nivelit 126.00

EURJPY Analiza e Çmimeve - 22 Jan EURJPY mbetet oferta në fundin e sipërm të intervalit të fundit përtej nivelit 126.00 ndërsa rinovon paragjykimin e saj të ngritur drejt nivelit në 127.07. Lëvizja e ngritur e palës vazhdon në fund të javës në sfondin e trendit mbizotërues të oreksit të rrezikut në tregjet globale. Celës […]

2 orë

USDCHF mbart stuhi nën nivelin 0.8900 nën nivelin kur paketa stimuluese peshon

Analiza e çmimeve USDCHF - 22 janar Dollari amerikan u tërhoq ndaj CHF dhe mund të bëhet me bazë më të gjerë në fund të javës. Si rezultat, shitësit e USDCHF duket se po sulmojnë një riprovim të rajoneve të ulëta që përmbajnë nivele të shumëfishta deri në 6 janar të ulët rreth nivelit 0.8757. Dollari dobësohet ndërsa investitorët mbajnë një skedë […]

3 orë

Bitcoin është një pasuri e rrezikshme dhe jo një mbrojtje e paqëndrueshmërisë: Strategjistët e JPMorgan

Dy strategë të JPMorgan - John Normand dhe Federico Manicardi - lëshuan një raport kohët e fundit, duke theksuar se Bitcoin (BTC) është më shumë një aktiv i rrezikuar sesa një mbrojtje ndaj tregjeve të çrregullta. Dyshja vërejti në raport se Bitcoin ishte "mbrojtja më pak e besueshme" në tregjet e ariut. Në Mars të vitit 2020, gjatë përplasjes së të Enjtes së Zezë, paniku i shkaktuar nga koronavirus shkaktoi një […]

15 orë

Përpjekjet EOSUSD prishen 2.7 $ Niveli i çmimit

Analiza e Çmimit - 21 Janar Kur qiri i përditshëm bearish mbyllet nën nivelin 2.7 $; çmimi mund të ulet në 2.4 $, 2.1 $ dhe 1.7 $. Në rast se demat mbrojnë nivelin e mbështetjes prej 2.4 $, niveli i rezistencës prej 2.7 $. 3.0 dhe 3.3 dollarë mund të jenë objektivat. Nivelet kryesore: Nivelet e rezistencës: 2.7 $, 3.0 $, 3.3 $ Nivelet e mbështetjes: […]

16 orë

Australia 200 (AU200AUD) po lufton për të dalë mbi nivelin 6800, prirje e sipërme

Zonat kryesore të rezistencës: 7000, 7100, 7200 Zonat kryesore të mbështetjes: 6100, 6000, 5900 Australia 200 (AU200AUD) Trendet afatgjata: BullishAU200AUD është në një lëvizje anash nën nivelin 6800. Indeksi është thyer mbi nivelin 6800. Më 20 janar, një trupi i qirinjve të rigjeneruar testoi 50% nivelin e retracement Fibonacci. Përmirësimi tregon që AU200AUD do të rritet në nivelin […]

17 orë

EURO tërhiqet nga pikëpamja ekonomike e BQE-së, dollari amerikan bëhet i butë pas lëshimit

Euro po rikuperohet mesatarisht herët në sesionin e SHBA pasi BQE tha se rreziqet në rënie të perspektivës ekonomike ishin më pak të theksuara. Sidoqoftë, mbetet një nga më të këqijtë e javës, së bashku me dollarin, jenin dhe frangën zvicerane. Dollari është ende nën presion pas të dhënave më të këqija se sa pritej për papunësinë. Kanadezja […]

18 orë

EUR / GBP po konsolidohet mbi 0.8800, një kthim i mundshëm në nivelin 0.8821

Nivelet kryesore të rezistencës: 0.9200, 0.9400, 0.9600 Nivelet kryesore të mbështetjes: 0.8800, 0.8600, 0.8400 EUR / GBP Çmimi Trendi Afatgjatë: BearishQë nga 7 janari, EUR / GBP ka rënë dhe ka arritur nivelin më të ulët të nivelit 0.8851. Më 14 janar, trendi i rënies, një trup i qirinjve të ritrajnuar provoi nivelin 88.6% të përmirësimit të Fibonacci. Ndryshimi tregon që çifti do të bjerë në nivelin […]

20 orë

Tërheqja e arit përfundon në caqe afatshkurtra bullish.

