Tregtimi i Bitcoin - Si të tregtoni Bitcoin dhe Platformat më të mira të Tregtimit të Kriptove 2021

Tregtimi i Bitcoin - Si të tregtoni Bitcoin dhe Platformat më të mira të Tregtimit të Kriptove 2021

eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

Vlerësimi ynë

 • Bleni mbi 2,400 aksione
 • Tregtoni mijëra CFD
 • Depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
 • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
 • Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.
75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

 

Në një kohë jo shumë kohë më parë, Bitcoin - kriptomonedha e parë në botë dhe ende de-facto, nuk ishte asgjë më shumë se rrjedha e një zhvilluesi. Shpejt përpara në vitin 2021 dhe monedha dixhitale tani është një klasë pasuri me shumë miliarda paund.

Jo vetëm që mund të blini, shisni dhe tregtoni Bitcoin në shkëmbimet e kripto-monedhave të palëve të treta, por klasa e aseteve tani ka një treg të ardhmes plotësisht të rregulluar dhe të rregulluar.

Merrni parasysh, ndërsa tregtia me Bitcoin po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar në hapësirën në internet, është ende një pasuri shumë spekulative dhe e paqëndrueshme. Në fakt, nuk është e pazakontë që kriptovaluta të rritet ose të ulet në vlerë me më shumë se 10% në një ditë të vetme.

Sidoqoftë, nëse po kërkoni të zbuloni se si mund ta çoni karrierën tuaj të investimeve në kriptovalutë në këmbën e duhur - sigurohuni që të lexoni në detaje Udhëzues për tregtimin e Bitcoin. Brenda tij, ne mbulojmë hollësitë e mënyrës se si funksionon tregtia me Bitcoin, cilat rreziqe duhet të merrni parasysh, si fitoni para, në cilat platforma duhet të tregtoni etj.

Shënim: Nëse po kërkoni të tregtoni Bitcoin në baza afatshkurtra dhe kështu - doni mundësinë e blerjes dhe shitjes me një klik të një butoni, mund të jeni më së miri të tregtoni CFD.

Tabela e Përmbajtjes

  Cilat janë të mirat dhe të këqijat e tregtimit me Bitcoin?

  Pro

  • Hyni në një treg inovativ që është ende në fillimet e tij
  • Bitcoin në vlerë prej miliarda paund tregtohet çdo ditë
  • Tregjet e Bitcoin janë të hapura 24/7
  • Qindra platforma tregtare Bitcoin tani në treg
  • Disa ndërmjetës ju lejojnë të tregtoni CFD të Bitcoin mbi një bazë pa tarifa

  të Cons

  • Një nga klasat më spekulative të aseteve në arenën financiare

  Çfarë është Bitcoin?

  para ne thellohemi në specifikat e tregtimit të monedhës dixhitale, le të sigurohemi që të kuptojmë se çfarë është Bitcoin në të vërtetë. Në formën e saj më themelore, Bitcoin është një kriptovalutë që u krijua nga një zhvillues anonim në 2008. Teknologjia themelore quhet 'blockchain' dhe lejon sistemin Bitcoin të funksionojë në një mënyrë 'të decentralizuar'.

  Në terma laikë, kjo do të thotë që asnjë person ose autoritet i vetëm nuk kontrollon rrjetin Bitcoin, as vetë monedha nuk mbështetet nga ndonjë qeveri ose bankë qendrore. Përkundrazi, transaksionet vërtetohen dhe konfirmohen nga 'minatorët'. Çdokush mund të bëhet një minator Bitcoin për sa kohë që ata kanë pajisjen e kërkuar harduerike.

  Në këmbim të kontributit të tepërt të energjisë elektrike, minatorët e suksesshëm shpërblehen me Bitcoin. Bitcoin si monedhë është virtuale, që do të thotë se nuk ekziston në një formë fizike si paund ose dollar amerikan. Në vend të kësaj, të gjitha transaksionet dhe gjendjet e llogarive janë të ruajtura në blockchain - e cila është jo vetëm e pandryshueshme ndaj kërcënimeve të keqpërdorimit, por lehtëson transferime anonime, të shpejta dhe të lira.

  Me sa u tha, rasti kryesor i përdorimit për deri në këtë pikë ka qenë për mjetet spekulative. Kjo është arsyeja pse tani është një klasë pasuri me shumë miliarda paund që mund të tregtohet nga klientët me pakicë dhe institucionet.

  Çfarë është tregtia me Bitcoin?

