fbpx
 • До 10 точни, профитабилни сигнали на ден
 • Лесен пристап до сигналите на девизен курс и крипто
 • Совети за дневна техничка анализа и трговија
 • Заедница од над 1,000 активни трговци
 • Предупредувања во реално време, сето тоа преку Телеграм!
Придружи се на групата Телеграм

известувања

Непосредни предупредувања за вашата е-пошта

Водечки на пазарот

Помеѓу 4-5 точни, профитабилни сигнали на ден!

Forex експерти

Совети за дневна техничка анализа и тргување

Прочитајте ги нашите пилот прегледи за доверба

Метју Jој
Метју Jој
-2020 09 22-
Додека L2T е врвна услуга за сигнали достапна денес, она што ме натера да го напуштам овој преглед е нивната услуга за клиенти. Ретко добивам брзи одговори и тоа исто така, пријатни од грижата за клиентите, нудејќи појаснувања за сите ваши прашања. Освен тоа, L2T ми беше главна услуга за сигнали за девизен курс. Почнав со нивните бесплатни услуги, што, според мене, беа прилично корисни. Откако почнав повеќе да се занимавам со тргување со девизен курс, се префрлив на претплата на Premium. Сметам дека добивањето редовни предупредувања е скоро потребно ако сте инвеститор со полно работно време. Исто така, не мора да го трошам целото време во истражување на условите на пазарот, бидејќи L2T ми прави поголем дел од работата. Се разбира, што ќе правите со сигналите и како ги користите, зависи од вас. Значи, не можете секогаш да го обвинувате L2T за лошите трговски потези, бидејќи страницата нагласува дека во моментот тие бележат стапка на профит од 76%, што остава простор за повремени грешки. Сепак, во целина, јас сум повеќе од среќен што продолжувам да се повикувам на сигналите L2T.
С Вијајакумар
С Вијајакумар
-2020 09 21-
Научете 2 Трејд е меѓу првите неколку сигнални услуги што ги пробав за девизен курс. И, според моето искуство, веројатно е дека ќе се задржам на L2T. Направив пристоен профит и особено ми е драго за нивната транспарентност. Платформата јасно стави до знаење како тие пристигнуваат до сигналите, користејќи нивоа на поддршка и отпор, поправка на Фибоначи. Болингер-бендови и просечни движења. Всушност, алгоритмот прави одлична работа истражувајќи, а сигналите се исто така корисни. Бесплатната услуга ќе добие 3 сигнали неделно, а премијата ќе добие до 5 дневно. Ако сте професионален трговец, тогаш пакетот Премиум вреди за вашите пари, исто така, ќе добивате известувања преку телеграма. Фер е да се каже дека L2T е еден од најдобрите услуги денес таму за да остане на врвот на флуктуирачките услови на пазарот.
Маријајатсан Макимас
Маријајатсан Макимас
-2020 09 20-
За оние на кои им треба малку вовед, учење 2 трговија е првенствено платформа за едукација за трговија. Сепак, една употреблива карактеристика на L2T е нивната услуга за сигнали, која ги комбинира Ai и машинското учење за да ви дадат информации кога се појавуваат прилики на пазарот. Користев L2T веќе некое време за да добивам предлози за тргување за трговија со криптовалути. Тие ги имаат сите главни избори на валутни парови и ако сте се пријавиле за нивната премиум услуга, тие исто така ќе ви испраќаат сигнали за тргување во реално време преку апликацијата Телеграм. Е добиете совети за цените за влез, а исто така и проценетиот опсег за поставување налози за стоп-загуба и трговска добивка. Вкупно, мило ми е што се пријавив за сигналите на L2T. Нивните едукативни написи за различни предмети на трговија, исто така, нудат вреден увид во моите стратегии.
Левен
Левен
-2020 09 19-
Lorem ipsum dolor седат Амет, consectetur adipiscing Elit.
Ахил Бабу
Ахил Бабу
-2020 09 17-
Наидов на Учи 2 трговија преку нивните одлични написи за трговија и наскоро се зафатив со богатството на информации што ги нудат. Јас бев почетник во трговијата и сакав да дознаам повеќе за тоа како да влезам во лажат. И морам да признаам дека L2T ми помогна неверојатно во стекнувањето доверба во трговијата. Оттогаш, јас ги следам нивните сигнални услуги, кои ви ги доставуваат информациите за цените на влегувањето, запрените загуби и целите за профит. L2T е доста транспарентен и ќе рефлектира каков е пазарот всушност и најверојатно ќе се претстави. Исто така, открив дека тимот за поддршка е доста корисен и среќен што одговарам на вашите прашања. Ако учите на пат, нивните извештаи Моето искуство на страницата беше прилично задоволувачко што размислувам да се префрлам на нивната премиум услуга.