** Ari ** Kthehu në 6 Janar Ari u prish me strukturën afatmesme bullish të filluar në fund të Nëntorit 2020 në një lëvizje me 5 valë (-8%) duke arritur nivelin rreth 1800. Çmimi tani është tërhequr rreth 50% ose një lëvizje negative 4% për të rishikuar një bazë të mëparshme rreth nivelit 1870. ky nivel […]

22 orë

AUD / JPY vazhdon lëvizjen lart, mund të kthehet në nivelin 82.44

Nivelet kryesore të rezistencës: 78.00, 80.00, 82.00 Nivelet kryesore të mbështetjes: 58.00, 60.00, 62.00 Çmimi AUD / JPY Trendi afatgjatë: BullishAUD / JPY tani është në një lëvizje në rritje. Çifti po rritet mbi nivelin 79.00. Në 8 janar rritja e sipërme, një trup i qirinjve të ritrajnuar testoi nivelin 78.6% të përmirësimit të Fibonacci. Ndryshimi tregon që çifti do të rritet dhe do të kthehet në nivelin […]

23 orë

Tregtoni tregjet me

Shenjat më të mira në Forex

Mësoni të Tregtoni Strategji dhe Lajme Forex
Brokerat Forex &
PLATFORMA TREGTI

Udhëzuesi Ultimate për Brokerat Forex

Padyshim, një ndërmjetës luan një rol kryesor në tregun Forex. Por si fillestar, a e kuptoni se çfarë roli luajnë ndërmjetësit? Lexoni tonë Udhëzuesi i ndërmjetësuesve Forex këtu të njoh rolet kryesore të një ndërmjetësi Forex.

Platformat më të mira të tregtimit Forex

Shumë tregti duhet të bëhet si një fillestar në tregun Forex, por pastaj (përsëri), ju duhet platforma më e mirë e tregtimit të Forex për të bërë tregtinë tuaj. Kjo është arsyeja pse faqja jonë këtu shpjegon platformat më të mira të tregtimit të Forex për fillestarët.
TREGTIMI FOREX
STRATEGJIT

Mbani një ditar tregtar

Një ditar tregtar është thjesht një regjistër i të gjithë aktivitetit tuaj tregtar. Në mënyrë tipike, një ditar ofron një mjet për çdo tregtar të fortë që ka nevojë për të vlerësuar veten e tij me objektivitet. Por, çfarë rëndësie ka mbajtja e një ditari të veçantë? Na tregoni të gjitha ato që duhet të dini këtu.

Leximi i normave të interesit

Ndryshimet e normës së interesit ndikojnë ndjeshëm në tregun e huaj. Ndryshimet zakonisht mund të bëhen nga një prej tetë bankave qendrore globale. Ndryshimet bëjnë ndikime të menjëhershme në tregtarët e tregut, dhe kështu, të kuptuarit se si të reagoni si dhe të parashikoni se këto lëvizje do të jenë ndër të parat hapat për të bërë fitime më të larta.

How It Works

Zgjidhni Paketën

Përfundoni Blerjen tuaj

Mirësevini Email

Suksesi nga dita e parë

Mësoni të Tregtoni Nëse jeni duke filluar në botën e tregtare online, ju me siguri keni ardhur në vendin e duhur. Uebfaqja jonë do t'ju armatosë me të gjitha mjetet e kërkuara për të hequr karrierën tuaj tregtare në këmbën e djathtë.

Ne ofrojmë udhëzues gjithëpërfshirës për tregtinë e të gjitha gjërave - të tilla si mënyra se si funksionon industria multi-trilionë paund Forex, cilat janë CFD dhe pse ato janë thelbësore për qëllimet tuaja afatgjata të investimeve, levave, përhapjes, porosive të tregut dhe gjithçka tjetër që ne mendojmë se duhet ta dini para se të filloni të rrezikoni fondet tuaja.

Ç'është më e rëndësishmja, pasi të kaloni kohën e nevojshme duke shfletuar mjetet tona të shumta arsimore, ju do të lini platformën tonë me aftësitë dhe njohuritë e kërkuara për të bërë një sukses të përpjekjeve tuaja tregtare online.

Tregtimi për fillestarët: Si funksionon tregtia në internet?

Nëse nuk keni bërë kurrë një tregti të vetme në jetën tuaj, është thelbësore që të dini se çfarë po bëni para se të ndaheni me paratë tuaja. Mbi të gjitha, tregtia në internet vjen me një bollëk rreziqesh - shumë prej të cilave mund të pengojnë aftësinë tuaj për të bërë fitime të qëndrueshme. Si i tillë, le të fillojmë duke marrë një përmbledhje 360-shkallëshe të mënyrës se si procesi i tregtimit nga fundi në fund.

Zgjedhja e një ndërmjetësi online

Në mënyrë që të tregtoni në internet, do t'ju duhet të përdorni një ndërmjetës. Kohërat e kaluara janë ditët kur duhet të bëni porosi të blerjes dhe shitjes përmes telefonit me një agjent tradicional aksionesh.

Përkundrazi, gjithçka tani ekzekutohet në internet. Në fakt, jo vetëm që mund të tregtoni nga komoditeti i shtëpisë tuaj, por shumica e ndërmjetësve në internet tani ofrojnë aplikacione të plota tregtare. Si i tillë, tani mund të tregtoni ndërsa jeni në lëvizje.