  Nëse një aktiv ka vlerë, ka të ngjarë të ekzistojë një treg i tregtueshëm. Pavarësisht nëse është naftë, ar, grurë, sheqer ose grurë - shumica e mallrave që nxjerrin vlerë mund të blihen dhe shiten nga investitorët - me qëllimin kryesor për të bërë para. Ky koncept nuk është i ndryshëm në rastin e Bitcoin dhe kriptovalutave të tjera.

  Si i tillë, tani mund të tregtoni BItcoin në të njëjtën mënyrë që të tregtoni çdo klasë tjetër të aseteve. Me atë që tha, tregtimi i Bitcoin është gjithashtu disi i ngjashëm me tregtinë në Forex, për aq sa do të tregtoni Bitcoin kundrejt një monedhe tjetër. Kjo mund të jetë një monedhë fiat si GBP, USD ose EUR, ose kundrejt një monedhe dixhitale alternative si Ethereum dhe Ripple.

  Shënim: Edhe pse Bitcoin ka kodin e monedhës 'BTC', disa platforma përdorin 'XBT' në vend.

  Sidoqoftë, çiftimi më i madh dhe më i lëngshëm i Bitcoin është ai i dollarit amerikan. Në fakt, në kohën e shkrimit të këtij udhëzuesi - tregu BTC / USD ka lehtësuar më shumë se 23 miliardë dollarë tregti në vetëm 24 orë. Si i tillë, pavarësisht nëse jeni duke kërkuar të tregtoni disa paund ose gjashtë shifra - ka më shumë se mjaft likuiditet për të lëvizur.

  Le të themi një vështrim se si një tregti Bitcoin mund të funksionojë në praktikë.

  1. Ju vendosni të tregtoni Bitcoin kundrejt dollarit amerikan, pasi ky është tregu më i madh në hapësirë.
  2. Bitcoin aktualisht ka një çmim prej 10,000 dollarë - megjithëse ju mendoni se është si të rritet në çmim për një periudhë afatshkurtër.
  3. Si i tillë, ju vendosni një 'porosi blerje' në çiftin BTC / USD me 500 dollarë
  4. Gjatë 48 orëve të ardhshme, Bitcoin rritet në $ 12,000 - që përfaqëson 20% të fitimeve
  5. Ndërsa keni investuar 500 dollarë, fitimet tuaja prej 20% ju kanë përfituar 100 dollarë

  Shënim: Megjithëse BTC / USD është e shprehur në dollar amerikan, ndërmjetësi juaj me qendër në Mbretërinë e Bashkuar përsëri mund të konvertojë fitimet dhe humbjet në Sterling Pound.

  Si të tregtoni Bitcoin?

  Në mënyrë që të blini, shisni dhe tregtoni Bitcoin - do t'ju duhet të përdorni një platformë të palëve të treta. Në varësi të llojit të strukturës së aseteve në të cilën dëshironi të investoni, ky mund të jetë një shkëmbim special kriptovalutash ose një ndërmjetës i rregulluar CFD. Kryesisht, kjo do të varet nga fakti nëse planifikoni të tregtoni Bitcoin në një periudhë afatshkurtër /ditë tregtare bazoni ose mbajeni në investimin tuaj afatgjatë.

  Si i tillë, më poshtë ne kemi prishur rrugët kryesore që ju lejojnë të angazhoheni në Tregtimin e Bitcoin.

  Tregtimi i Bitcoin përmes pronësisë 100%

  Nëse po kërkoni të tregtoni Bitcoin në formën e saj më të vërtetë, atëherë së pari do t'ju duhet të blini monedhën dixhitale. Megjithëse do të shpjegojmë se si funksionon kjo në mënyrë më të detajuar më poshtë, do t'ju duhet të përdorni një shkëmbim kripto-valutash të palëve të treta që është i licencuar për të pranuar depozita në monedhën fiat.

  Kjo pastaj do t'ju lejojë të përdorni një kartë debiti / krediti ose transfer bankar në blej Bitcoin, të cilën më pas mund ta tregtoni me monedha të tjera. Sapo të keni në zotërim Bitcoin, keni dy mundësi. Nëse po kërkoni të merreni me tregtim ditor, atëherë mund ta tregtoni atë kundrejt kriptomonedhave të tjera të tilla si Ethereum.

  Shënim: Nëse po kërkoni të zotëroni Bitcoin 100% dhe më pas ta tregtoni atë me monedha fiat si dollari amerikan, ka të ngjarë të keni nevojë ta bëni këtë përmes palës BTC / USDT. USDT është një kriptomonedhë e njohur si Tether që është e lidhur me dollarin amerikan.

