Mësoni si të tregtoni Bitcoin - Udhëzuesi Ultimate për Tregtimin e Bitcoin!

Mësoni si të tregtoni Bitcoin - Udhëzuesi Ultimate për Tregtimin e Bitcoin!

Tregtimi i monedhave dixhitale nga komoditeti i shtëpisë nuk ka qenë kurrë më i lehtë për investitorin tuaj mesatar të Joe. E para kriptomonedhë e decentralizuar në botë - Bitcoin mbetet të jetë aseti dixhital më i tregtuar globalisht.

Në këtë udhëzues, ne ju përcjellim përmes kërkesave më të rëndësishme për të mësoni se si të tregtoni Bitcoin. Ne flasim për tarifat e ndërmjetësuesve në internet, strategjitë e tregtisë, porositë, menaxhimin e rrezikut dhe më shumë!

 

Tabela e PĂ«rmbajtjes

   

  eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione
  • Tregtoni mijĂ«ra CFD
  • Depozitoni fonde me njĂ« kartĂ« debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E pĂ«rsosur pĂ«r tregtarĂ«t e rinj dhe e rregulluar shumĂ«
  • VetĂ«m kriptot e vĂ«rteta janĂ« nĂ« dispozicion pĂ«r pĂ«rdoruesit e SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

   

  Pjesa 1: Kuptoni Bazat e Si të Tregtoni Bitcoin

  Kryesisht falë likuiditetit dhe paqëndrueshmërisë, Bitcoin shpesh quhet ari dixhital. Si i tillë, është thelbësore që të kuptoni bazat e zhveshura se si të tregtoni këtë kriptovalutë para se të zhyteni.

  Duke vepruar kështu, ju do t'i jepni vetes shansin më të mirë të mundshëm për të tregtuar në një mënyrë të rrezikshme dhe të llogaritur.

  Cilat janë bazat e tregtimit të Bitcoin?

  E thënë thjesht, tregtia me Bitcoin përfshin përpjekjen për të parashikuar saktë lëvizjen e çmimit të monedhës dixhitale më vonë. Çmimi i së cilës diktohet nga oferta dhe kërkesa e tregjeve.

  Shikoni më poshtë një shembull praktik të tregtisë me Bitcoin për të pastruar mjegullën:

  • Imagjinoni sikur po tregtoni Bitcoin kundrejt euros
  • Kjo do tĂ« shfaqet si BTC / EUR nĂ« brokerimin tuaj tĂ« zgjedhur nĂ« internet
  • NĂ« kohĂ«n e tregtisĂ« suaj, BTC / EUR vlerĂ«sohet nĂ« 45,162 $
  • Ndiheni sikur dyshja do tĂ« shohĂ« njĂ« rritje tĂ« çmimit - ju vendosni tĂ« veproni a blej porosi me vlerĂ« 1,000 dollarĂ«
  • OrĂ«t kalojnĂ« dhe BTC / EUR rritet nĂ« vlerĂ« me 5% - qĂ« Ă«shtĂ« e barabartĂ« me njĂ« çmim tĂ« ri prej 47,420 $
  • Nga 1,000 dollarĂ« fillestarĂ« qĂ« keni grumbulluar - keni fituar fitime prej 50 $ (1,000 $ + 5%)

  Siç mund ta shihni, nëse blini një palë Bitcoin dhe jeni korrekt me hipotezën tuaj, ju qëndroni të fitoni. Për ata që nuk janë në dijeni, ju gjithashtu mund të shkoni shkurtimisht në Bitcoin - të cilin ne e trajtojmë më vonë në këtë udhëzues.

  Çiftet e Tregtimit të Bitcoin

  Kur kërkoni të mësoni se si të tregtoni Bitcoin, do të shihni se ka tavolina të ndryshme palë në tryezë. Nëse keni tregtuar ndonjëherë Forex më parë do të dini pak se si funksionon kjo.

  Për ata që nuk kanë përvojë të valutave në ndonjë kapacitet - tregtia e kriptomonedhave lehtësohet në çifte. Çiftet e tregtimit ju lejojnë të grumbulloni çmime midis monedhave të ndryshme dhe të përcaktoni vlerën e tyre.

  Çiftet Crypto-to-Bitcoin

  Mënyra më e zakonshme për të tregtuar Bitcoin, veçanërisht për të sapoardhurit, është përmes çifteve 'crypto-to-fiat'. Kjo përfshin tregtimin e Bitcoin kundrejt një monedhe fiat. E thënë thjesht, një monedhë fiat është ajo e aprovuar dhe e prodhuar zakonisht nga një qeveri. Disa platforma tregtare i quajnë këto çifte 'kryqëzime të valutave'.

  Një nga çiftet më të tregtuar në këtë kategori është Bitcoin ndaj dollarit amerikan - treguar si BTC / USD. Çifte të tjera të njohura përfshijnë Bitcoin kundër (GBP) paund britanik, euro (EUR), franga zvicerane (CHF) dhe dollarë australianë (AUS).

  • PĂ«r tĂ« shpjeguar mĂ« tej, nĂ«se jeni duke tregtuar BTC / AUS dhe kuotoheni 68,545 dollarĂ« - çdo 1 Bitcoin vlen 68,545 dollarĂ« australianĂ«.
  • Si i tillĂ«, nĂ«se jeni duke tregtuar BTC / EUR dhe shihni njĂ« çmim prej 44,547 € - çdo 1 Bitcoin vlen 44,547 euro.

  Shihni një shembull më poshtë të një tregtie të fiat-Bitcoin:

  • Ju jeni tĂ« interesuar tĂ« tregtoni Bitcoin kundrejt dollarĂ«ve australianĂ«
  • Kjo çift do tĂ« shfaqet si BTC / AUD dhe ju citoheni AU 67,749 $
  • Ju keni njĂ« ndjenjĂ« tĂ« fortĂ« se çmimi i kĂ«saj palĂ« do tĂ« rritet deri nĂ« qiell - kĂ«shtu qĂ« vendosni njĂ« porosi blerjeje $ 500
  • KalojnĂ« disa ditĂ« dhe BTC / AUD kushton 77,234 AU
  • Bitcoin kundĂ«r AUD Ă«shtĂ« rritur nĂ« vlerĂ« me 14% - kĂ«shtu qĂ« parashikimi juaj ishte i saktĂ«
  • Si i tillĂ«, ju vendosni njĂ« shes porositni nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« mund tĂ« arrini fitimet tuaja

  Siç mund ta shihni, sepse BTC / AUD u rrit në çmim (siç dyshonit se do të bënte) - ju bëtë një fitim prej 70 $ (500 $ + 14%).

  Ne përmendëm një moment më parë që shumica e fillestarëve vendosin të tregtojnë Bitcoin përmes çifteve kripto-fiat. Arsyeja për këtë është se është shumë më e lehtë të hipotezohet në një palë, duke përfshirë një monedhë fiat të lëshuar nga qeveria sesa ajo është një tjetër dixhitale.