Me sa u tha, ka mijëra ndërmjetës në internet që shërbejnë klientë të përditshëm me pakicë. Nga njëra anë, kjo është shumë e dobishme nga këndvështrimi i jush si një tregtar, pasi një ngopje e tepërt e platformave do të thotë që ndërmjetësit duhet të rritin ante për të shmangur konkurrencën.

Kjo mund të vijë në formën e tarifave të reduktuara të tregtisë dhe përhapjeve më të forta, ose karakteristikave inovative të tilla si 'Kopjimi i Tregtisë'. Nga ana tjetër, kjo e bën jashtëzakonisht të vështirë të dihet se me cilën platformë tregtare online duhet të regjistroheni.

Si e zgjidhni një platformë tregtare online?

Për t'ju ndihmuar gjatë rrugës, ne kemi renditur disa nga faktorët më të rëndësishëm që duhet të merrni parasysh kur zgjidhni një ndërmjetës në internet.

Rregullorja

Për të ofruar shërbime të tregtimit në internet për klientët me pakicë me qendër në MB, ndërmjetësit duhet të rregullohen nga Autoriteti i Sjelljes Financiare (FCA). Si i tillë, kjo është një kërkesë e panegociueshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një platforme të re.

Në shumicën e rasteve, ndërmjetësi online do të rendisë numrin e tij të regjistrimit FCA, të cilin më pas mund ta referoni përmes faqes në internet të rregullatorit. Nëse jo, ju mund të kërkoni për emrin e ndërmjetësit në internet përmes regjistrit FCA. Në fund të fundit, nëse ndërmjetësi nuk po merr një licencë FCA, duhet të shmangni platformën me çdo kusht.

🥇 Pagesat

Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh se çfarë mënyre pagese preferoni të përdorni kur bëhet fjalë për depozitimin dhe tërheqjen e fondeve. Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është përmes një karte debiti ose krediti, pasi depozitat zakonisht janë të menjëhershme.

Për më tepër, disa ndërmjetësues ju lejojnë të përdorni një portofol elektronik si PayPal ose Skrill, megjithëse nuk ndodh gjithmonë kështu. Për më tepër, shumica e ndërmjetësve mbështesin transfertat bankare. Megjithëse kjo zakonisht lejon kufijtë e lartësive, transferimet bankare janë opsioni më i ngadaltë i pagesës.

🥇 Tarifat dhe Përhapjet

Ju do të duhet të paguani një tarifë të një lloji për të përdorur një platformë tregtare online, pasi ndërmjetësit janë në biznesin e fitimit të parave. Ju mund të duhet të paguani një komision të ndryshueshëm, i cili është një përqindje e shumës që tregtoni. Për shembull, nëse vendosni një tregti me vlerë 4,000 £ dhe ndërmjetësi kërkon 0.2% në komision, atëherë do të përfundoni duke paguar 8 £ tarifa.

Në krye të komisionit, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh përhapjen. Ky është ndryshimi midis çmimit 'blerje' dhe çmimit 'shitje'. Nëse përhapja është shumë e lartë, atëherë ajo do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në aftësinë tuaj për të bërë fitime të qëndrueshme. Për shembull, nëse përhapja arrin në një përqindje në botën reale prej 1%, do të duhet të bëni të paktën 1% vetëm për t'u barazuar.

Inst Instrumentet financiare

Ju gjithashtu duhet të bëni disa konsiderata në lidhje me numrin dhe llojin e instrumenteve financiare të pritura nga ndërmjetësi. Në shumicën dërrmuese të rasteve, platformat e tregtimit në internet do të mbulojnë Forex dhe CFD. Lidhur me të parën, kjo është vendi ku ju blini dhe shisni monedha, me synimin për të përfituar nga lëvizjet e vogla të çmimeve.

Në rastin e CFD (kontrata për ndryshime), kjo ju lejon të spekuloni praktikisht për çdo klasë të pasurisë, pa pasur nevojë të zotëroni pasurinë themelore. Për shembull, CFD-të ju lejojnë të tregtoni gjithçka nga aksionet dhe aksionet, ari, nafta, gazi natyror, indekset e tregut të aksioneve, normat e interesit, të ardhmet dhe madje edhe kriptovalutat.

Tools Mjetet e tregtimit

Ju jeni më së miri duke përdorur një ndërmjetës që vë theks të fortë në treguesit teknikë. Mjete të tilla ju lejojnë të analizoni trendet historike të çmimeve në një çështje të përparuar. Duke vepruar kështu, ju keni shansin më të mirë të mundshëm për të vlerësuar se ku do të shkojë drejtimi i ardhshëm i aktivit tuaj të zgjedhur.