  Në mënyrë të ngjashme, nëse doni të tregtoni Bitcoin tuaj me dollarin amerikan, mund ta bëni këtë në shkëmbimin tuaj të zgjedhur të kriptovalutave. Opsioni i dytë është tërheqja e Bitcoin tuaj në portofolin tuaj privat për ruajtje. Ky opsion është për ata që dëshirojnë të investojnë në Bitcoin në planin afatgjatë, me shpresën se në të ardhmen do të vlejë shumë më tepër.

  Tregtimi i CFD-ve të Bitcoin

  Nëse jeni një investitor me përvojë që po kërkoni të përdorni hapësirën Bitcoin në baza ditore të tregtimit, ne do të sugjeronim fuqimisht të konsideroni CFD (kontrata për ndryshim). CFD-të ju lejojnë të spekuloni mbi çmimin e ardhshëm të një aktivi pa pasur nevojë ta zotëroni ose ruani atë. Jo vetëm që janë në dispozicion CFD në arenën Bitcoin, por praktikisht çdo klasë e aseteve të tregtueshme ekzistuese.

  Pavarësisht aksioneve dhe aksioneve, ari, nafta, gazi natyror ose S&P 500 - CFD ju lejojnë të tregtoni pasuri me një klikim të një butoni. Përfitimet e tregtimit të Bitcoin përmes një ndërmjetësi CFD janë të shumta. E para dhe më e rëndësishmja, ndryshe nga shkëmbimet e palëve të treta të kriptomonedhave, industria e brokerimit CFD është një fushë beteje e rregulluar shumë.

  Për shembull, në MB të gjithë ndërmjetësit e CFD-së duhet të kenë një licencë me Autoritetin e Sjelljes Financiare. Kjo ju ofron një sërë masash mbrojtëse rregullatore që përndryshe nuk do të ishin të disponueshme në një shkëmbim kriptomonedhash. Së dyti, platformat CFD mbështesin metodat e përditshme të pagesave si një kartë debiti / krediti, transfer bankar, madje edhe kuleta elektronike si PayPal.

  Si i tillë, nuk ka nevojë të blini në të vërtetë Bitcoin për të filluar tregtimin e saj. Në vend të kësaj, thjesht duhet të hapni një llogari, të depozitoni fonde dhe pastaj të blini menjëherë një Bitcoin CFD. Kjo është gjithashtu e dobishme kur bëhet fjalë për mbylljen e tregtisë tuaj. Ju nuk do të keni nevojë të shqetësoheni për transferimin e fitimeve tuaja Bitcoin në një portofol dixhital. Në vend të kësaj, platformat CFD në MB do të shprehin bilancet, fitimet dhe humbjet në GBP.

  Tregtimi i derivateve të Bitcoin

  Ndërsa skena e investimeve të kriptovalutave është bërë gjithnjë e më e gjerë-përhap, shkëmbimet dhe ndërmjetësit tani po ofrojnë instrumente më të sofistikuar financiarë. Kjo përfshin një treg të ardhmes në të dy CME dhe CBOE - të cilat janë dy nga shkëmbimet më të mëdha të derivateve në botë. Me sa u tha, ndërsa CME dhe CBOE u shërbejnë investitorëve institucionalë, ju gjithashtu mund të hyni në tregjet e ardhshme të Bitcoin si një investitor me pakicë.

  Këtu keni një shembull se si mund të zhvillohet një tregti e së ardhmes Bitcoin.

  Shembull i Tregtisë së Futures së Bitcoin

  Le të themi se ju jeni bullish në drejtimin e ardhshëm të Bitcoin. Si i tillë, ju vendosni të investoni në një kontratë të ardhme për Bitcoin. Kontrata ka një datë skadimi tre-mujore, që do të thotë që ju do të jeni të detyruar ta shisni kontratën ose në datën e maturimit, ose para saj. Çmimi i kontratës Bitcoin është 8,000 dollarë.

  1. Ju blini 2 kontrata të ardhshme Bitcoin me 8,000 dollarë secila. 
  2. Megjithëse kjo arrin në një madhësi tregtare prej 16,000 dollarë, do të kërkohet vetëm të vendosni një diferencë të vogël.
  3. Ju vendosni të lejoni që kontrata të zgjasë deri në maturim, pasi çmimi i Bitcoin po mblidhet.
  4. Kur kontrata skadon për tre muaj, çmimi i Bitcoin është 10,000 dollarë.
  5. Kjo do të thotë që çdo kontratë vlen 2,000 dollarë më shumë se çmimi në të cilin keni paguar.
  6. Ju zotëroni 2 kontrata të së ardhmes, që do të thotë që fitimi juaj neto është 4,000 dollarë.