Сивата скала известува за рекордни броеви во Q4 2020 Благодарение на инвеститорите во Биткоин

Сивата скала ја забележа својата најдобра година во 2020 година досега со огромни алокации, претежно од институционални инвеститори, и покрај драматичните настани што ја погодија таа година. Инвестицискиот фонд за крипто-валути објави рекордни бројки во првите три квартали од 2020 година и длабоко подобри извештаи за К4. Фирмата објави дека вкупните инвестиции во последните три месеци […]

Вести за тргување

Доларот и јенот водат како несигурност владее со другите пазари

Стерлинг ја заврши неделата со најдобар резултат. Но, доцната распродажба и отфрлањето на отпорот кон доларот и јенот сугерираат дека последните двајца се лидери. Слабоста беше видлива кај еврото, новозеландскиот долар и, во помала мера, во австралискиот долар. Доларот може да биде дополнителен аргумент во […]

5 часа

GBPUSD пристрасна пристрасност се повлекува под 1.3600 ниво среде заклучување на COVID-19

Анализа на цени GBPUSD - 17 јануари GBPUSD се тргува под 1.3500 марки откако двојката изгуби влечна сила на претходната сесија. Распространетите чувства сугерираат дека сè уште има одреден надолен потег пред парот повторно да напредува. Премиерот на Велика Британија, Борис Johnонсон, најави нови ограничувања на патувањето, почнувајќи од понеделник. Клучни нивоа Нивоа на отпор: 1.3800, 1.3700, […]

6 часа

Волстрит 30 на САД (US30USD) паѓа по повторното тестирање на нивото 31200 двапати

Клучни зони на отпор: 28500, 29000, 29500 Клучни зони за поддршка: 26000, 25500, 25000 САД Волстрит 30 (US30USD) Долгорочни трендови: BullishUS Волстрит 30 е во нагорна линија. Во моментов, индексот паѓа откако го достигна нивото 31200. Цената падна и ја тестира 21-дневната СМА. Индексот ќе продолжи нагоре ако сегашната […]

7 часа

XRPUSD цената се бори да раскине ниво од 0.28 УСД

XRP / USD пазар 17 јануари Зголемувањето на притисокот на биковите може да ја поттикне цената да навлезе во нивото на отпор од 0.28 $; цената може да се зголеми на 0.39 и 0.49 долари. Во случај да се одржи нивото на отпор од 0.28 УСД, цената може да се промени и може да се тестираат нивоата на поддршка од 0.21, 0.17 и 0.15 УСД. Клуч […]

7 часа

FTSE 100 (UKX) е во опаѓачки тренд, пад на ниво 6633.60 веројатно

Ниво на отпор: 7500, 7600, 7700 Ниво на поддршка: 7300, 7200, 7100 FTSE 100 (UKX) Долгорочен тренд: BullishFTSE 100 се повлекува по одбивањето од неодамнешното највисоко ниво. Уделот се врати на ниво 6735.70. Постои веројатност за понатамошно движење надолу. RSI е во нагорна зона на ниво 58. UKX веројатно ќе се врати на [ret]

8 часа

NZD / USD е во опаѓачки тренд, може да достигне најниска вредност од 0.6979

Клучни нивоа на отпор: 0.7000, 0.7200, 0.7400 клучни нивоа на поддршка: 0.6200, 0.6000, 0.5800 NZD / USD Цена Долгорочен тренд: Bearish Киви продолжи со надолен потег по одбивањето од нивото 0.7300. Парот падна на ниво 0.7100 и се поправи нагоре. Движењето надолу продолжи откако се сруши под нивото 0.7200. Цената е скршена под 21-дневниот SMA и […]

12 часа

Пред да ја отворите таа трговија

„Но, никогаш не знаеш! Може да се претвори во одлична трговија “. - Rо Рос, пред да ја отворите таа трговија, кои се вашите цели и амбиции како трговец? Иако пазарите не нудат гаранции, зошто ја поставувате оваа трговија? Пред да ја отворите таа трговија, забележете дека системот за тргување не е совршен. […]

1 d

Биткоинот слајд за 3 илјади американски долари, бидејќи Биковите гледаат масивни ликвидации

Индустријата за криптовалути не прави паузи во непостојаните потези. Изминатите неколку недели се сведоштво на овој факт. Во текот на изминатите неколку часа, Bitcoin (BTC) - и многу altcoins - снимија уште една непостојана сесија, што доведе до значителна ликвидација низ таблата. Извештаите покажуваат дека долгите и кратките позиции во вредност од околу 400 милиони долари имаат […]

