Platformat më të mira të tregtimit Forex - Cila platformë e tregtimit Forex është më e mira në 2021?

Platformat më të mira të tregtimit Forex - Cila platformë e tregtimit Forex është më e mira në 2021?

Kur tregtoni një aktiv të paqëndrueshëm siç është Forex, do t'ju duhet një ndërmjetës i besueshëm për të lehtësuar hyrjen tuaj në këtë treg. Për të mos përmendur bonusin e shtuar të platformave të rregulluara që ofrojnë mundësinë e levave.

Ka qindra ndërmjetës në internet Forex këto ditë. Pavarësisht nëse është mungesa e licencimit, tarifa të larta, ose një numër i kufizuar i tregjeve të mbështetura - është e vështirë të gjesh një të gjithanshëm të mirë.

Me këtë në mendje, ky udhëzues rishikon platformat më të mira të tregtimit të Forex në 2021. Ne flasim posaçërisht për rëndësinë e rregullimit, komisioneve dhe çifteve të tregtueshëm - duke përfunduar me një përshkrim të thjeshtë se si të regjistroheni dhe të filloni tregtimin e Forex sot.

Tabela e Përmbajtjes

   

  eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione
  • Tregtoni mijëra CFD
  • Depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

   

  Platformat më të mira të tregtimit Forex 2021 Rishikuar

  Kur studiojmë shumë ndërmjetës të disponueshëm në arenën online, ne shqyrtojmë disa faktorë kryesorë.

  Kjo perfshin:

  • Tarifat dhe komisionet
  • Qëndrimi rregullator i nivelit 1
  • Çifte të disponueshme Forex
  • Mjetet e tregtimit të ofruara
  • Përdorshmëria e platformës dhe shërbimi ndaj klientit

  Të gjitha këto ne i diskutojmë më në detaje pasi të kemi shqyrtuar platformat më të mira të tregtimit të Forex në vitin 2021 për juaj konsideratë.

  1. eToro - Platforma më e mirë e përgjithshme tregtare Forex në 2021

  Duke ardhur në numrin 1 në shembjen tonë të platformave më të mira të tregtisë së Forex të vitit 2021, eToro u shërben miliona tregtarëve të monedhës nga një mori vendesh të ndryshme. Për më tepër, ky ndërmjetës në internet ofron grumbuj të llojeve të aseteve, përveç thjesht Forex. Kjo përfshin më shumë se 2,500 ETF dhe stoqe nga 17 shkëmbime të ndryshme globale, indekse, mallra dhe një përzgjedhje e kriptovalutave. Kjo do të jetë e dobishme nëse vendosni të diversifikoni portofolin tuaj më vonë.

  E rëndësishmja, eToro ju lejon të tregtoni mbi 50 çifte Forex, mbi një bazë të shkurtër ose afatgjatë. Të gjitha pa paguar asnjë cent komision - kjo do të thotë se gjithçka që duhet të mendoni është përhapja dhe tarifat e financimit brenda natës. Përhapja në monedha në këtë platformë fillon nga 1 pip në çifte si EUR / USD dhe USD / JPY.

  Për sa i përket të miturve, përhapjet fillojnë nga rreth 3 pips në çifte si GBP / JPY. Për çifte ekzotike të tilla si USD / ZAR, ju po shikoni një përhapje prej rreth 50 pips. Kjo nuk është e zakonshme me një palë kaq të paqëndrueshme FX. Ne flasim për tregjet e disponueshme të Forex më vonë në këtë udhëzues, për ata që janë të rinj në tregtimin e valutave.

  Sidoqoftë, këtu nuk duhet të ketë shqetësim përsa i përket rregullimit, pasi eToro vëzhgohet nga autoritetet e respektuara financiare FCA, ASIC dhe CySEC. Në përgjithësi, eToro është jashtëzakonisht miqësore për përdoruesit dhe është e lehtë për tu gjetur - edhe nëse nuk keni bërë asnjë ditë tregti në jetën tuaj. Ekzistojnë gjithashtu disa mjete dhe tipare super të dobishme.

  Për shembull, nëse ju mungon koha e nevojshme për të tregtuar tregjet Forex me potencialin tuaj të plotë, mund të dëshironi të provoni tiparin e eToro's Copy Trader. Kjo ju mundëson të kopjoni një tregtar / investitor me përvojë në Forex si për like, kështu që gjithçka që duhet të bëni është të investoni dhe të rrini të qetë. Ne flasim për këtë tipar tregtar në më shumë detaje më vonë, për ata që dëshirojnë të blejnë dhe shesin në mënyrë pasive monedhat.

  eToro gjithashtu ofron një llogari demo falas e cila plotësohet me 100,000 dollarë para letre për tu praktikuar. Brokerat më të mirë të Forex janë në përputhje me një sërë metodash pagese dhe eToro nuk ndryshon. Më e rëndësishmja, ju mund të depozitoni fonde në llogarinë tuaj duke përdorur karta krediti dhe debiti dhe tela bankare. Ju gjithashtu mund të përdorni e-kuleta elektronike të tilla si Skrill, PayPal, Netteller dhe më shumë në varësi të vendit ku banoni. Vlerësuesit tanë zbuluan se zakonisht duhen më pak se 10 minuta për t'u regjistruar në këtë ofrues Forex.