  Në mënyrë të ngjashme, opsionet e vendosjes dhe thirrjes gjithashtu kanë arritur skenën e investimeve në Bitcoin. Kjo ju lejon të paguani një 'premium' - e cila më pas ju jep mundësinë, por jo detyrimin, për të blerë Bitcoin në një datë të mëvonshme.

  Këtu keni një shembull se si mund të zhvillohet tregtia e opsioneve Bitcoin.

  Shembull i Tregtisë së Opsioneve Bitcoin

  Megjithëse nuk janë aq të përhapura sa të ardhmet, opsionet e Bitcoin janë në dispozicion në një numër platformash tregtare. Koncepti kryesor është që ju të paguani një premium në Bitcoin për të hyrë në tregun e opsioneve. Për shembull, le të themi se Bitcoin vlerësohet në $ 10,000, dhe çmimi i grevës është $ 11,000. Premiumi i opsionit të thirrjes është 10 cent mbi dollarin.

  1. Ju dëshironi të rrezikoni $ 300 duke blerë një mundësi thirrjeje Bitcoin
  2. Kjo ju jep mundësi të përdorni Bitcoin me vlerë 3,000 dollarë. Vetëm një nga dy gjërat mund të ndodhë.
  3. Nëse Bitcoin nuk godet çmimin e grevës prej 11,000 $ para skadimit të kontratës, ju do të humbni premiumin tuaj prej $ 300.
  4. Skenari i dytë - i cili është ai për të cilin do të shpresonit, është se Bitcoin tejkalon çmimin e grevës prej $ 11,000.
  5. Le të themi se dy javë më vonë, Bitcoin është ulur në 12,000 dollarë.
  6. Ju keni tejkaluar çmimin e grevës, kështu që vendosni të shkarkoni investimin tuaj me një fitim.
  7. Premiumi që keni paguar më parë tani ju jep të drejtën për të blerë Bitcoin, megjithëse, ju do të paguani $ 11,000, në krahasim me vlerën aktuale të tregut prej $ 12,000.

  Tarifat e tregtimit të Bitcoin

  Siç është rasti me çdo klasë pasurie që dëshironi të tregtoni në internet, duhet të bëni disa konsiderata në lidhje me tarifat. Kjo mund të vijë në një numër formash të ndryshme, prandaj sigurohuni që të lexoni në pikat vijuese.

  E Tarifa e përqindjes

  Tarifa më e zakonshme që do të hasni kur tregtoni Bitcoin në internet është ajo e një tarife përqindjeje. Tarifa llogaritet përkundrejt madhësisë së porosisë tuaj, dhe do të duhet ta paguani dy herë. Ju do ta paguani atë kur të hapni tregtinë për herë të parë, si dhe kur ta mbyllni atë.

  Për shembull, le të themi që tarifa e tregtimit arrin në 1%. Nëse do të blinit Bitcoin me vlerë 250 £, fillimisht do të paguanit 2.50 £ tarifa. Nëse vlera e investimit rritet në 400 £, dhe ju vendosni të mbyllni tregtinë për të realizuar fitimet tuaja, atëherë do të paguani 4 £ tarifa.

  Fe Tarifë e sheshtë

  Disa platforma tregtare Bitcoin do t'ju marrin një tarifë të sheshtë sa herë që bëni një tregti. Për shembull, le të themi që ndërmjetësi kërkon 4.50 £ për tregti. Pavarësisht nga madhësia e porosisë tuaj, ju do të paguani 4.50 £ kur të blini Bitcoin dhe 4.50 again përsëri kur ta shisni. Sistemi i tarifës së sheshtë është më i dobishëm për ata që tregtojnë shuma vërtet të mëdha.

  Plat Platformat pa Komision

  disa tregtare online platformat tani ju lejojnë të blini dhe shisni Bitcoin mbi një bazë pa komision. Kjo do të thotë që ju nuk do të paguani një tarifë tregtare në të dyja anët e tregtisë suaj, gjë që është shumë e mirë. Sidoqoftë, tregtarët e rinj shpesh harrojnë përhapjen, pasi kjo është një tarifë që do të paguani indirekt.