Treguesit e mirënjohur teknikë përfshijnë oshilatorët stokastikë, mesataret lëvizëse (MA), indeksin e forcës relative (RSI) dhe brezat bollinger. Në fund të fundit, ju duhet të zgjidhni platforma tregtare online që ofrojnë dhjetëra tregues teknikë.

. Kërkime

Aksesi në mjetet e hulumtimit është gjithashtu një faktor i rëndësishëm për të cilin duhet të shikoni kur zgjidhni një platformë të re tregtare. Kjo duhet të përfshijë azhurnime të lajmeve në kohë reale që ka të ngjarë të ndikojnë në një aktiv ose industri të veçantë.

Për më tepër, është gjithashtu e dobishme kur ndërmjetësit kanë një seksion të dedikuar të analizës. Kjo është ajo ku tregtarët ekspertë botojnë pikëpamjet e tyre se ku një aktiv i caktuar ka të ngjarë të lëvizë në tregjet afatshkurtra.

Hapni një llogari me një platformë tregtare online

Pasi të keni zgjedhur një ndërmjetës në internet që plotëson nevojat tuaja, atëherë do të duhet të hapni një llogari. Procesi i regjistrimit zakonisht zgjat jo më shumë se 5-10 minuta. Në thelb, ndërmjetësi duhet të dijë kush je, dhe nëse ke apo jo përvojën e kërkuar për të tregtuar në internet. Kjo është për të siguruar që platforma të mbetet në përputhje me rregulloret e përshkruara nga FCA.

Ja se çfarë informacioni do t'ju duhet të futni kur hapni një llogari me një faqe tregtare.

✔️ Informacione Personale

Ju do të duhet të futni informacionin tuaj personal. Kjo do të përfshijë emrin tuaj të plotë, adresën e shtëpisë, datën e lindjes, numrin e sigurimit kombëtar dhe detajet e kontaktit.

✔️ Informacione për punësimin

Ndërmjetësi do të duhet të dijë statusin tuaj të punësimit dhe të ardhurat tuaja vjetore pas tatimit.

✔️ Qëndrimi financiar

Ju do të duhet të njoftoni ndërmjetësuesin se cila është vlera juaj e vlerësuar neto dhe nëse jeni një klient me pakicë apo institucional.

✔️ Përvoja e mëparshme tregtare

Ndërmjetësi do t'ju bëjë pyetje që kanë të bëjnë me përvojën tuaj të mëparshme tregtare. Kjo do të përfshijë llojin e pasurive që keni tregtuar në të kaluarën dhe madhësinë mesatare të tregtisë.

Verifikimi i Identitetit

Në mënyrë që të qëndrojnë në përputhje me ligjet kundër pastrimit të parave, të gjitha platformat e rregulluara të FCA-së për tregtim do të duhet të verifikojnë identitetin tuaj. Procesi është relativisht i drejtpërdrejtë dhe thjesht kërkon që ju të ngarkoni një kopje të ID tuaj të lëshuar nga qeveria, si dhe një dëshmi të adresës.

Megjithëse disa ndërmjetësues ju lejojnë të depozitoni fonde para se të përfundojë procesi i verifikimit, ju nuk do të jeni në gjendje të bëni një tërheqje derisa dokumentet tuaja të konfirmohen. Si i tillë, është më mirë të heqësh nga rruga procesin KYC (Njoh klientin tënd) sapo të hapësh llogarinë.

Depozitat dhe tërheqjet

Kur bëhet fjalë për financimin e llogarisë tuaj të brokerimit, duhet t'ju ofrohen një numër mënyrash të ndryshme pagese. Edhe pse kjo do të ndryshojë nga ndërmjetësi në ndërmjetës, ne kemi renditur më poshtë metodat më të zakonshme të depozitave dhe tërheqjeve.

. Kartela debiti dhe krediti

Depozitimi i parave përmes një karte debiti / krediti zakonisht rezulton në kreditimin e fondeve në çast. Vëzhgoni tarifat - veçanërisht nëse përdorni një kartë krediti. Ndërsa ndërmjetësi mund të mos ju faturojë ndonjë tarifë për të thënë, lëshuesi i kartës së kreditit mund ta klasifikojë depozitën si një paradhënie parash. Nëse po, kjo mund të tërheqë një tarifë prej 3%, me interesin që aplikohet menjëherë.

. Transfertë bankare

Shumica dërrmuese e platformave të tregtimit në internet do të pranojnë një transfer bankar. Procesi është shumë më i ngadaltë sesa pagesa e një karte debiti / krediti, megjithëse kufijtë zakonisht janë më të larta. Nëse depozita bëhet përmes Pagesave më të Shpejta në MB, fondet mund të kreditohen në të njëjtën ditë.

