Bleni Fevertree për tu përzier në portofolin tuaj të rihapjes

Bleni Fevertree për tu përzier në portofolin tuaj të rihapjes

Fevertree (FEVR), kompania e mikserëve për pije alkoolike dhe pije që dikur ishte një e dashur e tregut të aksioneve në Londër, mund të ishte aksioni perfekt i rihapjes.

Kjo mund të godasë disa si të çuditshme duke qenë se Fevertree gjithashtu reklamohej si diçka e aksioneve të qëndrimit në shtëpi gjithashtu.

Sidoqoftë, një nga efektet anësore që të gjithë të jemi në shtëpi më shumë ka qenë një rritje e udhëtimeve në licencë ose supermarket për të blerë alkool (dhe miksera) për konsum në shtëpi. Kjo mund të jetë një arsye pse deri në qershor të vitit të kaluar çmimi i aksioneve të Fevertree tashmë ishte kthyer në nivelet e menjëhershme para-pandemike, megjithëse ishte ende larg një niveli më të lartë të të gjitha kohërave prej 3956p të regjistruar në Shtator 2018.

Sigurisht që çmimi i aksioneve ka humbur vrullin vonë, pasi ka rënë nga viti deri më sot, megjithëse kjo gjithashtu mund të interpretohet si më shumë një konsolidim i kufizuar pa dyshim i gjerë, i cili e bën atë të vendosur mirë për një ndërprerje. Ne jemi me këtë pikëpamje të fundit.

Fevertree aktualisht po tregton me 4% nën çmimin e synuar të konsensusit prej 2325p dhe qarkullimi pritet të rritet 15.4% në 290 milion £ deri në fund të vitit 31 Dhjetor të vitit 2021. Fitimet para taksave parashikohen për një rritje prej 16% në 60 milion £.

Çmimi i aksionit është më shumë se 20% që nga fillimi i vitit, por ka marrë një ofertë të vonuar dhe aktualisht është tregti në 2274p.

grafiku i çmimeve fevertree
Qirinj Fevertree 1-ditore, 8 Prill 2021. Mirësjellje TradingView

Jashtë tregtisë rritet fuqishëm në SH.B.A., MB dhe Evropë

Cila është baza për ata numra kryesisht pozitivë të parashikimit? Pas të gjitha fitimet për aksion kanë rënë nga 50.3p në 2019 në 35.8p në 2020, edhe pse parashikohet të përmirësohet me 15% gjatë vitit të ardhshëm.

Epo, gjithçka ka të bëjë me gjysmën e dytë të vitit dhe rritjen e shpenzimeve të konsumatorëve që pritet ndërsa ekonomitë të hapen. Por ndryshimet e vërejtura në periudhën e qëndrimit në shtëpi kanë ngulitur gjithashtu ndryshime më të përhershme në zakonet e pirjes, për një stuhi perfekte fitimesh për Fevertree.

Siç e theksuam më herët, konsumatorët që largoheshin nga pub-et, kafenetë dhe restorantet u drejtuan jashtë tregtisë. Fevertree, si rezultat, ka parë "rritje fenomenale" në depërtimin dhe shitjet e MB në tregtinë jashtë Evropës, sipas raportit paraprak të fundvitit të lëshuar në 18 Mars. Jashtë tregtisë i referohet shitjeve në supermarkete dhe shitësve të tjerë të ushqimit, ndërsa tregtia në treg është pub-et, restorantet dhe të ngjashme.

Për të parë trendin, Fevertree zhvilloi bashkë-promovime të shumta - të tilla si shfaqje xhin & tonik me pakicë me Bombay Sapphire në Gjermani dhe një bashkëpunim me Vodka Soda me Smirnoff në MB

Lexuesit në Mbretërinë e Bashkuar mund të kenë vërejtur gjithashtu reklamën televizive nga Fevertree, fushata e parë e tillë kombëtare në MB për kompaninë.

Kompania e mikserëve të shpirtrave ka shtyrë gjithashtu faqet e markave në faqet e shitësve me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar dhe në tregun më të rëndësishëm të SHBA, të cilat kompania i ka caktuar për mundësi strategjike të rritjes.

Në atë shënim, ajo ka shënuar një fitore të re në llogarinë kombëtare me MGM dhe Grejpfrut Pink Sparkling në SH.B.A.

Fevertree gjithashtu ka lansuar një gamë të re të sodës premium pasi vazhdon të përqendrohet në tërheqjen e më shumë klientëve.

Aty ku njerëzit janë duke pirë është zhvendosur për shkak të pandemisë, por një prirje më e thellë e parë në prova para paraqitjes së Covid, ka parë zhvillimin e asaj që Fevertree e përshkruan si shijen për "pije të përziera gjatë" - më shumë konsumatorë po zgjedhin të pinë shpirtra dhe të bëjnë pra me sasi të bollshme të mikserit.