  Përhapja

  Pavarësisht nga ajo që jeni duke tregtuar, gjithmonë do të ketë një përhapje. Ky është ndryshimi midis çmimit të 'blerjes' së një aktivi dhe çmimit "të shitur". Ju mund të llogarisni përhapjen në terma përqindje, e cila më pas ju jep një tregues të qartë se sa po paguani në tarifa.

  Për shembull, nëse le të themi se ndryshimi në çmimin e blerjes dhe shitjes së Bitcoin arriti në 1.5%. Nëse më pas vazhdoni të shkoni gjatë në Bitcoin, do t'ju duhet që çmimi të rritet me të paktën 1.5% vetëm për t'u barazuar.

  Si i tillë, nëse ndonjëherë keni menduar pse jeni gjithmonë në gjendje të kuqe posa të ekzekutohet një tregti, kjo është për shkak të përhapjes!

  🥇 Tarifat e financimit

  Nëse planifikoni të tregtoni Bitcoin me levë, atëherë do t'ju duhet gjithashtu të vlerësoni se cilat tarifa financimi i ngarkon platforma. Kjo operon në një natyrë të ngjashme me një hua, jo më pak sepse jeni duke marrë hua fondet e huazuara nga ndërmjetësi.

  Tarifat e financimit do të ndryshojnë në varësi të llojit të asetit që jeni duke tregtuar, edhe pse në rastin e Bitcoin, ka të ngjarë të jetë i shtrenjtë.

  Për më tepër, tarifat e financimit bazohen në një përqindje të shumës që merrni hua. Për shembull, ndërmjetësi mund të marrë 6% gjatë vitit, dhe ju do të paguani normën pro-rata për çdo ditë që mbani të hapur tregtinë e huazuar.

  A mund të tregtoj Bitcoin në levë?

  Një numër platformash tregtare Bitcoin tani ju lejojnë të tregtoni me levë. Sasia e huasë që do të jeni në gjendje të merrni do të varet nga një sërë faktorësh. Së pari, nëse vendosni të përdorni një platformë të rregulluar CFD për të tregtuar Bitcoin, atëherë ndërmjetësi do të duhet të pajtohet me rregulloret e përcaktuara nga Autoriteti Evropian i Letrave me Vlerë dhe Tregjeve (ESMA).

  Kjo përcakton që investitorët me pakicë janë në kufijtë e niveleve të levave prej vetëm 2: 1 kur tregtojnë Bitcoin dhe monedha të tjera kriptomonedha. Sidoqoftë, nëse keni një kuptim të prerë të rreziqeve dhe po kërkoni të aplikoni nivele shumë më të larta të levave, mund të përdorni një platformë kripto-derivative.

  Shënim: Sado joshëse mund të jetë, mund të humbni shumë para nëse tregtia juaj shkon kundër jush. Në fakt, ju do të humbni të gjithë aksionin tuaj nëse tregtia juaj likuidohet, kështu që shkel me shumë kujdes.

  Platforma të tilla merren ekskluzivisht me depozitat dhe tërheqjet e kriptovalutave, që do të thotë se atyre nuk u kërkohet të respektojnë të njëjtat rregullore si ndërmjetësit e bazuar në fiat. Si i tillë, ju mund të tregtoni Bitcoin me një fuqi deri në 100: 1.

  Si të zgjidhni një platformë tregtare kripto?

  Nëse e keni lexuar udhëzuesin tonë deri në këtë pikë, shpresohet që tani të keni një kontroll të fortë të asaj që është tregtimi i Bitcoin. Nëse tani jeni në fazën ku dëshironi të filloni karrierën tuaj tregtare Bitcoin, do t'ju duhet të zgjidhni një platformë.

  Me qindra shkëmbime dhe ndërmjetësa tani aktivë në treg, të dish se me cilën platformë të shkosh nuk është diçka e lehtë. Si i tillë, ne do të sugjeronim të eksploroni kriteret e mëposhtme përpara se të hapni një llogari të re.

  Bro Broker i rregulluar i CFD-së ose shkëmbim kripto-monedhash?

  Së pari dhe më e rëndësishmja, duhet të vendosni nëse doni të përfitoni nga lehtësia e CFD-ve të Bitcoin, ose nëse doni të zotëroni në të vërtetë Bitcoin dhe ta tregtoni atë me monedha të tjera. Nëse vendosni për CFD, do të përdorni një ndërmjetës të rregulluar CFD që është i licencuar nga Autoriteti i Sjelljes Financiare (FCA)

  Përkundrazi, shumë pak shkëmbime kriptovalutash mbajnë licenca rregullatore, veçanërisht në MB. Sidoqoftë, ky është rreziku që do të duhet të ndërmerrni nëse doni të tregtoni Bitcoin në formën e tij më të vërtetë.