-Kuleta elektronike

Megjithëse më pak e zakonshme sesa një kartë debiti / krediti ose transfer bankar, një numër ndërmjetësish të moshës së re tani pranojnë kuleta elektronike. Kjo përfshin llojet e PayPal, Skrill dhe Neteller. Depozitat e E-Wallet nuk janë vetëm falas, por në shumicën e rasteve, ato ju lejojnë të tërhiqni fondet tuaja në afatin më të shpejtë.

Mësoni të tregtoni Forex

Nëse jeni të interesuar të përfitoni nga hapësira në Forex me shumë trilion paund, atëherë do të blini dhe shisni monedha. Koncepti kryesor është të bësh një fitim kur dhe kur lëvizin kurset e këmbimit të monedhës.

Si i tillë, ju do të tregtoni një 'palë' Forex, e cila përbëhet nga dy monedha të ndryshme. Për shembull, nëse do të donit të tregtonit stërlina me euron, atëherë do të duhet të tregtoni GBP / EUR.

Me sa u tha, disa ndërmjetës do të rendisin mbi 100 çifte të ndryshme monedhash. Këto çifte valutash ndahen në tre kategori kryesore - diploma të mëdha, të mitur dhe ekzotikë.

🥇 Majorët

Siç sugjeron emri, çiftet kryesore përbëhen nga dy monedha 'kryesore'. Kjo do të përfshijë monedhat nga ekonomitë më të mëdha në botë, të tilla si dollari amerikan, paundi britanik, euro, jen japonez dhe franga zvicerane.

Nëse sapo keni filluar në botën e tregtisë Forex, do të ishte e këshillueshme që të qëndroni me çifte kryesore. Kjo për shkak se diplomat e specializuara hasin nivele të ulëta paqëndrueshmërie, përhapje më të fortë dhe grumbuj likuiditeti.

Të miturit

Çiftet e vogla do të përbëhen nga një monedhë kryesore dhe një monedhë më pak likuide. AUD / USD është një shembull kryesor i një palë të vogla. Dollari amerikan përfaqëson monedhën kryesore të çiftit, ndërsa dollari australian është monedha më pak e kërkuar.

Megjithëse të miturit ende përfitojnë nga sasi të konsiderueshme të likuiditetit, përhapjet shpesh janë shumë më të mëdha se ato të mëdha. Kjo do të thotë që të miturit tregtarë janë më të kushtueshëm në planin afatgjatë. Me atë që tha, paqëndrueshmëria është pak më e lartë në çiftet e vogla, kështu që ka më shumë mundësi për të bërë fitime më të mëdha.

🥇 Ekzotikët

Çiftet ekzotike të monedhës do të përbëhen nga një monedhë në zhvillim dhe një monedhë kryesore. Kjo mund të përfshijë dollarin amerikan dhe dong vietnamez, ose paund sprovuar ndaj lira turke.

Sido që të jetë, çiftet ekzotike mund të jenë jashtëzakonisht të paqëndrueshme dhe përhapjet shpesh janë shumë të gjera. Kjo është arsyeja pse ju jeni më mirë të shmangni ekzotikët derisa të mësoni të tregtoni Forex në një nivel të përparuar.

Si funksionon një tregti Forex?

Pasi të keni zgjedhur një palë monedhe që ju pëlqen, atëherë duhet të përcaktoni se në cilën rrugë do të shkojë tregu. Para se të thellohemi në bazat themelore, është e rëndësishme të sqarojmë ndryshimin midis një porosie 'të blerë' dhe një porosie 'të shitur' në kontekstin e tregtisë së huaj.

🥇 Nëse besoni se monedha pozicionohet në Pjesa e dorës së majtë e çiftit do të Rritje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një porosit blerjen.

🥇 Nëse besoni se monedha pozicionohet në ana e djathtë e çiftit do të Rritje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një shitje porosi.

Për shembull, le të themi se jeni duke tregtuar GBP / USD. Nëse mendoni se GBP ka të ngjarë të rritet në vlerë kundrejt USD, atëherë ne do të bënim një urdhër blerjeje. Në mënyrë të ngjashme, nëse mendoni se USD do të rritet ndaj GBP, ju do të vendosni një urdhër shitje.

Shembull i një Porosie 'Blerje' në Tregtimin e Forex

Duke iu përmbajtur temës GBP / USD, le të themi që keni vendosur një porosi 500 £ për të blerë. Kjo do të thotë që ju besoni se GBP do të rritet në çmim kundrejt USD.

 • Çmimi i GBP / USD aktualisht është 1.32
 • Ju vendosët një porosi blerjeje 500 £
 • GBP / USD rritet në 1.34, që do të thotë se GBP po bëhet më e fortë ndaj USD
 • Kjo paraqet një rritje prej 1.51%
 • Fitimi juaj do të arrinte në 7.55 £ (500 1.51 XNUMX%)

Shembull i një Porosie 'Shitje' në Tregtimin e Forex

Në këtë shembull, ne gjithashtu do të qëndrojmë me GBP / USD. Vetëm këtë herë, ne do të bëjmë një porosi 'shes'. Kjo do të thotë që ju besoni se USD do të tejkalojë GBP.