Kjo mund të ketë ndjekur në thembra të mikseve të vogla të para-shisheve - siç është marka Smirnoff Ice - që doli në treg rreth 10 vjet më parë, e cila ndoshta ndihmon në zhvendosjen e shijeve.

Fakti që kjo tendencë "vazhdon të jehojë me konsumatorët" është muzikë në veshët e Fevertree dhe duhet t'u pëlqejë edhe aksionerëve.

Dhe në atë përzierje, për të thënë kështu, shpirtrat po vazhdojnë të marrin pjesë nga birra dhe vera.

Gjithashtu, shpirtrat premium po shohin rritjen më të fortë, pasi konsumatorët kërkojnë të trajtojnë veten e tyre. Megjithëse ka një konkurrencë në rritje me të cilën përballet Fevertree, ai ende komandon 50% të tregut, me gjeografitë e saj më të forta MB, Gjermani, Australi dhe SHBA.

Forca e etheve në numra

Tregues i fuqisë së kompanisë dhe strategjisë së saj të suksesshme të rritjes, Fevertree shtoi 35 në numër në divizionin e saj global dhe nuk duhej të bënte rekurs për para të qeverisë britanike kur tregtonte nëpër bllokime.

Megjithëse, siç e kemi parë, fitimet dhe fitimet ranë vitin e kaluar, kompania ishte ende në gjendje të rrisë pagesën e saj të dividentit me 4%, duke shënuar vitin e gjashtë të rritjes së njëpasnjëshme. Paguar dy herë në vit, dividenti i tremujorit të katërt ishte 10.27pa pjesë dhe në fund të qershorit 2020 5.41p.

Kompania parashikon rritjen e FY 2021 me 18-21% në SH.B.A., ku tregtia jashtë tregut përbën 90% të biznesit dhe 6-9% rritje në MB ku jashtë tregtia aktualisht barazohet me 75% të biznesit të saj.

Evropa pritet të rritet fuqishëm me ndërmjet 18% në 20%, me rajonin e Pjesës tjetër të Botës, i cili përfshin tregje australiane dhe kanadeze me performancë të lartë, parashikuar të fryhet deri në 24%.

Fevertree paraqet një pikë hyrëse të favorshme për tregtarët të një prirjeje mesatarisht konservatore, me pak dobësi nga këtu dhe një profil të shpërblimit të rrezikut që duhet të shohë aksionet të rimarrin disa nga lavditë e tyre të mëparshme drejt rihapjes së ekonomive të Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA, me Evropën për të ndjekur.

Ndërsa rotacioni i aksioneve të teknologjisë me vlera të pasura me fluturim të lartë vazhdon, kompanitë diskrete të konsumatorëve si Fevertree janë vendosur të jenë ndër fituesit ndërsa kalojmë në gjysmën e dytë të vitit.

Ju mund të blini Fevertree me komision 0% përmes platformës globale të investimeve eToro.

eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

Vlerësimi ynë

 • Bleni mbi 2,400 aksione
 • Tregtoni mijëra CFD
 • Depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
 • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
 • Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.
75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.
 • Komisioner
 • përfitimet
 • Depozita Min
 • Rezultat
 • Vizitoni ndërmjetësin
 • 20% bonus mirëseardhje deri në 10,000 $
 • Depozita minimale $ 100
 • Verifikoni llogarinë tuaj para se të kreditohet bonusi
$ 100 Depozita Min
9
 • Platforma e tregtimit të Cryptocurrency vlerësuar me çmime
 • 14 Cryptoassets në dispozicion për të investuar në
 • FCA & Cysec rregullohen
$ 200 Depozita Min
9.8

Produkte investimi shumë të paqëndrueshme të parregulluara. Asnjë mbrojtje e investitorëve të BE-së.

 • Mbi 100 produkte të ndryshme financiare
 • Investoni nga 10 dollarë
 • Tërheqja në të njëjtën ditë është e mundur
$ 100 Depozita Min
9.8
 • Cryptos të tregtisë së lartë si Bitcoin, Litecoin dhe Ethereum plus më shumë
 • Komisione zero dhe asnjë tarifë bankare për transaksionet
 • Shërbim rreth orës me mbështetje në 14 gjuhë
$ 100 Depozita Min
8.5
 • Platforma e tregtimit të Cryptocurrency vlerësuar me çmime
 • 100 dollar depozitë minimale,
 • FCA & Cysec rregullohen
$ 100 Depozita Min
9.8
Ndani me tregtarët e tjerë!

Autori: Gary McFarlane

Gary McFarlane

Autori është redaktori financiar në Finixio, botuesi i buyshares.co.uk, stockapps.com, learnbonds.com dhe insidebitcoins.com. Gary ishte analisti i kriptovalutave në platformën e dytë më të madhe të investimeve në Mbretërinë e Bashkuar, investitori interaktiv, nga viti 2017 deri në gusht të vitit 2020. Gary është fituesi i Çmimeve Ndërkombëtare më të Mirë Cryptocurrency 2018 ADVFN