  🥇 Pagesat

  Ju gjithashtu duhet të mendoni për financimin. Për shembull, si synoni të depozitoni fonde në llogarinë tuaj tregtare? Nëse dëshironi të përdorni një kartë krediti / debiti të përditshëm, transfer bankar ose -e-portofol, opsioni juaj më i mirë do të jetë një ndërmjetës CFD. Kjo është e rregulluar ndërmjetësit kanë përgjegjësinë ligjore për të mbështetur monedhën fiat.

  Përndryshe, disa shkëmbime kripto ju lejojnë të depozitoni fonde me një llogari bankare. Tarifat janë zakonisht minimale, megjithëse do të duhet të prisni disa ditë për t'u pastruar fondet.

  🥇 Tarifat

  Ju gjithmonë do të paguani tarifa tregtare kur blini dhe shisni Bitcoin online - edhe nëse vendosni për një ndërmjetës pa komision. Me këtë tha, ju duhet të zgjidhni një platformë që ofron një strukturë çmimi që i përshtatet kërkesave tuaja. Për shembull, nëse e gjeni veten duke tregtuar vëllime vërtet të mëdha, mund të jetë më së miri të përdorni një ndërmjetës që ngarkon komisione me tarifa të sheshta.

  Nga ana tjetër, nëse jeni një tregtar i ri që dëshironi të investoni shuma të vogla, ka të ngjarë të jeni më i përshtatshëm për një tarifë të ndryshueshme përqindjeje. Sido që të jetë, mos harroni përhapjen!

  🥇 Numri i Çifteve Bitcoin

  Ndërsa do të tregtoni Bitcoin kundrejt një monedhe tjetër, duhet të eksploroni se sa palë tregtare ofron ndërmjetësi në fjalë. Për shembull, a po kërkoni të tregtoni Bitcoin kundrejt monedhave të tjera fiat si USD dhe GBP?

  Përndryshe, a po planifikonit të tregtonit Bitcoin kundrejt monedhave të tjera dixhitale si Ethereum? Ç'është më e rëndësishmja, eksploroni arenën tregtare përpara regjistrimit.

  Tools Mjetet e tregtimit

  Tregtarët e suksesshëm gjithmonë do të përdorin mjetet e analizës teknike. Edhe pse në shikim të parë ato mund të duken konfuze, është e rëndësishme që të kuptoni se si funksionojnë mesataret eksponenciale dhe mjetet e rigjenerimit të fibonaçit.

  Mjete të tilla ju lejojnë të analizoni trendet historike të çmimeve në një mënyrë të thelluar, kështu që ne preferojmë platforma tregtare që ofrojnë grumbuj treguesish.

  . Kërkime

  Alsoshtë gjithashtu i dobishëm nëse platforma tregtare Bitcoin ofron mjete të azhurnuara të kërkimit. Minimalisht, kjo duhet të përfshijë ngjarje relevante të lajmeve që mund të kenë një ndikim të drejtpërdrejtë në çmimin e Bitcoin.

  Për shembull, kur Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) hodhi poshtë një Bitcoin të spikatur ETF aplikimi vitin e kaluar, tregjet u përgjigjën menjëherë duke kryer një shitje të madhe. Si i tillë, ju do të dëshironi një platformë tregtare që ju lejon qasje në kohë reale në ngjarje të rëndësishme.

  Faqet dhe Platformat më të mira të Tregtimit me Bitcoin të vitit 2021

  Nuk jeni shumë i sigurt me cilën platformë tregtare Bitcoin duhet të shkoni? Ndërsa ne ende do të sugjeronim kryerjen e kujdesit tuaj të duhur në një platformë para regjistrimit, më poshtë ne kemi renditur tre zgjedhjet tona kryesore të vitit 2021.

  1. eToro - Brokeri më i mirë Forex për fillestarët

  eToro bën vendin tonë numër një sepse platforma është përshtatur për ata me pak përvojë në hapësirën e tregtimit të Forex. Së pari, procesi i regjistrimit zgjat më pak se 5 minuta, dhe ju mund të depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofolin elektronik ose llogari bankare. Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.

  Ç'është më e rëndësishmja, platforma e tregtimit është shumë e lehtë për t'u përdorur, dhe madje mund të angazhoheni në "Kopjimin e Tregtisë". Kjo është ajo ku ju kopjoni porositë e blerjes dhe shitjes së tregtarëve me përvojë të huaj që janë regjistruar në eToro. Ju merrni për të zgjedhur se sa dëshironi të interesit kur kopjoni tregtarët.