2 дс

Анализа на цени на Chainlink (LINK): LINK пренапони напред, цели на највисокото ниво од 26 американски долари

Клучни нагласи Крипто има целна цена од 26 $ Биковите го скршија отпорот на 17 $ Chainlink (LINK) Тековна статистика Тековната цена: 19.75 $ Капитализација на пазарот: 19,637,590,383 долари 6,365,489,134 $, 18.00 $ Chainlink (LINK) Анализа на цените на 20.00 јануари 22.00 година Chainlink направи позитивен потег бидејќи се собра на 8.00 долар. Денес, […]

2 дс

Трговија на пазарите со

НАЈДОБРИ СИГНАЛИ НА ФОРЕКС

Научете да тргувате со стратегии и вести за девизен курс
ФОРЕКС БРОКЕРИ &
ТРГОВСКИ ПЛАТФОРМИ

Крајниот водич за девизните брокери

Несомнено, брокерот игра клучна улога на пазарот на девизи. Но, како почетник, разбирате ли каква улога играат брокерите? Прочитајте го нашиот Водич за брокери во девизен курс овде да ги знае основните улоги на брокер во Forex.

Најдобри платформи за тргување со девизен курс

Многу тргување мора да се изврши како почетник на пазарот на девизен курс, но тогаш (повторно), потребна ви е најдобрата платформа за тргување со странство за да ги направите вашите занаети. Затоа нашата страница овде објаснува најдобрите платформи за тргување со девизен курс за почетници.
Тргување со девизен курс
СТРАТЕГИИ

Чувајте весник за тргување

Дневник за тргување е само дневник за целата ваша трговска активност. Обично, списание обезбедува алатка за сите сериозни трговци кои имаат потреба да се оценат објективно. Но, од какво значење е водењето посебен дневник? Дозволете ни да ви ги кажеме сите што треба да ги знаете овде.

Читање на каматните стапки

Промените на каматната стапка значително влијаат на девизниот пазар. Промените обично можат да ги направи една од осумте глобални централни банки. Промените имаат непосредни влијанија врз трговците на пазарот, и оттука, разбирањето како да се реагира, како и да се предвиди дека овие потези ќе бидат меѓу првите чекори за остварување поголеми профити.

Како работиме

Изберете пакет

Завршете ја вашата набавка

Повелете Е-пошта

Успех од првиот ден

Научете да тргувате Ако само што започнувате во светот на онлајн трговија, сигурно сте дојдоа на вистинското место. Нашата веб-страница ќе ве вооружи со сите потребни алатки за да ја тргнете вашата трговска кариера на десната нога.

Ние обезбедуваме сеопфатни водичи за тргување со сите работи - како на пример, како работи индустријата за девизи со повеќе трилиони фунти, какви се CFD и зошто тие се клучни за вашите долгорочни инвестициски цели, моќ, ширење, нарачки на пазарот и сè друго што сметаме дека треба да знаете пред да започнете да ризикувате со сопствени средства.

Клучно, откако ќе го потрошите потребното време на прелистување низ нашите многубројни едукативни алатки, ќе ја оставите нашата платформа со потребните вештини и знаење за да успеете во вашите напори за трговија преку Интернет.

Тргување за почетници: Како функционира трговијата преку Интернет?

Ако никогаш не сте направиле единствена трговија во животот, основно е да знаете што правите пред да се разделите со парите. На крајот на краиштата, трговијата преку Интернет доаѓа со изобилство ризици - многу од нив можат да ја попречат вашата способност да остварувате постојан профит. Како такво, да започнеме со добивање преглед на 360 степени за тоа како е процесот на тргување од крај до крај.

Избор на Интернет брокер

За да тргувате преку Интернет, ќе треба да користите брокер. Одамна поминаа деновите кога треба да правите нарачки за купување и продавање преку телефон со традиционален брокер.

Напротив, сè сега се извршува преку Интернет. Всушност, не само што можете да тргувате од удобноста на вашиот дом, туку и повеќето брокери преку Интернет сега нудат полноправни апликации за трговија. Како такво, сега можете да тргувате додека сте во движење.

Со ова, буквално има илјадници онлајн брокери кои ги сервисираат секојдневните клиенти за малопродажба. Од една страна, ова е од голема корист од гледна точка на вас како трговец, бидејќи презаситеноста на платформите значи дека брокерите мораат да ја зголемат можноста за да ја избегнат конкуренцијата.