 • Çmimi i GBP / USD aktualisht është 1.32
 • Ju vendosët një porosi shitjeje 1,500
 • GBP / USD ulet në 1.29, që do të thotë se USD po bëhet më e fortë ndaj GBP
 • Kjo përfaqëson një rënie prej 2.27%
 • Fitimi juaj do të arrinte në 34.05 £ (1,500 2.27 XNUMX%)

Mësoni të Tregtoni CFD

Segmenti i dytë kryesor i hapësirës tregtare online është ai i CFD-ve. Siç e përmendëm shkurtimisht më parë, CFD-të ju lejojnë të blini dhe shisni praktikisht çdo klasë pasurie që mund të imagjinohet. Kjo sepse nuk kërkohet të zotëroni ose ruani asetin themelor për të investuar në të.

Në vend të kësaj, CFD-të thjesht ndjekin çmimin në botën reale të pasurisë në fjalë. Si të tilla, CFD-të janë mjaft të favorshme për të hyrë në tregjet që do të ishte e vështirë të arriheshin.

Më poshtë kemi renditur klasat kryesore të aseteve që mbulojnë CFD-të.

✔️ Aksionet dhe aksionet

✔️ Indekset

. Normat e interesit

Met Metale të forta

✔️ Energjitë

✔️ E ardhmja

Opsionet

✔️ Monedhat kriptomonedhe

Si funksionon një tregti CFD?

Sa i përket mënyrës se si funksionon një tregti CFD, kjo është shumë e ngjashme me blerjen dhe shitjen e çifteve Forex. Dallimi kryesor për të cilin duhet të bëheni të vetëdijshëm në këtë fazë është terminologjia. Ndërsa në Forex ne zakonisht përcaktojmë tregtinë si një urdhër blerje ose shitje, në hapësirën CFD ne përdorim termat 'e gjatë' dhe 'e shkurtër'.

Për më tepër, CFD-të nuk vijnë në çifte si Forex. Në vend të kësaj, ju jeni duke tregtuar një aset përkundrejt vlerës reale të monedhës dominuese, e cila është zakonisht dollari amerikan. Për shembull, nëse jeni duke tregtuar CFD në formën e aksioneve, naftës, gazit natyror ose arit - pasuritë zakonisht çmohen kundrejt USD.

🥇 Nëse besoni se aktivi do të shkojë Rritje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një gjatë mënyrë.

🥇 Nëse besoni se aktivi do të shkojë ulje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një i shkurtër mënyrë.

Ky është një nga aspektet më tërheqëse të tregtimit të CFD-ve, pasi gjithmonë do të keni mundësinë e shitjes së shkurtër. Kjo është ajo ku ju po spekuloni për humbjen e vlerës së pasurisë. Kjo është diçka që përndryshe do të ishte e vështirë të kopjohej në hapësirën tradicionale të investimeve si një klient me pakicë.

Mësoni të tregtoni aksione

Nëse po kërkoni të tregtoni aksione në baza afatgjata, atëherë do të jeni më së miri të blini kapitalin tuaj të zgjedhur nga një ndërmjetës konvencional. Kjo është për shkak se ju do të zotëroni aksionet plotësisht, që do të thotë se do të jeni mësuar me një sërë mbrojtjesh të investitorëve.

Ç'është më e rëndësishmja, kjo përfshin një të drejtë ligjore për çdo pagesë të dividendit që shpërndahet nga kompania në fjalë - proporcionale me numrin e aksioneve që mbani.

Sidoqoftë, nëse doni të mësoni të tregtoni aksione në baza afatshkurtra, do t'ju duhet të përdorni një platformë CFD. Kjo sepse tarifat që lidhen me blerjen dhe shitjen e aksioneve në kuptimin tradicional janë shumë më të larta se CFD. Për më tepër - si një klient me pakicë do të keni pak mundësi, nëse ka ndonjë, të jeni në gjendje të shesni me pak kohë kapitalin tuaj të zgjedhur. Edhe një herë, kjo është diçka që ofrohet praktikisht nga të gjitha platformat CFD.

Sidoqoftë, nëse dëshironi të hyni në tregjet globale të aksioneve në internet, do të keni dy mundësi - blerjen dhe shitjen e aksioneve individuale, ose investimin në një indeks.

✔️ Tregtimi i aksioneve individuale

Nëse keni aftësitë e kërkuara për të investuar në kompani individuale, do të keni qasje në mijëra aksione të CFD. Kjo përfshin kompanitë e blu-chip të listuara në tregjet e njohura si NASDAQ dhe London Stock Exchange, si dhe kompani të vogla me mes të mesme.