  Siç thamë, nëse mendoni se Bitcoin do të bie, ju mund të zgjidhni edhe monedhën dixhitale. Kjo është për shkak se çiftet Bitcoin shpesh tregtohen përmes CFD - për të cilat flasim së shpejti.

  Kryqëzimet e kryptos

  Një mënyrë tjetër për të tregtuar këtë aktiv të paqëndrueshëm është duke e tregtuar atë kundrejt një monedhe tjetër kriptore. Kjo quhet një palë kripto-kryq (ndonjëherë referuar si një "kryq kryq"). Për shembull, nëse do të tregtonit Bitcoin kundër Ripple - kjo do të tregohej si BTC / XRP.

  Shikoni më poshtë një shembull, duke përdorur BTC / XRP:

  • Çifti kryq BTC / XRP ka njĂ« çmim prej 93,587
  • Si i tillĂ«, pĂ«r çdo 1 Bitcoin, tregu do t'ju japĂ« Ripple me vlerĂ« 93,587

  Asshtë aq e thjeshtë sa ajo. Pyetja është - a do të rritet ose do të ulet kursi i këmbimit i çiftit në fjalë? Ka mënyra të ndryshme për të ndihmuar veten kur bëhet fjalë për marrjen e vendimeve të duhura. Si i tillë, gjëja më e rëndësishme është të kryeni shumë kërkime në tregun tuaj të zgjedhur Bitcoin.

  Si të tregtoni Bitcoin: Afatshkurtër ose Afatgjatë?

  Tani që kemi folur për bazat, ne duhet të mbulojmë se si të tregtojmë Bitcoin në të shkurtër afatgjatë.

  Bitcoin CFD

  CFD-të janë padyshim mënyra më e zakonshme për të tregtuar ndonjë pasuri në baza afatshkurtra këto ditë. CFD-të Bitcoin ndjekin çmimin në të vërtetë të monedhës dixhitale - duke ju kursyer nevojën vet ajo.

  CFD-të e Bitcoin ju mundësojnë si tregtar të spekuloni dhe 'shkoni shkurt' nëse mendoni se Bitcoin është mbivlerësuar dhe do të shohë një rënie të çmimit. Kjo bëhet duke krijuar një urdhër shitje përmes ndërmjetësit tuaj online.

  Shikoni më poshtë një shembull të një Bitcoin CFD:

  • Ju jeni duke tregtuar Bitcoin kundĂ«r Stellar
  • BTC / XLM Ă«shtĂ« me çmim 114,322
  • Sigurisht, CFD juaj Bitcoin vlerĂ«sohet gjithashtu nĂ« 114,322
  • NĂ«se mendoni se çifti do ngrihem nĂ« vlerĂ« - krijoni njĂ« blej porositni nĂ« platformĂ«n e tregtimit qĂ« keni zgjedhur
  • Nga ana tjetĂ«r, nĂ«se mendoni se çifti do bie nĂ« vlerĂ« - krijoni njĂ« shes porositni nĂ« platformĂ«n e tregtimit
  • NĂ«se çifti ngrihet ose bie, nĂ« pĂ«rputhje me hipotezĂ«n tuaj - ju do tĂ« fitoni nĂ« kĂ«tĂ« tregti

  CFD-të Bitcoin shpesh mbahen të hapura për disa minuta, ditë ose në disa raste me javë. Sa më pak kohë që CFD-të lihen të hapura aq më mirë. Kjo është për shkak se çdo ditë një tregti CFD lihet e hapur një tarifë e financimit brenda natës do të paguhet. Disa ofrues do t'i referohen kësaj si një "tarifë swap", dhe, pagesa zakonisht është pak më e lartë gjatë një fundjave.

  Në ndërmjetësues të tillë si eToro, ju do të shihni tarifat e pagueshme brenda ditës kur futni kunjin dhe levave tuaja. Kjo ju lejon të shihni saktësisht se çfarë po paguani në tarifat e financimit brenda një dite në tregtinë tuaj të CFD të huazuar.

  Me këtë tha, nëse mendoni se mund të dëshironi të miratoni një strategji afatgjatë dhe të shmangni këto tarifa - shih më poshtë.

  Bleni dhe mbaj Bitcoin

  Tregtarët afatgjatë priren të blejnë Bitcoin dhe ta mbajnë atë - prandaj emri i strategjisë quhet 'blej dhe mbaje'. Në veçanti, në rastin e kriptovalutave, kjo shpesh quhet 'HODLing'. Ergo, nëse keni blerë Bitcoin dhe po e mbani atë - ju jeni një 'Hodler'!

  Hodlers zakonisht mbajnë Bitcoin për vite me radhë para se të arrinin investimet e tyre. Në ofruesin e vlerësuar të Bitcoin eToro, do të jeni në gjendje të bëni blej Bitcoin drejtpërdrejt - ndërsa nuk paguan absolutisht asgjë në tarifat e komisionit. Kjo do të bëhet përmes kompletit të integruar të tregtisë dhe do t'ju jepet një portofol Bitcoin kur të regjistroheni.

  Duke tregtuar Bitcoin në terma afatgjatë, nuk do të keni më nevojë të shqetësoheni për ndonjë paqëndrueshmëri afatshkurtër në treg. Strategjia e blerjes dhe mbajtjes gjithashtu shkurton kërkesën për të kryer analiza teknike çdo ditë.

  eToro ofron qasje në 16 monedha dixhitale dhe mbi 90 çifte të tregtueshëm. Kjo përfshin shumë çifte kripto-kryq, si dhe çifte fiat-për-kriptë si BTC / USD - dhe shumë më tepër, nëse doni të diversifikoni më vonë.

  Pjesa 2: Mëso porositë e Bitcoin

  Për të tregtuar Bitcoin ju duhet të jeni në gjendje të përballoni stuhinë kundër paqëndrueshmërisë ekstreme. Përveç se janë thelbësore - disa porosi gjithashtu mund t'ju ndihmojnë në zbutjen e humbjeve tuaja në secilën tregti.

  Bleni Porosi dhe Shisni Porosi

  Duke filluar me porositë më themelore për të tregtuar Bitcoin - blini dhe shisni. E thënë thjesht, nëse mendoni se Bitcoin është nënvlerësuar dhe se po shihni një zhvendosje të çmimit lart - ju duhet të hyni në treg me një blej porosit Nëse është ky rasti, kur është koha të dilni nga pozicioni juaj - do t'ju duhet të përdorni një shes mënyrë.