Ова може да дојде во форма на намалени такси за тргување и построги распони или иновативни карактеристики како што се „Тргување со копирање“. Од друга страна, ова го прави исклучително тешко да се знае со која платформа за тргување преку Интернет може да се регистрирате.

Како избирате платформа за онлајн трговија?

За да ви помогнеме на патот, наведовме некои од најважните фактори што треба да ги земете предвид при избор на брокер преку Интернет.

🥇 регулатива

Со цел да се понудат услуги за трговија преку Интернет на клиенти со малопродажба со седиште во Велика Британија, брокерите мора да бидат регулирани од страна на Органот за финансиско однесување (FCA). Како такво, ова е услов за кој не може да се преговара кога станува збор за избор на нова платформа.

Во повеќето случаи, мрежниот брокер ќе го наведе својот регистарски број на FCA, кој потоа може да го внесете преку веб-страницата на регулаторот. Ако не, може да го побарате името на брокерот преку Интернет преку регистарот на FCA. На крајот на краиштата, ако брокерот не добива лиценца за FCA, треба да ја избегнете платформата по секоја цена.

🥇 Плаќања

Исто така, треба да размислите каков начин на плаќање претпочитате да користите кога станува збор за депонирање и повлекување средства. Најлесен начин да го направите ова е преку дебитна или кредитна картичка, бидејќи депозитите обично се инстант.

Покрај тоа, некои брокери ви дозволуваат да користите е-паричник како PayPal или Skrill, иако тоа не е секогаш случај. Дополнително, повеќето брокери поддржуваат банкарски трансфери. Иако ова обично дозволува ограничувања на хигиените, банкарските трансфери се најспората опција за плаќање.

🥇 Надоместоци и шири

Useе треба да платите одреден надоместок за да користите платформа за трговија преку Интернет, бидејќи брокерите се занимаваат со заработка. Можеби ќе треба да платите променлива провизија, што е процент од износот што го тргувате. На пример, ако поставите трговија во вредност од 4,000 фунти, а брокерот наплаќа 0.2% во провизија, тогаш на крајот ќе платите 8 фунти за провизија.

На врвот на провизијата, исто така треба да го разгледате ширењето. Ова е разликата помеѓу цената на 'купи' и 'продава'. Ако распонот е преголем, тогаш тоа ќе има директно влијание врз вашата способност да остварувате постојан профит. На пример, ако ширењето изнесува реален процент од 1%, ќе треба да направите барем 1% само за да се изедначите.

🥇 Финансиски инструменти

Исто така, треба да направите некои размислувања во врска со бројот и видот на финансиските инструменти хостирани од брокерот. Во огромното мнозинство на случаи, платформите за трговија преку Интернет ќе покриваат девизен курс и CFD. Во однос на претходното, ова е местото каде што купувате и продавате валути, со цел да профитирате од малите движења на цените.

Во случај на CFD (договор за разлики), ова ви овозможува да шпекулирате буквално за секоја класа на средства, без да имате потреба да го поседувате основното средство. На пример, CFD ви овозможува да тргувате со акции и акции, злато, нафта, природен гас, берзански индекси, каматни стапки, фјучерси, па дури и криптовалути.

Tools Алатки за тргување

Најдобро е да користите брокер кој става голем акцент на техничките индикатори. Таквите алатки ви овозможуваат да ги анализирате историските трендови на цени во напредно прашање. Притоа, имате најдобра можна шанса да процените каде ќе оди идната насока на вашето избрано средство.

Добро познатите технички индикатори вклучуваат стохастички осцилатори, просечни движења (MA), индекс на релативна јачина (RSI) и ленти за болинџер. На крајот на краиштата, треба да изберете платформи за трговија преку Интернет кои нудат десетици технички индикатори.

Истражување

Пристапот до алатките за истражување е исто така важен фактор што треба да го внимавате при изборот на нова платформа за тргување. Ова треба да вклучува ажурирања на вести во реално време, кои веројатно ќе влијаат на одредено средство или индустрија.

Покрај тоа, корисно е и кога брокерите имаат посебен дел за анализа. Ова е местото каде што стручните трговци ги објавуваат своите ставови за тоа каде одредено средство веројатно ќе се движи на пазарите на краток рок.

Отворете сметка со платформа за онлајн трговија

Откако ќе одберете брокер преку Интернет што ги задоволува вашите потреби, тогаш ќе треба да отворите сметка. Процесот на регистрација обично трае не повеќе од 5-10 минути. Во суштина, брокерот треба да знае кој сте и дали го имате или не го имате потребното искуство за трговија преку Интернет. Ова е да се осигура дека платформата останува во согласност со прописите наведени од FCA.