Nëse vendosni për rrugën CFD, vlera e aksioneve tuaja të zgjedhura do të pasqyrojë atë të çmimit në botën reale të aktivit. Për shembull, nëse çmimi i aksioneve të British American Tobacco rritet me 2.3% në një periudhë 24 orëshe, CFD-ja përkatëse e saj do të rritet gjithashtu me 2.3%.

✔️ Tregtimi i një Indeksi të Tregut të Aksioneve

Nëse jeni të etur për të tregtuar aksione dhe aksione, por nuk keni njohuritë e kërkuara për të zgjedhur kompani individuale, mund të jetë e vlefshme të konsideroni një indeks të tregut të aksioneve.

Të referuara gjithashtu si 'indekse', indekset e tregut të aksioneve ju lejojnë të spekuloni me qindra kompani në një tregti të vetme - më pas duke diversifikuar pozicionin tuaj në shumë industri.

Për shembull, duke investuar në S&P 500, ju mund të blini aksione nga 500 kompani më të mëdha të listuara në SH.B.A. Në mënyrë të ngjashme, indeksi FTSE 100 ju lejon të investoni në 100 kompanitë më të mëdha të listuara në Bursën e Londrës.

Edhe një herë, nëse vendosni për një indeks të tregut të aksioneve në formën e një CFD, ju do të keni mundësinë të shkoni gjatë ose shkurtër. Si i tillë, ju përsëri do të kishit mundësinë për të bërë një fitim edhe kur tregjet më të gjera të aksioneve janë në rënie.

Çfarë është Spread?

Pavarësisht nëse jeni duke tregtuar Forex ose CFD - duhet të keni një kuptim të vendosur të përhapjes. Në formën e tij më themelore, ky është ndryshimi midis çmimit "të blerë" dhe çmimit "të shitur". Në krye të komisioneve të tregtisë, përhapja siguron që ndërmjetësit në internet të fitojnë para.

Madhësia e spread-it është e rëndësishme për ju si tregtar, pasi tregon se cilat tarifa jeni duke paguar indirekt. Për shembull, nëse ekziston një hendek 0.5% në përhapjen kur tregtoni aksione, kjo do të thotë që ju duhet të bëni të paktën 0.5% të fitimeve vetëm për t'u shkëputur.

Shembull i Përhapjes në CFD

Mënyra më e lehtë për të llogaritur përhapjen kur tregtoni CFD është thjesht të përpunoni diferencën në përqindje midis çmimit të blerjes dhe shitjes.

 1. Ju po kërkoni të shkoni 'gjatë' në vaj
 2. Ndërmjetësi juaj ofron një çmim 'blerje' prej 71 $
 3. Çmimi i 'shitjes' është 69 dollarë
 4. Kjo do të thotë që përhapja është diferenca midis 69 dhe 71 dollarë
 5. Në terma përqindje, kjo është një përhapje prej 2.89%

Pavarësisht nëse vendosni të shkoni gjatë ose shkurt në naftë, ju do të paguani një diferencë prej 2.89%. Kjo do të thotë që ju do të duhet të bëni të paktën 2.89% në fitime vetëm për t'u barazuar.

🥇 Nëse shkon gjatë në vaj, do t'ju duhet të paguani $ 71. Nëse menjëherë dilni nga pozicioni juaj, do ta bënit me një çmim shitje prej $ 69. Si i tillë, ju duhet çmimi i naftës për të Rritje by 2.89% vetëm për t’u shkëputur.

🥇 Nëse shkon i shkurtër në vaj, do t'ju duhet të paguani $ 69. Nëse menjëherë dilni nga pozicioni juaj, do ta bënit me një çmim blerjeje $ 71. Si i tillë, ju duhet çmimi i naftës për të ulje by 2.89% vetëm për t’u shkëputur.

Çfarë është Levave?

Levave është njëkohësisht një mjet emocionues dhe shumë i rrezikshëm që do të gjeni në shumicën e vendeve të tregtimit në internet. Me pak fjalë, levave ju lejon të tregtoni në nivele më të larta se ato që keni në llogarinë tuaj të brokerimit. Shuma specifike përcaktohet nga një faktor, siç janë 2: 1, 5: 1 ose 30: 1. Sa më i lartë faktori, aq më shumë po tregtoni dhe kështu - aq më të larta do të jenë fitimet ose humbjet tuaja.

Për shembull, le të themi që ju keni vetëm 300 £ në llogarinë tuaj. Ju dëshironi të përdorni gjatë me gaz natyror, pasi mendoni se pasuria është shumë e nënvlerësuar. Si i tillë, ju aplikoni levë prej 10: 1, që do të thotë se në të vërtetë po tregtoni me 3,000.