  NĂ«se mendoni se Bitcoin Ă«shtĂ« mbivlerĂ«suar dhe do tĂ« pĂ«rjetojĂ« njĂ« ulje nĂ« çmim - krijoni njĂ« shes porositni me ndĂ«rmjetĂ«sin tuaj. Kur dĂ«shironi tĂ« arrini para, do tĂ« dilni nga tregu me njĂ« blej PĂ«r

  Porositë e tregut dhe kufijtë

  Çmimi i Bitcoin ndryshon me kalimin e çdo sekonde, kështu që është shumë e rëndësishme të keni të vendosur strategji hyrje-dalje për çdo eventualitet.

  Duke filluar me porositë e tregut dhe kufijve, do të shihni një shpjegim për të dy më poshtë.

  Tregu Rendit

  Një 'porosi tregu' shpesh vendoset si e paracaktuar kur hyni në një pozicion në një broker online. Kjo porosi elementare i tregon ndërmjetësit tuaj që ju pëlqen çmimi aktual i tregut i Bitcoin dhe dëshironi që porosia juaj të ekzekutohet menjëherë.

  Veçanërisht, për shkak të ndryshimeve të vazhdueshme në çmimin e Bitcoin - çmimi që shihni kur jeni ngritur urdhri dhe ai ti marrë do të ndryshojnë.

  Shikoni më poshtë:

  • Ju citohen 53,427 dollarĂ« nĂ« BTC / USD
  • TĂ« lumtur me atĂ« çmim, ju vendosni njĂ« porosi nĂ« treg
  • Platforma tregtare ekzekuton porosinĂ« tuaj menjĂ«herĂ«
  • Ju kontrolloni porosinĂ« dhe çmimi Ă«shtĂ« 53,428 $

  Kjo pabarazi është e vogël, por megjithatë e pashmangshme, për shkak të ndryshimeve pothuajse konstante të çmimeve

  Limit Rendit

  Një mënyrë tjetër për të hyrë në tregun Bitcoin është duke përdorur një 'rend-limit'. Kjo ju mundëson të zgjidhni vetë çmimin tuaj të hyrjes.

  Shikoni më poshtë:

  • Bitcoin Ă«shtĂ« me çmim 53,427 dollarĂ« dhe ju jeni tĂ« etur tĂ« bĂ«ni njĂ« porosi blerjeje
  • SidoqoftĂ«, nuk jeni tĂ« interesuar tĂ« hyni nĂ« treg derisa tĂ« rritet nĂ« 57,200 dollarĂ«
  • Si i tillĂ«, duhet tĂ« vendosni porosinĂ« tuaj kufitare nĂ« 57,200 dollarĂ« kur vendosni porosinĂ« tuaj

  Nëse ose kur Bitcoin rritet në 57,200 dollarë, porosia juaj e kufizuar do të ekzekutohet nga ndërmjetësi juaj. E rëndësishmja, porosia do të mbetet ashtu siç është derisa të arrihet ky çmim, ose ta anuloni atë.

  Urdhrat e Ndalimit të Humbjes dhe Urdhrat e Marrjes së Fitimit

  Ne kemi mbuluar se si të të hyjë tregu kur zgjedhni të tregtoni Bitcoin, kështu që tani mund të flasim për tuajin dalje strategji Të kesh një plan daljeje është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur humbjen e shumë parave në një tregti që nuk shkon në plan. Në fund të fundit, ekziston gjithmonë potenciali që tregtia e Bitcoin të shkojë në drejtim të kundërt nga sa kishit shpresuar.

  Urdhrat e Ndalimit të Humbjes

  Porositë 'Stop-humbje' përdoren nga tregtarë të të gjitha formave dhe madhësive. E thënë thjesht, duke shtuar këtë porosi në çdo tregti, ju jeni në gjendje të ndaloni humbjet tuaja në një pikë specifike. Qëllimi është që të mos ju lejojnë të humbni më shumë nga sa dëshironi ose mund të përballoni.

  Shikoni një shembull më poshtë se si një urdhër stop-humbje mund të mbrojë tregtinë tuaj Bitcoin nga humbjet e mëdha:

  • Ju jeni duke tregtuar Bitcoin kundĂ«r paund britanik
  • BTC / GBP ka njĂ« çmim prej 38,095 ÂŁ dhe ju vendosni tĂ« vendosni njĂ« blej PĂ«r
  • Ju nuk doni tĂ« humbni mĂ« shumĂ« se 3% nĂ« kĂ«tĂ« tregti
  • Si i tillĂ«, ju vendosni njĂ« urdhĂ«r pĂ«r humbjen e ndalimit nĂ« 3% poshtĂ« çmimin e hyrjes
  • NĂ«se do tĂ« ishe nĂ« vend tĂ« shkurtĂ«r dhe do tĂ« vendosje njĂ« shes porosia - vendosni urdhrin e humbjes nĂ« 3% sipĂ«r çmimin e hyrjes

  Porositë e humbjeve të ndaluara automatizohen. Pra, pasi të keni vendosur porosinë tuaj mund të rrini ulur dhe të prisni që çmimi i Bitcoin të rritet ose të bjerë. Platforma e tregtimit do të ekzekutojë porosinë tuaj për të ndaluar humbjet tuaja sa më shpejt që aktivi të bjerë / rritet në atë çmim.

  Porositë e përfitimit

  Një porosi tjetër e dobishme kur jeni duke kërkuar të mësoni se si të tregtoni Bitcoin është një urdhër 'take-profit'. Ky ka nevojë për pak shpjegim pasi është i krahasueshëm me urdhrin e lartpërmendur të ndalimit të humbjes. Dallimi i dukshëm është se urdhërat me humbje ndalojnë humbjet tuaja të mos dalin nga kontrolli - ndërsa porositë e fitimit bllokojnë fitimet tuaja.

  Si i tillë, urdhri i përfitimit i tregon ndërmjetësit tuaj në cilën pikë çmimi do të dëshironit të mbyllni tregtinë tuaj të Bitcoin dhe të nxirrni fitimet tuaja.

  Shihni një shembull më poshtë:

  • Ju dĂ«shironi tĂ« bĂ«ni 6% nĂ« tregtinĂ« tuaj me Bitcoin
  • Si e tillĂ«, nĂ«se hyni me njĂ« blej porosi - duhet tĂ« vendosni njĂ« urdhĂ«r pĂ«rfitimi nĂ« 6% sipĂ«r çmimin e hyrjes
  • NĂ«se hyni nĂ« treg me njĂ« shes porosi - duhet tĂ« vendosni njĂ« fitim fitimi me 6% poshtĂ« çmimin e hyrjes

  Siç është e qartë për të parë nga shembulli i mësipërm, pa marrë parasysh se në cilën mënyrë shkon çmimi i Bitcoin, ju keni një urdhër për të ndaluar humbjet / bllokimin e fitimeve. Sido që të jetë, pozicioni do të mbyllet automatikisht nga ndërmjetësi, me çmimin e udhëzuar nga ju.

  Pjesa 3: Mësoni Menaxhimin e Riskut të Bitcoin

  Një nga pjesët më të rëndësishme të të mësuarit në mënyrë efektive se si të tregtoni Bitcoin për fillestarët është kuptimi i menaxhimit të rrezikut.