Еве кои информации ќе треба да ги внесете при отворање сметка со веб-страница за тргување.

✔️ Лични податоци

Needе треба да ги внесете вашите лични податоци. Ова ќе го содржи вашето целосно име, адреса на живеење, датум на раѓање, број на национално осигурување и детали за контакт.

✔️ Информации за вработување

Брокерот ќе треба да го знае вашиот статус на вработување и вашиот годишен приход по оданочување.

✔️ Финансиска состојба

Needе треба да го известите брокерот за цената на проценетата нето вредност и дали сте клиент за малопродажба или институција.

✔️ Претходно трговско искуство

Брокерот ќе ви постави прашања што се однесуваат на вашето претходно искуство во трговијата. Ова ќе го вклучи видот на средствата со кои сте тргувале во минатото и просечната големина на трговијата.

Идентификација на идентитет

Со цел да останат усогласени со законите за спречување на перење пари, сите платформи за трговија регулирани со FCA ќе треба да го потврдат вашиот идентитет. Процесот е релативно јасен и едноставно бара да поставите копија од вашата државна лична карта, како и доказ за адреса.

Иако некои брокери ви дозволуваат да депонирате средства пред да заврши процесот на верификација, нема да можете да направите повлекување додека не се потврдат вашите документи. Како такво, најдобро е да го тргнете процесот KYC (познајте го вашиот клиент) веднаш штом ќе ја отворите сметката.

Депозити и повлекувањата

Кога станува збор за финансирање на вашата брокерска сметка, треба да ви понудат голем број различни начини на плаќање. Иако ова ќе варира од брокер до брокер, подолу ги наведовме најчестите методи на депозити и повлекување.

🥇 Дебитни и кредитни картички

Депонирањето пари преку дебитна / кредитна картичка обично резултира со моментално кредитирање на средствата. Внимавајте на надоместоците - особено ако користите кредитна картичка. Додека брокерот може да не ви наплаќа никакви давачки по-кажам, издавачот на кредитна картичка може да го класифицира депозитот како аванс на готовина. Доколку се случи, ова може да привлече надоместок од 3%, при што каматата се применува веднаш.

🥇 банкарски трансфер

Огромното мнозинство на платформи за трговија преку Интернет ќе прифати банкарски трансфер. Процесот е многу побавен од плаќањето со дебитна / кредитна картичка, иако ограничувањата обично се поголеми. Доколку депозитот се изврши преку побрзи плаќања во Велика Британија, средствата може да се кредитираат на истиот ден.

🥇 Е-паричници

Иако поретки од дебитна / кредитна картичка или банкарски трансфер, голем број брокери од ново време сега прифаќаат е-паричници. Ова ги вклучува PayPal, Skrill и Neteller. Депозитите за е-паричник не само што се бесплатни, туку во повеќето случаи, тие ви овозможуваат да ги повлечете вашите средства во најбрз рок.

Научете да тргувате со девизен курс

Ако сте заинтересирани да профитирате од девизниот простор со повеќе трилиони фунти, тогаш ќе купувате и продавате валути. Главниот концепт е да се оствари профит кога и кога се движат девизните курсеви.

Како такво, ќе тргувате со „пар“ на девизи, кој се состои од две различни валути. На пример, ако сакате да тргувате со фунта фунта во однос на еврото, тогаш ќе треба да тргувате со GBP / EUR.

Со тоа, некои брокери ќе наведат над 100 различни парови на валути. Овие валутни парови се поделени во три главни категории - специјалност, малолетни лица и егзотика.

🥇 мајори

Како што сугерира името, главните парови се состојат од две „главни“ валути. Ова ќе вклучува валути од најголемите економии во светот, како што се американскиот долар, британската фунта, еврото, јапонскиот јен и швајцарскиот франк.

Ако штотуку започнувате во светот на трговијата со девизи, би било препорачливо да се држите до големи парови. Ова е затоа што специјалците наидуваат на ниски нивоа на нестабилност, построги распони и купишта ликвидност.

Малолетни лица

Мали парови ќе се состојат од една главна валута и една помалку ликвидна валута. AUD / USD е одличен пример за помал пар. Американскиот долар претставува главна валута на парот, додека австралискиот долар е помалку бараната валута.

Иако малолетните лица сè уште имаат корист од значителни количини на ликвидност, распоните се често многу пошироки од главните. Ова значи дека трговијата со малолетници е поскапа на долг рок. Со тоа, нестабилноста е малку поголема кај помалите парови, така што има повеќе можности да се остварат поголеми придобивки.