  Vetë departamenti i Forex-it rendit grumbujt e çifteve të valutave nëpër diploma të mëdha, të mitur dhe ekzotikë. Megjithëse eToro është pak e shkurtër në departamentin e treguesve teknikë, platforma ju lejon të aplikoni levave. Kjo është e kufizuar në 30: 1 për diploma dhe 20: 1 për të mitur / ekzotikë - sipas rregulloreve të ESMA.

  Vlerësimi ynë

  • Mbështet të gjitha llojet e kartave të kreditit
  • Regjistrimi i shpejtë dhe procesi i KYC
  • Llogaritë shprehen vetëm në USD
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

  2. EightCap - Tregtoni mbi 200+ pa komision të pasurive

  EightCap është një ndërmjetës në internet Forex që është plotësisht në përputhje me MT4. Ju mund të tregtoni mbi 200 instrumente financiarë në këtë platformë të njohur dhe ka dy lloje llogarish për të zgjedhur.

  Një llogari lejon tregtinë pa komision me përhapje që fillojnë me vetëm 1 pip. Ose, mund të tregtoni nga 0 pips në një komision të sheshtë prej 3.50 $ për rrëshqitje. Sa i përket tregjeve, EightCap mbulon gjithçka, nga Forex dhe aksionet te indekset dhe mallrat.

  Jo vetëm që mund të filloni me këtë ndërmjetës për vetëm 100 $, por mund të tregtoni falas përmes strukturës së llogarisë demo. Më e rëndësishmja, ky ndërmjetës rregullohet nga trupi ASIC i nivelit të parë.

  Vlerësimi LT2

  • Agjent i rregulluar ASIC
  • Tregtoni mbi 200+ asete pa komision
  • Përhapet shumë i ngushtë
  • Nuk ka tregti të kriptomonedhave
  Kapitali juaj rrezikon të humbasë kur tregton CFD në këtë platformë

  3. Capital.com - Komisionet Zero dhe Përhapjet Ultra-Ulët

  Capital.com është një ndërmjetës në internet i rregulluar nga FCA që ofron shumë instrumente financiarë. Të gjitha në formën e CFD - kjo mbulon aksione, indekse, mallra, madje edhe kriptovaluta. Ju nuk do të paguani asnjë qindarkë të vetme në komision, dhe përhapjet janë shumë të shtrënguara. Objektet e levave janë gjithashtu në ofertë - plotësisht në përputhje me kufijtë e ESMA-s.

  Edhe një herë, kjo qëndron në 1:30 për diplomat dhe 1:20 për të miturit dhe ekzotikët. Nëse jeni të vendosur jashtë Evropës ose vlerësoni se jeni një klient profesionist, do të merrni kufij edhe më të lartë. Marrja e parave në Capital.com është gjithashtu një fllad - pasi platforma mbështet karta debiti / krediti, kuleta elektronike dhe transferime të llogarive bankare. Më e mira nga të gjitha, mund të filloni me vetëm 20 £ / $.

  Vlerësimi ynë

  • Komisione zero për të gjitha pasuritë
  • Përhapje super të ngushtë
  • FCA rregullohet
  • Nuk ofron tregti tradicionale të aksioneve

  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  4. AVATrade - 2 x $ 200 Bonuse Mirëseardhjeje Forex

  Ekipi në AVATrade tani po ofron një bonus të madh Forex me 20% deri në 10,000 dollarë. Kjo do të thotë që do të duhet të depozitoni 50,000 dollarë për të marrë alokimin maksimal të bonusit. Merrni parasysh, do të duhet të depozitoni një minimum prej 100 $ për të marrë bonusin, dhe llogaria juaj duhet të verifikohet para se të kreditohen fondet. Në kushtet e tërheqjes së bonusit, ju do të merrni $ 1 për çdo 0.1 lot që tregtoni.