  Ndërsa prekëm, Bitcoin është një pasuri veçanërisht e paqëndrueshme. Ergo, sa më i përgatitur të jesh, aq më mirë do të jetë për fitimet e tua tregtare. Në fund të fundit, ju po shpenzoni dhe rrezikoni paratë tuaja të fituara me vështirësi.

  Me pak fjalë, strategjitë e menaxhimit të rrezikut përfshijnë vendosjen e rregullave dhe parametrave për veten tuaj para dhe gjatë tregtimit. Shihni më poshtë për disa frymëzime kur vjen koha për të mësuar se si të tregtoni Bitcoin dhe të krijoni një strategji të përshtatshme për nevojat tuaja.

  Menaxhimi i Bitcoin Bankroll

  Menaxhimi i bankrollit në Bitcoin është një strategji e përdorur shpesh nga tregtarët e të gjitha niveleve të ekspertizës. Për ta bërë këtë sistem më të lehtë - punoni në përqindje.

  PĂ«r shembull:

  • Ju mund tĂ« vendosni ta mbyllni secilĂ«n aksion nĂ« 3%. #
  • Kjo do tĂ« thotĂ« qĂ« nuk ka rĂ«ndĂ«si nĂ«se keni 100 $ ose 100,000 $ nĂ« llogarinĂ« tuaj tregtare - ju do tĂ« rrezikoni vetĂ«m 3% nĂ« njĂ« pozicion.
  • Si i tillĂ«, nĂ«se keni 3,000 dollarĂ« - mos rrezikoni mĂ« shumĂ« se 90 dollarĂ«.
  • NĂ«se ju kanĂ« ngelur 1,000 dollarĂ«, mos merrni mĂ« shumĂ« se 30 dollarĂ«.

  Ky sistem është shumë i lehtë për tu shtuar në strategjinë tuaj, pa marrë parasysh sa jeni me përvojë në tregtimin e Bitcoin. Thjesht kryeni një llogaritje të shpejtë përpara çdo krijimi të porosisë - bazuar në gjendjen e llogarisë suaj tregtare në atë kohë.

  Tregtimi i Bitcoin përmes një Raporti të Rrezikut dhe Shpërblimit

  Strategjia e raportit të rrezikut dhe shpërblimit arrihet lehtë. Thjesht mendoni se sa dëshironi të fitoni kur kërkoni të tregtoni Bitcoin - dhe sa jeni të gatshëm të rrezikoni ta merrni atë.

  PĂ«r shembull:

  • Le tĂ« themi qĂ« pĂ«r çdo $ 1 qĂ« ju interesoni, dĂ«shironi tĂ« shihni $ 2 nĂ« kthim
  • Kjo do tĂ« ishte njĂ« strategji rreziku / shpĂ«rblimi 1: 2
  • Si i tillĂ«, nĂ«se keni 200 dollarĂ« - prisni tĂ« fitoni 400 dollarĂ« fitim
  • NĂ«se do tĂ« rrezikonit $ 1,000 nĂ« njĂ« pozicion Bitcoin - do tĂ« prisnit $ 2,000 nĂ« fitime

  Urdhrat e lartpërmendur të ndalimit të humbjes dhe marrjes së fitimit janë të paçmuar për shfrytëzimin e kësaj strategjie në maksimumin e saj.

  Levave të Bitcoin

  Për ata që nuk janë të vetëdijshëm, levave do të thotë që ju mund të tregtoni Bitcoin me më shumë sesa lejon bilanci i llogarisë tuaj. Levave zakonisht ilustrohet si një raport ose të shumëfishtë dhe ofrohet nga ndërmjetësit më të njohur së bashku me Bitcoin CFD.

  Shikoni më poshtë një shembull të levave të përdorura në një tregti Bitcoin:

  • Ju aktualisht keni 1,000 dollarĂ« nĂ« llogarinĂ« tuaj tregtare
  • Ju vendosni tĂ« vendosni njĂ« blej porositni nĂ« BTC / EUR
  • Platforma tregtare ju ofron leve 1: 2
  • Kjo e shndĂ«rron aksionin tuaj prej $ 1,000 nĂ« $ 2,000

  Siç mund ta shihni, edhe vetëm rritja e aksioneve tuaja dyfish mund të ketë një ndikim të madh në fitimet tuaja. Problemi është, kjo mund të jetë një shpatë me dy presa. Me atë, nënkuptojmë që ndërsa levave ju ofron një mundësi për të rritur fitimet tuaja, për fat të keq, nëse gjërat shkojnë në një mënyrë tjetër, ato gjithashtu rrisin humbjet tuaja.

  Në mënyrë thelbësore, CFD tani janë të ndaluara në SH.B.A. me ligj. Nëse jeni nga SH.B.A., kjo do të thotë që nuk jeni në gjendje të përdorni CFD-të e huazuara të Bitcoin. Tregtarët në Mbretërinë e Bashkuar janë në gjendje të përdorin CFD të huazuara, por jo në Bitcoin, ose ndonjë kriptomonedhë tjetër.

  Disa juridiksione lejojnë përdorimin e levave pa ndonjë kufizim të vendosur. Si i tillë, sigurohuni që të hulumtoni se çfarë do të jetë në dispozicion për ju ku jetoni. Alsoshtë gjithashtu e këshillueshme që të siguroheni që keni të bëni me një ofrues të rregulluar të Bitcoin. Disa hapësira të parregulluara mund të ofrojnë sa më shumë leva 1: 500, e cila mund të mos jetë e ligjshme në vendin tuaj.

  Pjesa 4: Mësoni si të analizoni çmimet e Bitcoin

  Pasi të keni përfunduar pjesët 1-3, duhet të ndiheni shumë më të qartë se si të tregtoni Bitcoin. Ndërsa një pjesë e madhe e të mësuarit është të kesh një kontroll në llojet e porosive dhe të tilla - është gjithashtu e rëndësishme të kuptosh se si të analizosh çmimet.

  Në fund të fundit, shumica e vendimeve tuaja, dhe shpresojmë se fitimet, do të bazohen në hipotezën tuaj mbi drejtimin e vlerës së Bitcoin.

  Analiza Themelore në Bitcoin

  Studimi i analizave themelore përfshin mbajtjen e hapit me lajmet ekonomike dhe financiare që mund të ndikojnë në çmimin e Bitcoin.