Në këtë shembull, 300 £ tuaj tani janë diferencë. Nëse vlera e tregtisë suaj do të ulej me një faktor 10: 1 (100/10 = 10%), ju do të humbisni të gjithë marzhin tuaj. Kjo njihet si e 'likuiduar'. Në mënyrë të ngjashme, nëse marzhi juaj ishte 300 £ dhe po tregtonit në 25: 1, do të likuidoheni nëse pasuria do të ulej me një faktor 25: 1 (100/25 = 4%).

Nëse jeni një tregtar me pakicë me seli në MB (ose ndonjë shtet anëtar evropian për këtë çështje), do të kufizoheni nga kufijtë e levave të instaluara nga Autoriteti Evropian i Letrave me Vlerë dhe Tregjeve (ESMA).

Kufijtë e levave të ESMA-s

🥇 30: 1 për çiftet kryesore Forex
🥇 20: 1 për palë të mëdha Forex, ari dhe indekse kryesore
🥇 10: 1 për mallra përveç arit dhe indekseve jo-kryesore të kapitalit
🥇 5: 1 për aksione individuale
🥇 2: 1 për kriptovalutat

Porositë e tregut: Cilat janë ato dhe si funksionojnë ato?

Nëse dëshironi të mësoni të tregtoni në internet, është shumë e rëndësishme që të dini se si funksionojnë porositë e tregut. Në thelb, kjo do t'ju lejojë të mbyllni automatikisht tregtinë kur goditen disa pika të caktuara të çmimit.

Për shembull, nëse një tregti shkon në favorin tuaj, ju mund të garantoni një fitim duke mbyllur tregtinë automatikisht. Simiaillly, nëse një tregti shkon kundër jush, një urdhër tregu mund të dalë nga tregtia dhe kështu - të zvogëlojë humbjet tuaja.

Më poshtë kemi renditur disa nga porositë më të rëndësishme të tregut për të cilat duhet të bëheni të vetëdijshëm.

Order Urdhri i Ndalimit të Humbjes

Siç sugjeron emri, një urdhër i ndalimit të humbjes do të lehtësojë ekspozimin tuaj të përgjithshëm ndaj një tregti humbëse. Për shembull, le të themi që ju po spekuloni Bitcoin dhe hapni një tregti me vlerë 2,000 £ me një çmim blerjeje prej 9,500 $.

Si i tillë, ju shpresoni që çmimi i Bitcoin të rritet. Sidoqoftë, ju gjithashtu vendosni një urdhër humbjeje në rast se gjërat shkojnë kundër jush. Meqenëse nuk doni të humbni më shumë se 5% të vlerës suaj tregtare, ju vendosni një porosi të humbjes në $ 9,025.

Vetëm disa ditë më vonë, Bitcoin po depërton dhe humbet 20% në vlerë. Fillimisht, ju do të kishit humbur 400 £ (20% të tregtisë tuaj 2,000). Sidoqoftë, ndërsa instaluat një humbje të ndjeshme të ndalimit me 9,025 dollarë, ju e zvogëluat humbjen tuaj në vetëm 100 (5% e 2,000).

Order Urdhër Ndalimi i Garantuar

Sa më efektive të jetë një urdhër i ndaljes së humbjes, nuk ka asnjëherë ndonjë garanci që porosia juaj të plotësohet. Për shembull, nëse keni vendosur një porosi të humbjes në GBP / USD gjatë rezultatit të referendumit Brexit, nuk ka gjasa që porosia të ketë gjetur një blerës. Kjo pasi GBP / USD kaloi një periudhë paqëndrueshmërie ekstreme.

Përkundrazi, një porosi e ndaluar e 'garantuar' do të përputhet gjithmonë, pasi në të vërtetë është një marrëveshje midis jush dhe ndërmjetësit. Merrni shënim, do t'ju duhet të paguani një tarifë më të lartë për të ekzekutuar një urdhër të garantuar të humbjes së ndalimit, megjithëse, mund të jetë me vlerë të paguani.

✔️ Merrni - Urdhër Fitimi

Ndërsa është thelbësore për të mbrojtur tregtinë tuaj nga ekspozimi i tepërt në humbje të mëdha, ju gjithashtu duhet të krijoni një urdhër për të mbyllur automatikisht një tregti kur bëni një fitim. Përndryshe, mund të humbisni mundësinë për të fituar përfitime nëse nuk jeni në pajisjen tuaj desktop. Si e tillë, urdhrat e përfitimit do të mbyllin një tregti me një çmim të paracaktuar.

Për shembull, nëse jeni duke tregtuar argjend në 18.24 dollarë dhe dëshironi të mbyllni një fitim kur aktivi rritet me 10%, mund të vendosni një urdhër përfitimi në 20.06 dollarë. Nëse çmimi arrin 20.06 $, tregtia do të mbyllet automatikisht me një fitim prej 10%.