🥇 Егзотика

Егзотичните валутни парови ќе се состојат од нова валута и голема валута. Ова може да вклучува американски долар и виетнамски донг или фунта стерлинг наспроти турската лира.

Во секој случај, егзотичните парови можат да бидат екстремно испарливи, а ширењата често се многу широки. Ова е причината зошто најдобро е да избегнувате егзотика додека не научите да тргувате со девизен курс на напредно ниво.

Како работи девизната трговија?

Откако избравте валутен пар што ви одговара, тогаш треба да одредите по кој пат ќе оди пазарот. Пред да ги разгледаме основите, важно е да се разјасни разликата помеѓу нарачката „купување“ и нарачката „продажба“ во контекст на тргувањето со девизен курс.

🥇 Ако верувате дека валутата е позиционирана на лева страна на пар ќе Зголеми во вредност, тогаш треба да поставите a нарачка за купување.

🥇 Ако верувате дека валутата е позиционирана на десна страна на пар ќе Зголеми во вредност, тогаш треба да поставите a продадете нарачка.

На пример, да речеме дека тргувате со GBP / USD. Ако почувствувате дека GBP веројатно ќе се зголеми во однос на УСД, тогаш ќе нарачавме нарачка. Слично на тоа, ако почувствувате дека УСД ќе се зголеми во однос на GBP, ќе нарачате продажба.

Пример за нарачка „Купи“ во тргување со девизен курс

Да се ​​држиме до темата GBP / USD, да речеме дека поставивте нарачка за купување 500 фунти. Ова значи дека верувате дека GBP ќе се зголеми во однос на УСД.

 • Цената на GBP / USD во моментов е 1.32
 • Вие поставивте нарачка за купување 500 фунти
 • GBP / USD се зголемува на 1.34, што значи дека GBP станува сè посилен во однос на USD
 • Ова претставува зголемување од 1.51%
 • Вашата добивка би изнесувала 7.55 £ (500 1.51 XNUMX%)

Пример за нарачка „Продажба“ при тргување со девизен курс

Во овој пример, ние исто така ќе се задржиме на GBP / USD. Само овој пат, ќе направиме нарачка за „продажба“. Ова значи дека верувате дека УСД ќе го надмине GBP.

 • Цената на GBP / USD во моментов е 1.32
 • Вие поставивте налог за продажба од 1,500 фунти
 • GBP / USD се намалува на 1.29, што значи дека УСД станува посилен во однос на GBP
 • Ова претставува пад од 2.27%
 • Вашата добивка би изнесувала 34.05 £ (1,500 2.27 XNUMX%)

Научете да тргувате со CFD

Вториот голем сегмент на просторот за трговија преку Интернет е оној на CFD. Како што накратко споменавме претходно, CFD ви овозможуваат да купувате и продавате практично секоја класа на средства што може да се замисли. Ова е затоа што од вас не се бара да го поседувате или чувате основното средство за да инвестирате во него.

Наместо тоа, CFD само ја следат реалната цена на предметното средство. Како такви, ЦФД се многу погодни за пристап до пазари до кои е тешко да се достигнат.

Подолу ги наведовме главните класи на средства што ги покриваат CFD.

✔️ Акции и акции

✔️ Индекси

✔️ Каматни стапки

✔️ Тврди метали

✔️ Енергии

✔️ Иднини

Опции

✔️ Криптовалути

Како работи трговија со CFD?

Во однос на тоа како навистина работи трговија со CFD, ова е многу слично на купување и продажба на парови на девизен курс. Клучната разлика за која треба да бидете свесни во оваа фаза е терминологијата. Додека во девизен курс обично ги одредуваме занаетите како нарачка за купување или продавање, во просторот за CFD ги користиме термините „долг“ и „краток“.

Покрај тоа, CFD не доаѓаат во парови како девизен курс. Наместо тоа, тргувате со средство наспроти реалната вредност на доминантната валута, што е обично американскиот долар. На пример, без разлика дали тргувате со CFD во форма на акции, нафта, природен гас или злато - активата обично се цени во однос на УСД.

🥇 Ако верувате дека средството ќе оди Зголеми во вредност, тогаш треба да поставите a долг цел.

🥇 Ако верувате дека средството ќе оди Намалување во вредност, тогаш треба да поставите a кратко цел.

Ова е еден од најатрактивните аспекти на тргување со CFD, бидејќи секогаш ќе имате можност за кратка продажба. Ова е местото каде што шпекулирате за загубата на вредноста на средството. Ова е нешто што инаку би било тешко да се реплицира во традиционалниот простор за инвестиции како клиент за малопродажба.