  Vlerësimi ynë

  • 20% bonus mirëseardhje deri në 10,000 $
  • Depozita minimale $ 100
  • Verifikoni llogarinë tuaj para se të kreditohet bonusi
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  5. EuropeFX - Tarifat e Mëdha dhe disa platforma tregtare FX

  Siç sugjeron emri, EuropeFX është një ndërmjetës specialist i Forex-it. Me atë që tha, platforma gjithashtu mbështet CFD-të në formën e aksioneve, indekseve, kriptovalutave dhe mallrave. Ju do të jeni në gjendje të tregtoni përmes MT4, kështu që mund të zgjidhni nga softueri desktop, ose një aplikacion celular / tablet. Nëse dëshironi të tregtoni përmes shfletuesit tuaj standard të internetit, ndërmjetësi gjithashtu ofron platformën e vet amtare - EuroTrader 2.0. Për sa i përket tarifave, EuropeFX ofron përhapje super të ngushtë në çiftet kryesore. Paratë tuaja janë të sigurta në çdo kohë, jo më pak për faktin se ndërmjetësi është i autorizuar dhe licencuar nga CySEC.

  Vlerësimi ynë

  • MT4 dhe platformat e tregtisë vendase
  • Përhapje super të ulët
  • Reputacion i madh dhe i licencuar nga CySEC
  • Llogaria Premium ka një depozitë minimale prej 1,000 EUR

  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

   

  AvaTrade - Broker i themeluar me tregti pa komision

  Vlerësimi ynë

  • Paguani 0% në të gjitha instrumentet CFD
  • Tregtoni mijëra CFD
  • 500: 1 Në dispozicion objektet e levave
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Depozitoni menjëherë fondet me një kartë debiti / krediti

   

  FAQs

  Me çfarë mund të tregtoj Bitcoin?

  Bitcoin mund të tregtohet kundrejt të dy monedhave fiat (si USD dhe GBP) dhe kriptomonedhave të tjera (si Ethereum dhe Ripple).

  A është tregtimi i marzhit Bitcoin?

  Si një klasë asetesh me shumë miliardë paund, nuk do të ketë asnjë surprizë të mësoni se mund të angazhoheni në tregtinë e marzhit të Bitcoin. Nëse po përdorni një ndërmjetës të rregulluar CFD që është i licencuar nga FCA, do të përfitoni nga leva prej vetëm 2: 1. Sidoqoftë, nëse përdorni një platformë kripto-derivative, mund të jeni në gjendje të merrni levave deri në 100: 1.

  Cila është depozita minimale e kërkuar në një faqe tregtare Bitcoin?

  Depozitat minimale përcaktohen nga faqja e tregtisë në fjalë. Nëse depozitoni fonde me Bitcoin, zakonisht nuk ka një shumë minimale depozite. Nga ana tjetër, ndërmjetësit e CFD zakonisht kërkojnë një depozitë minimale prej të paktën 100.

  Kush rregullon faqet e tregtimit të Bitcoin në MB?

  Autoriteti i Sjelljes Financiare është përgjegjës për ndërmjetësit e rregulluar të CFD në MB. Sidoqoftë, shkëmbimet e kriptovalutave nuk janë të rregulluara në Mbretërinë e Bashkuar, prandaj mbajeni parasysh këtë ..

  A mund të tregtoj Bitcoin 24/7?

  Ndryshe nga bursat tradicionale të aksioneve si NYSE dhe LSE, Bitcoin mund të tregtohet në baza 24/7. Sidoqoftë, vëllimet e tregtisë janë shumë më të ulta gjatë fundjavave, kështu që prisni nivele më të larta të paqëndrueshmërisë.

  Çfarë është Bitcoin CFD?

  Nëse po kërkoni të përdorni skenën e tregtimit të Bitcoin në një bazë afatshkurtër, spekulative, CFD-të janë një mundësi e shkëlqyeshme. Jo vetëm që tarifat janë shumë të ulta, por ju mund të dilni nga tregtia juaj me një klik të një butoni. Për më tepër, ndërmjetësit e CFD janë të rregulluara.

  A mund ta shkurtoj Bitcoin ??

  Mënyra më e lehtë për të shkurtuar Bitcoin është të shesësh një CFD. Kur dëshironi të dilni nga tregtia juaj, thjesht blini përsëri CFD. Si i tillë, procesi i tregtimit është kryesisht i njëjtë me të zgjatur, megjithëse, në të kundërt.

   

  Autori: Samantha Forlow

  Samantha Forlow

  Samantha është një studiuese dhe shkrimtare me qendër në MB që specializohet në financat e të gjitha gjërave. Kjo përfshin gjithçka, nga kapitali tradicional dhe investimet e fondeve, në tregtinë e Forex dhe CFD. Samantha ka shkruar përmbajtje të bazuar në financa për disa vjet dhe ka një larmi botimesh në domenin në internet. Ç'është më e rëndësishmja, ajo është në gjendje të shpjegojë subjektet komplekse financiare në një mënyrë miqësore për fillestarët.