  Shihni më poshtë për disa tregues se çfarë duhet të shikoni për:

  • KĂ«rkesa dhe oferta
  • Deklarata nga qeveritĂ« nĂ« lidhje me kripto-pasuritĂ«
  • Monedha dixhitale konkurruese dhe kapitalizimi i tregut
  • Ngjarjet gjeopolitike
  • Titujt mediatikĂ« tĂ« frikĂ«s
  • ShpĂ«rblimet e minierave Bitcoin
  • ShkĂ«mbimet Cryptocurrency
  • Kostoja e shfrytĂ«zimit tĂ« Bitcoin
  • Çështjet ligjore dhe rregullimi (ose mungesa e)

  Nëse kjo tingëllon si shumë për të mbajtur një sy, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë regjistrimin për një shërbim të abonimit Bitcoin. Në këtë mënyrë, ju do të merrni azhurnime dhe lajme në kohë reale në lidhje me aktivin që tregtoni.

  Goesshtë e vetëkuptueshme që shërbimet e lajmeve e bëjnë shumë më të lehtë kohën e tregjeve. Si i tillë, ka më shumë të ngjarë të bëni një fitim nga përpjekjet tuaja tregtare Bitcoin.

  Analiza teknike në Bitcoin

  Analiza teknike përfshin përdorimin e të dhënave të çmimeve për të vlerësuar ndjenjat e tregut, nga e kaluara dhe e tashmja. Kjo ndihmon për të hedhur dritë se ku mund të fillojë ose mbarojë trendi tjetër Bitcoin. Përdorimi i tabelave të tilla do të bëjë që vendimet tuaja të tregtimit të Bitcoin të lehtësohen përpara. Disa nga indikatorët që përdoren më shpesh janë Indeksi i Forcës relative, indikatorët MACD, Lëvizja mesatare dhe Indeksi mesatar i drejtimit. Megjithatë, ka shumë më tepër.

  Sinjalet Bitcoin

  Për ata që ende nuk i kanë kuptuar plotësisht ndërlikimet e analizës teknike - ju mund të dëshironi të mësoni se si të tregtoni Bitcoin përmes sinjaleve.

  Sinjalet Bitcoin krijohen nga profesionistë të stinuar dhe mund të krahasohen me këshilla tregtare. Kjo do të thotë që ju të regjistroheni në një shërbim dhe nuk keni më nevojë të bëni ndonjë analizë. Në vend të kësaj, ju vetëm duhet të bëni porosinë e rekomanduar nëse ju përshtatet.

  Sinjalet e tregtimit të Bitcoin do të priren të përfshijnë sa vijon:

  • Çift Bitcoin
  • Bleni ose Shisni
  • Çmimi i rekomanduar i hyrjes
  • NjĂ« çmim pĂ«rfitimi
  • MĂ« nĂ« fund, njĂ« çmim i ndalur-humbjes

  KĂ«tu nĂ« MĂ«so 2 TregtisĂ«, ne ofrojmĂ« grumbuj prej sinjale kripto - duke ju kursyer orĂ« hulumtimi!

  Pjesa 5: Mësoni si të zgjidhni një ndërmjetës Bitcoin

  Zgjedhja e ofruesit të duhur për të tregtuar Bitcoin është thelbësore. Ne hulumtojmë dhe shqyrtojmë me qindra ndërmjetësues në internet në hapësirën e tregtisë. Kjo ndjek një listë të pamëshirshme të matjeve për të gjetur platformat më të mira për lexuesit tanë.

  Kur të vijë koha për të kryer kërkimin tuaj, në një përpjekje për të gjetur një platformë tregtare Bitcoin me vlerë kohën tuaj - ju mund të shikoni listën tonë të kontrollit më poshtë për frymëzim.

  Rregullim

  Mungesa e rregullimit, veçanërisht kur tregtoni kriptovaluta, duhet të shmanget. Këto hapësira janë të njohura për t'u hakuar. Për më tepër, nuk do ta dini nëse ndërmjetësi është i ligjshëm derisa të jetë tepër vonë.

  Për të shmangur keqpërdorimet, vjedhjet dhe mashtrimet - është e rëndësishme që të regjistroheni vetëm me një ofrues të rregulluar të Bitcoin. Për ata që nuk janë në dijeni, ju do të dini që një platformë tregtare është e rregulluar pasi ajo do të tregojë një numër licence në faqen e saj të internetit.

  Organet rregullatore që shihen më shpesh në hapësirën e tregtimit janë FCA (UK), ASIC (Australi), MAS (Singapor), CySEC (Qipro) dhe FINRA (SH.B.A.). Ka edhe një grusht më shumë, por nëse i shihni këto organizata në ndërmjetësimin tuaj të zgjedhur, e dini që jeni në duar të sigurta.

  Të gjithë ndërmjetësit e rregulluar duhet t'i përmbahen një liste rregullash pa kompromis të krijuara nga autoritetet financiare. Kjo përfshin transparencën e tarifave, ndarjen e fondit të klientit, auditime të shpeshta dhe të hollësishme, dhe më shumë. Kjo e mban hapësirën e brokerimit në internet të pastër dhe të ndershme për të gjithë.

  Tarifat dhe komisionet e tregtimit

  Për të mbajtur rrotat në lëvizje dhe për t'u ofruar miliona klientëve një shërbim brokerimi ditor - të gjithë ofruesit e Bitcoin do të ngarkojnë tarifat e tregtisë dhe / ose komisionet.

  Shikoni më poshtë disa nga tarifat e tregtimit më shpesh të Bitcoin.

  komisionet

  Komisioni zakonisht ngarkohet si përqindje, e cila do të bazohet në madhësinë e pozicionit tuaj Bitcoin.

  PĂ«r shembull:

  • Le tĂ« themi qĂ« ndĂ«rmjetĂ«si juaj pĂ«rcakton njĂ« tarifĂ« komisioni prej 1%. Kjo do tĂ« paguhet kur tĂ« hyni nĂ« tregun Bitcoin ekzistuese
  • Si i tillĂ«, nĂ«se hapni njĂ« pozicion Bitcoin me vlerĂ« $ 1,000, do tĂ« paguani 10 $ komision pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« treg.
  • NĂ«se pozicioni juaj vlen 1,600 dollarĂ« me mbylljen e tregtisĂ« - do tĂ« paguani 16 dollarĂ« - e kĂ«shtu me radhĂ«.
  • Disa ndĂ«rmjetĂ«sues nĂ« internet pĂ«rcaktojnĂ« deri nĂ« 2% pĂ«r çdo tregti. Siç mund ta imagjinoni, kĂ«to tarifa sĂ« shpejti mund tĂ« humbin fitimet tuaja.

  Ndërmarrësi i popullarizuar në internet eToro ju lejon të tregtoni Bitcoin mbi një bazë krejtësisht pa komision. Si i tillë, në tregtinë e mësipërme, do të kishit kursyer 26 dollarë drejt tregtisë suaj të ardhshme të Bitcoin!

  PĂ«rhapet

  Përhapja në të gjitha tregtitë është ndryshimi midis rrymës blej çmimi dhe shes çmimi i Bitcoin. Kjo përhapje siguron që platforma të kthejë një fitim të parëndësishëm për ndjenjat e tregut.