Научете да тргувате со акции

Ако барате да тргувате со акции на долгорочна основа, тогаш најдобро ќе ги купите избраните акции од конвенционален брокер. Ова е затоа што ќе ги поседувате акциите целосно, што значи дека ќе бидете навикнати на низа заштити на инвеститорите.

Клучно, ова вклучува законско право на какви било исплати на дивиденда што ги дистрибуира предметната компанија - пропорционално на бројот на акции што ги поседувате.

Меѓутоа, ако сакате да научите да тргувате со акции на краток рок, ќе треба да користите платформа за CFD. Ова е затоа што надоместоците поврзани со купување и продажба на акции во традиционална смисла се многу повисоки од CFD. Покрај тоа - како клиент за малопродажба ќе имате малку, ако има, шанси да можете кратко да го продадете избраниот капитал. Уште еднаш, ова е нешто што го нудат буквално сите платформи за CFD.

Како и да е, ако сакате да пристапите на глобалните берзи преку Интернет, ќе имате две опции - купување и продавање на одделни акции или инвестирање во индекс.

✔️ Тргување со индивидуални акции

Ако ги имате потребните вештини за инвестирање во одделни компании, ќе имате пристап до илјадници акции на CFD. Ова вклучува компании со сини чипови кои се наведени на популарните пазари како што се НАСДАК и Лондонската берза, како и компании од мали до средни капаци.

Доколку се одлучите за патот CFD, вредноста на избраните акции ќе ја отсликува цената на реалниот свет на средството. На пример, ако цената на акциите на Бритиш американ тобако порасне за 2.3% во период од 24 часа, соодветниот ЦФД исто така ќе се зголеми за 2.3%.

✔️ Тргување со индекс на берза

Ако сте заинтересирани за трговија со акции и акции, но немате потребно знаење за избор на одделни компании, можеби вреди да се размисли за берзански индекс.

Исто така, повикани како „индекси“, берзанските индекси ви овозможуваат да шпекулирате за стотици компании во една трговија - последователно диверзифицирање на вашата позиција во повеќе индустрии.

На пример, со инвестирање во S&P 500, можете да купите акции од 500 најголеми компании котирани во САД. Слично на тоа, индексот FTSE 100 ви овозможува да инвестирате во 100-те најголеми компании котирани на берзата во Лондон.

Уште еднаш, ако се одлучите за берзански индекс во форма на CFD, ќе имате можност да одите долго или кратко. Како такво, сепак ќе имате можност да остварите профит дури и кога пошироките берзи се во пад.

Што е ширењето?

Без оглед на тоа дали тргувате со девизен курс или CFD - треба да имате цврсто разбирање за ширењето. Во својата најосновна форма, ова е разликата помеѓу цената на 'купи' и цената на 'продажба'. Како врв на провизиите за трговија, ширењето гарантира дека брокерите преку Интернет заработуваат пари.

Големината на ширењето е важна за вас како трговец, бидејќи укажува на какви давачки индиректно плаќате. На пример, ако има 0.5% јаз во ширењето при тргување со акции, ова значи дека треба да направите барем 0.5% добивка само за да се изедначите.

Пример за ширење во CFD

Најлесен начин да се пресмета ширењето при тргување со CFD е едноставно да се разработи процентната разлика помеѓу цената на купопродажбата.

 1. Вие барате да одите 'долго' на нафта
 2. Вашиот брокер нуди цена за „откуп“ од 71 американски долари
 3. Цената на „продажбата“ е 69 американски долари
 4. Ова значи дека распонот е разликата помеѓу 69 и 71 УСД
 5. Процентуално, ова е распон од 2.89%

Без оглед дали ќе одлучите да одите долго или кратко на нафта, ќе платите распон од 2.89%. Ова значи дека ќе треба да остварите добивка од најмалку 2.89% само за да се изедначите.

🥇 Ако одите долг на нафта, ќе треба да платите $ 71. Ако веднаш излезете од својата позиција, тоа би го сториле по продажна цена од $ 69. Како таква, потребна ви е цената на нафтата за да Зголеми by 2.89% само да се изедначи.

🥇 Ако одите кратко на нафта, ќе треба да платите $ 69. Ако веднаш излезете од својата позиција, тоа би го сториле по цена на откуп $ 71. Како таква, потребна ви е цената на нафтата за да Намалување by 2.89% само да се изедначи.

Што е левериџ?