  PĂ«r shembull:

  • Le tĂ« imagjinojmĂ« blej çmimi i Bitcoin Ă«shtĂ« 47,765 dollarĂ«
  • La shes çmimi Ă«shtĂ« 48,142 dollarĂ«
  • NjĂ« llogaritje e shpejtĂ« na tregon se kjo barazohet me njĂ« pĂ«rhapje prej 0.79%
  • Si i tillĂ«, ju jeni duke filluar tregtinĂ« tuaj 0.79% me tĂ« kuqe

  Sa më sipër, nëse monedha dixhitale rritet në vlerë nga mbi 0.79%, kjo llogaritet si fitim në tregtinë tuaj.

  MĂ«nyra pagese

  Udhëzuesi ynë Mësoni si të tregtoni Bitcoin zbuloi se shumica e ndërmjetësve të moshës së re ju lejojnë të depozitoni fonde në llogarinë tuaj me një zgjedhje të mënyrave të pagesës.

  Llojet e pagesave më të shpejta dhe më të përshtatshme janë kartat e kreditit dhe debitit, si dhe kuletat elektronike. Mendoni sipas linjave të PayPal, Neteller dhe Skrill për këtë të fundit.

  Metoda më e ngadaltë e pagesës për ofruesin tuaj Bitcoin për të përpunuar do të jetë pa dyshim një transfer bankar - i cili mund të zgjasë diku nga dy ditë në një javë.

  Brokerat mĂ« tĂ« mirĂ« pĂ«r tĂ« tregtuar Bitcoin Online 

  Ne përmendëm më herët që nuk e marrim lehtë kërkimin tonë për ndërmjetës dhe përfshijmë shumë metrika kryesore për të shqyrtuar me kujdes.

  Me këtë në mendje, ne ju kemi kursyer shumë punë në internet. Shikoni më poshtë ndërmjetësit tanë më të mirë për të tregtuar Bitcoin online sot!

  1. eToro - Brokeri më i mirë i gjithanshëm Bitcoin 2021

  eToro kujdeset për miliona tregtarë dhe investitorë të Bitcoin çdo ditë. Për më tepër, platforma e tregtisë shoqërore operon nën vëzhgimin e organeve kryesore rregullatore ASIC, FCA dhe CySEC. Ndërmjetësi është gjithashtu i aprovuar nga dhe është anëtar i FINRA në SH.B.A. Siç thamë, këta rregullatorë financiarë sigurojnë që ndërmjetësit të mbesin të virtytshëm dhe të veprojnë në një standard të lartë.

  Për sa i përket tregtimit të Bitcoin, ju mund ta tregtoni atë kundrejt monedhave fiat si dollarë amerikanë, paund britanikë, dollarë australianë dhe euro. Ju jeni gjithashtu në gjendje ta tregtoni atë kundër aktiveve të tjera kripto si Stellar, EOS, Ethereum dhe Bitcoin Cash. Në përgjithësi, eToro ofron më shumë se 90 çifte të ndryshme monedhash dixhitale që mund t'i tregtoni me një klikim të një butoni.

  Ju gjithashtu mund të përdorni grumbuj asetesh të tjera - nëse vendosni të diversifikoni portofolin tuaj pasi të keni mësuar se si të tregtoni Bitcoin. Përveç rregullimit dhe shumëllojshmërisë së aseteve, një nga përfitimet më të mëdha të tregtimit të Bitcoin në eToro është se ndërmjetësi nuk kërkon një cent në tarifat e komisionit. Jo vetëm kaq, por platforma ofron përhapje të ngushtë në çiftet Bitcoin.

  Ju mund të regjistroheni në eToro për disa minuta falë teknologjisë së automatizuar të vlerësimit të ID. Për më tepër, ju mund ta financoni llogarinë tuaj me karta krediti dhe debiti të tilla si Visa dhe Mastercard, dhe kuleta të ndryshme elektronike si PayPal, Skrill dhe Neteller. Kjo platformë tregtare ju mundëson të përdorni një demo falas me 100,000 dollarë para letre për të luajtur me të, dhe ju mund të tregtoni Bitcoin nga vetëm 25 $ e lart!

  Kjo është e shkëlqyeshme për ata që duan të përdorin një strategji bankroll dhe të mbajnë një vështrim mbi madhësinë e aksioneve të tyre. Nëse ju pëlqen një mënyrë krejtësisht pasive e tregtimit, mund të shikoni funksionin e eToro's Copy Trader. Kjo ju mundëson të investoni sa më pak 200 dollarë në një profesionist të kalitur dhe të pasqyroni tregtinë e tyre pa ngritur gishtin!

  Vlerësimi ynë

  • Tregtoni Bitcoin pa komision 100%
  • Filloni tregtinĂ« e kriptovalutave nga 25 dollarĂ«
  • MĂ«nyra fillestare miqĂ«sore dhe grumbullimesh pagese
  • 0.5% tarifĂ« kĂ«mbimi nĂ«se nuk pĂ«rdorni USD
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues
   

  2. EightCap - Komisioneri më i mirë pa komision Bitcoin CFD

  EightCap ofron tregtinë e Bitcoin CFD, e cila është plotësisht pa komision nëse regjistroheni në llogarinë 'Standard'. Për sa i përket statusit rregullator, ky ndërmjetës në internet është përgjegjës para organit të vlerësuar financiar ASIC. Ky ndërmjetës i respektuar Bitcoin u ofron klientëve grumbuj mjetesh të analizës teknike për të ndihmuar procesin e vendimmarrjes kripto-tregtare.

  Siç kemi shpëtuar, vendosja e porosive pa kryer kërkime është ndryshimi midis vendosjes së parave tuaja në një zgjedhje të informuar dhe një goditje në errësirë. Ju mund ta lidhni me lehtësi llogarinë tuaj EightCap me MT4 dhe MT5 - e cila siç e dini me siguri siguron qasje në një mori mjetesh tregtare, grafikësh dhe përmbajtje arsimore - të gjitha këto janë të paçmueshme për të vlerësuar ndjenjën e tregut për të tashmen dhe të ardhmen.

  Ne e përmendëm llogarinë 'Standard' më herët. Nëse e konsideroni veten të jeni një tregtar më me përvojë në përgjithësi - mund të konsideroni 'Llogarinë e Raw'. Megjithëse kjo llogari vjen me një tarifë komisioni prej 3.50 $ për çdo tregti - përhapjet në shumicën e klasave të pasurive do të hiqen.

  EightCap ju ofron një llogari demo falas 30 ditore - e cila është e shkëlqyeshme për të mësuar litarët se si të tregtoni Bitcoin në një mënyrë pa rreziqe. Ju mund të filloni me një depozitë minimale prej 100 $ dhe platforma pranon lloje pagese të tilla si kartat e kreditit / debitit, transferimet bankare dhe kuletat elektronike si Skrill, PayPal dhe Neteller. Ka shumë më shumë mënyra pagese në varësi të juridiksionit tuaj.