Имотот е истовремено возбудлива и високо ризична алатка што ќе ја најдете на повеќето веб-страници за трговија преку Интернет. Накратко, моќта ви овозможува да тргувате на повисоки нивоа од она што го имате на вашата брокерска сметка. Специфичната количина се определува со фактор, како што се 2: 1, 5: 1 или 30: 1. Колку е поголем факторот, толку повеќе тргувате и со тоа - толку повисоки ќе бидат вашите профити или загуби.

На пример, да речеме дека имате само 300 фунти на вашата сметка. Сакате долго да користите природен гас, бидејќи чувствувате дека средството е силно потценето. Како такво, вие применувате моќност од 10: 1, што значи дека всушност тргувате со 3,000 фунти.

Во овој пример, вашите 300 фунти сега се маргина. Ако вредноста на вашата трговија опаѓаше со фактор 10: 1 (100/10 = 10%), ќе ја изгубевте целата маржа. Ова е познато како „ликвидирано“. Слично на тоа, ако вашата маржа беше 300 £ и ако тргувавте на 25: 1, ќе ве ликвидираа ако средството се намали за фактор 25: 1 (100/25 = 4%).

Ако сте трговец со малопродажба со седиште во Велика Британија (или која било земја-членка на Европа за тоа прашање), ќе бидете ограничени од ограничувањата за моќност инсталирани од Европската управа за хартии од вредност (ЕСМА).

Граници на лемирање на ЕСМА

30 🥇: 1 за главните парови на девизен курс
20 🥇: 1 за не-главни девизни парови, злато и главни индекси
10 🥇: 1 за стоки освен индекси на злато и не-главни капитал
5 🥇: 1 за одделни акции
2 🥇: 1 за криптовалути

Пазарни нарачки: Кои се тие и како функционираат?

Ако сакате да научите да тргувате преку Интернет, апсолутно е клучно да знаете како функционираат нарачките на пазарот. Во суштина, ова ќе ви овозможи автоматски да ги затворите занаетите кога ќе се погодат одредени ценовни точки.

На пример, ако трговијата оди во ваша корист, можете да гарантирате профит со автоматско затворање на трговијата. Simiaillly, ако трговијата оди против вас, нарачката на пазарот може да излезе од трговијата и на тој начин - да ги намали вашите загуби.

Подолу наведовме некои од најважните нарачки на пазарот за кои треба да бидете свесни.

Order Налог за стоп-загуба

Како што сугерира името, налогот за стоп-загуба ќе ја ублажи вкупната изложеност на загуба на трговијата. На пример, да речеме дека шпекулирате со Биткоин и отворате трговија вредна 2,000 фунти по цена на купување од 9,500 американски долари.

Како такво, се надевате дека цената на Биткоин се зголемува. Сепак, исто така, нарачувате стоп-загуба, во случај работите да одат против вас. Бидејќи не сакате да изгубите повеќе од 5% од вашата трговска вредност, нарачувате стоп-загуба од 9,025 УСД.

Само неколку дена подоцна, Bitcoin е резервоарот и губи 20% во вредност. Првично, ќе изгубевте 400 фунти (20% од трговијата со 2,000 фунти). Сепак, како што инсталиравте разумна стоп-загуба од 9,025 УСД, ја намаливте загубата на само 100 (5% од 2,000).

✔️ Загарантирана наредба за стоп-загуба

Колку и да е ефективна нарачката за стоп-загуба, никогаш нема гаранција дека вашата нарачка ќе биде пополнета. На пример, ако поставевте налог за стоп-загуба на GBP / USD за време на резултатот од референдумот за Брегзит, тешко дека нарачката ќе најдеше купувач. Ова е затоа што GBP / USD помина низ период на екстремна нестабилност.

Напротив, „гарантираната“ нарачка за стоп-загуба секогаш ќе се совпадне, бидејќи тоа е ефективно договор помеѓу вас и брокерот. Забележете, ќе треба да платите повисока такса за да извршите загарантирана нарачка за стоп-загуба, иако можеби вреди да се плати.

✔️ Земете нарачка за профит

Иако е клучно да ја заштитите вашата трговија од изложеност на големи загуби, исто така треба да поставите налог за автоматско затворање на трговијата кога ќе остварите профит. Инаку, можеби ќе ја пропуштите можноста да заклучите добивки ако не сте на вашиот десктоп уред. Како такви, налозите за добивка ќе ја затворат трговијата по претходно дефинирана цена.

На пример, ако тргувате со сребро со 18.24 УСД, и сакате да заклучите профит кога средството ќе се зголеми за 10%, може да нарачате побарувачка од 20.06 УСД. Доколку цената достигне 20.06 долари, трговијата ќе се затвори автоматски со добивка од 10%.