  Vlerësimi LT2

  • Licencuar dhe rregulluar nga ASIC
  • Tregtoni pa komision Bitcoin
  • PĂ«rhapet shumĂ« i ngushtĂ«
  • Demoja falas zgjat vetĂ«m 30 ditĂ«
  Kapitali juaj rrezikon të humbasë kur tregton CFD në këtë platformë

  3. Capital.com - Broker Bitcoin miqësor për fillestarët

  Capital.com pranon klientë nga më shumë se 200 vende dhe është shumë i lehtë për t’u lundruar, gjë që e bën atë shumë të përshtatshëm për fillestarët. Ju mund të tregtoni CFD të Bitcoin këtu pa paguar asnjë komision fare. Ka edhe mbi 3,000 pasuri të tjera për të zgjedhur. E rëndësishmja, platforma është nën rregullimin e rreptë të FCA dhe CySEC, kështu që ju e dini që ky është një vend i sigurt për të blerë dhe shitur monedhat dixhitale.

  Nëse ju pëlqen komoditeti i një aplikacioni, Capital.com ka një falas të quajtur 'Investmate'. Për sa i përket materialit arsimor, nuk ka asnjë mungesë. Klientët mund të përdorin një komplet të plotë mjetesh tregtare që përmban shumë kurse mini tregtare, kuize me zjarr të shpejtë dhe më shumë. Ju gjithashtu mund të përdorni mjetin 'Qëllimet Arsimore', i cili ju lejon të vendosni disa qëllime financiare për veten tuaj.

  Ju mund të filloni në këtë ofrues Bitcoin nga vetëm 20 dollarë. Për më tepër, ndërmjetësi pranon një varg të llojeve të pagesave nga transferimet në tela te kartat e debitit / kreditit dhe kuletat elektronike si Skrill, Neteller dhe Trustly - për të përmendur disa. Më e mira nga të gjitha, Capital.com është një ndërmjetësues pa komision dhe përhapjet shpesh janë tepër të ngushta kur tregtoni Bitcoin CFD!

  Vlerësimi ynë

  • Tregtoni Bitcoin 100% pa komision
  • Grumbuj mjetesh tregtare
  • Rregullorja nga organet e respektuara FCA dhe CySEC
  • NĂ« pamundĂ«si pĂ«r tĂ« investuar nĂ« asete tradicionale
  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues
   

  4. AVATrade - Tregtoni CFD-të Bitcoin dhe Grumbujt e Aksesit të Analizës Teknike

  AvaTrade është shumë e njohur në hapësirën e tregtimit të Bitcoin. Në fakt, ndërmjetësi në internet ka lehtësuar një det të tregtarëve të ndryshëm për më shumë se një dekadë tani. Kjo platformë tregtare operon sipas kërkesave të rrepta të pajtueshmërisë siç diktohet nga organe të shumta. Kjo përfshin FCA, ASIC, MiFID, JFSA, PFSA, BVI, FRSA, FSCA, IIROC dhe ADG.

  Ky ndërmjetës i lartë ofron qasje në shumë pasuri të tregtueshme. Kjo përfshin çifte kripto-fiat si BTC / USD, BTC / JPY dhe BTC / EUR. Çifte të tilla do të tregtohen si CFD edhe pse, kini kujdes për tarifat e financimit brenda një dite. Nëse ju pëlqen të blini dhe shisni në lëvizje, ndërmjetësi ka aplikacionin e tij të quajtur AvaTrade GO. Aplikacioni ka një sasi mbresëlënëse të materialit arsimor dhe mjeteve të tregtimit.

  Kjo përfshin simulatorët e llogarive, demonstrimet, grafikët e adaptueshëm, udhëzuesit e tregtisë dhe më shumë. Për më tepër, AvaTrade është plotësisht në përputhje me MT4 dhe MT5. Nëse dëshironi të merrni njohuri nga tregtarët e tjerë të Bitcoin në një mjedis shoqëror - mund të dëshironi të lidhni llogarinë tuaj tregtare me DupliTrade ose Zulutrade ku mund të "pëlqeni", "ndiqni" dhe "komentoni" mbi tregtarët e tjerë, strategjitë dhe azhurnimet .

  Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të strategjizuar, si dhe për të mësuar hollësitë e tregut nga tregtarët me përvojë me shumë përvojë praktike. Shumica e klientëve janë në gjendje të depozitojnë fonde duke përdorur karta krediti dhe debiti si dhe transferta bankare. Disa do të jenë në gjendje të përdorin kuleta elektronike të tilla si Neteller - edhe pse kjo nuk përfshin BE dhe Australinë. Mund të filloni me një depozitë minimale prej 100 $

  Vlerësimi ynë

  • Depozitoni sa mĂ« pak 100 dollarĂ«
  • Tregtoni Bitcoin pa paguar komision
  • Aplikim gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«s AvaTradeGO me pĂ«rmbajtje dhe mjete edukative
  • Llogaria fillestare demo skadon pas 30 ditĂ«sh
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  5. EuropeFX - Bitcoin Broker kompatibil me shumë platforma

  EuropeFX u ofron klientëve nga e gjithë bota hyrje në një mori tregu. Këtu mund të tregtoni CFD të Bitcoin pa paguar asnjë cent në komisione. Për më tepër, siç është rasti me të gjithë ndërmjetësit në listën tonë - kjo platformë është e rregulluar. Në këtë rast, rregullorja vjen nga CySEC.

  Ky ofrues Bitcoin nuk është i ndrojtur kur bëhet fjalë për mjetet e tregtimit. Ju mund ta lidhni llogarinë tuaj me MT4 / 5 ose thjesht të qëndroni në platformën tregtare të pronarit EuroTrader2. Ka shumë llogari në dispozicion në varësi të nivelit tuaj të përvojës në tregtimin e Bitcoin.

  Kjo fillon nga një depozitë minimale prej 200 $ për llogarinë standarde - dhe shkon deri në 50,000 $. Kjo e fundit u drejtohet tregtarëve me përvojë që duan një menaxher të llogarisë personale, sinjale premium dhe gazetat e rregullta EuropeFX.

  Vlerësimi ynë

  • I pajtueshĂ«m me MT4 dhe 5
  • PĂ«rhapjet konkurruese
  • Rregulluar nga CySEC
  • Llogari Premium njĂ« shumĂ« e madhe $ 50,000

  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues
   

  Pjesa 6: Mësoni si të tregtoni Bitcoin sot - Përparimi

  Pasi ta keni arritur deri në Pjesën 6, pa dyshim që ndiheni të gatshëm të mësoni se si të tregtoni Bitcoin në një kuptim praktik. Së pari, duhet të hapni një llogari me një ndërmjetësi të rregulluar dhe shumë të vlerësuar.

  Për t'i mbajtur gjërat super të thjeshta, ne po përdorim ndërmjetësin më të mirë të Bitcoin eToro për hyrjen tonë.

  Hapi 1: Hapni një llogari

  Gjëja e parë që duhet të bëni është të vizitoni faqen e internetit eToro dhe të godisni 'Bashkohu Tani'. Ju do të duhet të futni disa informacione rreth asaj se kush jeni.

  Siç mund ta shihni, informacioni i kërkuar në këtë pikë është mjaft themelor - emri juaj, email-i dhe të tilla.

  Hapi 2: Ngarko ID-në

  E rëndësishmja, sipas KYC për të parandaluar krimin financiar - do t'ju kërkohet gjithashtu të ngarkoni një ID fotografike të lëshuar nga qeveria. Tjetra, do t'ju duhet të ngarkoni dëshmi për adresën tuaj. Shumica e njerëzve përdorin një faturë shërbimi ose deklaratë të fundit bankare.

  Ngarkimi i ID mund të presë tani nëse nuk e keni për të dorëzuar. Sidoqoftë, duhet të përfundoni këtë pjesë të procesit të regjistrimit para se të bëni një kërkesë tërheqjeje (ose të depozitoni më shumë se 2,250 dollarë).

  Hapi 3: Depozitoni Disa Fonde Tregtare

  Pasi të keni marrë emailin e konfirmimit të llogarisë tuaj, tani mund të financoni llogarinë tuaj për t'ju mundësuar të tregtoni Bitcoin nga shtëpia!

  Zgjidhni nga mënyrat e disponueshme të pagesës ku jetoni dhe futni shumën që dëshironi të depozitoni në llogarinë tuaj të re tregtare. Siç mund ta shihni, në eToro ka mundësi të ndryshme për të zgjedhur, në varësi të preferencës suaj personale, dhe gjithashtu vendndodhjen tuaj.

  Hapi 4: Filloni të tregtoni Bitcoin

  Procesi i regjistrimit është gati i plotë. Për të tregtuar Bitcoin tani duhet të bëni porosinë tuaj në eToro siç u diskutua më herët. Mos ngurroni të lëvizni deri tek Pjesa 2 për një përmbledhje të porosive.

  Sidoqoftë, duhet të zgjedhni midis blerjes ose shitjes dhe fillimit të porosive të tregut ose kufizimit.

  Siç thamë, është gjithashtu e mençur të vendosni porosi të humbjes dhe marrjes së fitimit në çdo tregti.

  Zgjidhni shumën e aksioneve, kontrolloni mbi të gjitha informacionet e futura dhe shtypni 'Open Trade'. Në këtë pikë, eToro do të ekzekutojë porositë tuaja kur dhe kur ju keni udhëzuar.

  Mësoni si të tregtoni Bitcoin - Vendimi

  Në këtë Udhëzues Mësoni Si të Tregtoni Bitcoin, ne kemi folur në lidhje me rëndësinë e rregullimit dhe menaxhimin e rrezikut. Alsoshtë gjithashtu shumë e rëndësishme të hyni në ndonjë sipërmarrje të re me sytë hapur për tarifat e mundshme.

  Ç'është më e rëndësishmja, nëse nuk planifikoni të tregtoni në mënyrë pasive përmes sinjaleve ose një mjeti të Kopjimit të Tregtimit - duhet të edukoheni plotësisht në treg. Kjo duhet të përfshijë mësimin e analizave themelore dhe teknike, provimin e kurseve specifike për Bitcoin dhe përfshirjen e një strategjie të qartë tregtare në secilën pozicion.

  eToro shkëlqen në të gjitha aspektet. Këtu mund të tregtoni Bitcoin pa komision - dhe në një mjedis të sigurt dhe të rregulluar (falë FCA, CySEC dhe ASIC). Brokeri me vlerësim më të lartë ofron një llogari demo falas dhe pranon shumë lloje të pagesave të shpejta dhe të përshtatshme. Për më tepër, zakonisht mund të filloni të tregtoni Bitcoin në më pak se 10 minuta!

  AvaTrade - Broker i themeluar me tregti pa komision

  Vlerësimi ynë

  • Paguani 0% nĂ« tĂ« gjitha instrumentet CFD
  • Tregtoni mijĂ«ra CFD
  • 500: 1 NĂ« dispozicion objektet e levave
  • E pĂ«rsosur pĂ«r tregtarĂ«t e rinj dhe e rregulluar shumĂ«
  • Depozitoni menjĂ«herĂ« fondet me njĂ« kartĂ« debiti / krediti

   

  FAQs

  A mund të mësoj se si të tregtoj Bitcoin falas?

  Po, ju mund të mësoni të tregtoni Bitcoin falas duke përdorur një llogari demo nëse ndërmjetësi juaj ofron një të tillë. Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme që të bëni detyrat e shtëpisë dhe të mësoni hollësitë e tregut. eToro ofron një llogari demo falas Bitcoin të ngarkuar me $ 100,000 në fonde letre për t’u praktikuar.

  Si do ta ruaj Bitcoin kur e tregtoj atë?

  Bitcoin mund të ruhet në portofolin tuaj privat nëse dëshironi. Sidoqoftë, nëse ruani monedhat tuaja dixhitale në platformën e tregtisë eToro - ju keni përfitimin e shtuar të rregullimit nga tre juridiksione. Për të mos përmendur faktin se kjo vjen pa pagesë shtesë dhe tregtimi është pa komision!

  Cili është minimumi që mund të investoj në Bitcoin?

  Shuma minimale që ju jeni në gjendje të tregtoni ose investoni në Bitcoin varet nga ndërmjetësi juaj i zgjedhur. Në eToro, ju mund të tregtoni Bitcoin nga më pak se 25 $ - pa komision!

  A mund të tregtoj Bitcoin me para të vërteta?

  Ju vërtet mundeni. Kjo quhet një palë 'kripto-fiat', ose në disa raste 'kryqëzim i monedhës'. Çiftet specifike për Bitcoin përfshijnë BTC / EUR, BTC / USD, BTC / GBP, BTC / JPY, etj.

  A do të jem në gjendje të fitoj para tregtare Bitcoin?

  Po, nëse parashikoni saktë rritjen ose rënien e vlerës së Bitcoin - më pas vendosjen e porosisë së saktë - do të bëni fitime në tregtinë tuaj.

  Autori: Samantha Forlow

  Samantha Forlow

  Samantha është një studiuese dhe shkrimtare me qendër në MB që specializohet në financat e të gjitha gjërave. Kjo përfshin gjithçka, nga kapitali tradicional dhe investimet e fondeve, në tregtinë e Forex dhe CFD. Samantha ka shkruar përmbajtje të bazuar në financa për disa vjet dhe ka një larmi botimesh në domenin në internet. Ç'është më e rëndësishmja, ajo është në gjendje të shpjegojë subjektet komplekse financiare në një mënyrë miqësore për fillestarët.