  Vlerësimi ynë

  • Platforma e tregtimit të Forex pa komision
  • Regjistrimi super i shpejtë dhe i lehtë për t'u naviguar në uebfaqe
  • 0.5% tarifë këmbimi për ata që nuk depozitojnë në dollarë amerikanë
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  2. EightCap - Platforma më e mirë e tregtimit Forex për CFD me komision 0%

  EightCap ofron qasje në 200 tregje mjaft të përulur, megjithatë, kjo nuk duhet t'ju tërheqë. Mbi të gjitha, ju mund të tregtoni disa nga tregjet më të njohura globalisht, të tilla si rezervat e blloqeve blu, mallra të vlefshëm si metalet dhe natyrisht grumbuj çiftesh Forex. Levave do të ofrohet në varësi të vendndodhjes tuaj dhe palë FX e zgjedhur.

  Sa i përket Forex, ju mund të përdorni më shumë se 40 çifte kryesore dhe të vogla. Kjo përfshin çifte të tregtuara gjerësisht si EUR / USD, USD / JPY, AUD / USD, GBP / USD dhe USD / CHF. Për më tepër, llogaria juaj e tregtisë EightCap mund të lidhet me MT4 dhe MT5 në celular dhe desktop duke përdorur një kornizë të fortë dhe të sigurt teknike.

  Përhapjet përmes këtij ndërmjetësi fillojnë nga vetëm 1 pip nëse vendosni të regjistroheni në llogarinë 'Standard'. Përndryshe, drejtuar tregtarëve me sezon ose vëllim të lartë - llogaria 'Raw' vjen me përhapje zero në shumicën e çifteve të Forex, por një komision prej 3.50 $ për rrëshqitje. Pavarësisht se cilën llogari zgjidhni, depozita minimale qëndron në vetëm 100 dollarë.

  Ky ofrues i Forex ofron opsionin e një llogarie "Drejtpërdrejt" ose "Demo falas" pas regjistrimit, gjithashtu. Ky i fundit është ideal nëse dëshironi të gjeni këmbët tuaja në platformë me para letre, duke hequr nevojën për të rrezikuar kapitalin tuaj të fituar me vështirësi në tregtinë e verbër. Kur bëhet fjalë për pagesa, me të shkuar në "Drejtpërdrejt", ju mund të depozitoni fonde në llogarinë tuaj EightCap duke përdorur karta krediti dhe debiti si Mastercard dhe Visa.

  Gjithashtu pranohen e-kuleta elektronike të shpejta dhe të përshtatshme, të cilat përfshijnë Skrill, Neteller dhe PayPal. Nuk ka asgjë për t'u shqetësuar në lidhje me gjendjen rregullatore të këtij ndërmjetësi Forex. Kjo vjen nga një prej autoriteteve më të vështira legjislative në hapësirë ​​- ASIC.

  Për ata që kërkojnë përmbajtje arsimore, ju do të gjeni një përzgjedhje mbresëlënëse të veçorive në EightCap. Udhëzuesi ynë gjeti gjithçka, nga analiza specifike e tregut Forex dhe depërtimi i tregut, te bazat dhe strategjitë e tregtimit.

  Vlerësimi LT2

  • Licencuar dhe rregulluar nga TIC-1 bosy ASIC
  • Tregtoni Forex mbi baza pa komision
  • Projektuar për të punuar me platformat MT4 / 5
  • Nuk ka qasje në kriptovalutat
  Kapitali juaj rrezikon të humbasë kur tregton CFD në këtë platformë

  3. Capital.com - Platforma më e mirë e tregtimit Forex për fillestarët

  Ky ofrues i huaj Forex miqësor është i mbushur me mahi me CFD në më shumë se 3,000 tregje të ndryshme. Kjo përfshin çiftet FX nga sektorët kryesorë të monedhës, të tilla si GBP / USD, EUR / USD dhe USD / JPY. Mund të përdorni gjithashtu ekzotikë si AUD / TRY, ZAR / JPY dhe MXN / JPY (duke filluar me rreth 0.5 pips). Gjetëm se çifti USD / TRY vjen me një përhapje mesatare konkurruese prej rreth 0.03 pips.

  Në fakt, do të vini re se ka një përzgjedhje të mirë të ekzotikëve që ofrohen këtu. Kini parasysh për shkak të natyrës së tregut të huaj, çmimi dhe përhapja e çiftit përkatës do të luhaten pothuajse vazhdimisht. Rregullimi financiar vjen si nga CySEC ashtu edhe nga FCA, kështu që nuk ka asgjë për t'u shqetësuar në lidhje me sigurinë. Për më tepër, ka mjaft njohuri tregtare për tu përfituar në Capital.com. Kjo përfshin kalendarët ekonomikë, uebinaret, dhe lajme dhe karakteristika të ndryshme.

  Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të përdorni paketën "Mëso të Tregtisë", e cila përbëhet nga mësime tregtare (përfshirë ato specifike për Forex), strategji, fizologji investimesh dhe një sërë këshillash tregtare me madhësi të kafshimit. Në veçanti, na pëlqen që platforma e tregtimit Forex ofron një llogari demo falas. Ashtu si me platformat e tjera të tregtimit të Forex-it të rishikuara më lart, ju jeni në gjendje të tregtoni në kushte reale të tregut - por me fonde demo.

  Ekzistojnë 3 llogari shtesë të disponueshme këtu, të cilat përfshijnë 'Standard', 'Plus' dhe 'Premier'. Secila vjen me përfitime të ndryshme të tilla si leva deri në 1:30 (e varur nga vendndodhja), mbrojtje e bilancit negativ, grafikët e përparuar, një gamë e gjerë tregu. Llogaria e fundit ofrohet me ngjarje kryesore, uebinarë ekskluzivë dhe një menaxher të dedikuar llogarie.

  Regjistrimi zgjat disa minuta dhe ndërmjetësi pranon lloje pagese si kartat e kreditit dhe debitit, transferimet bankare dhe kuletat elektronike (në varësi të juridiksionit tuaj). Depozita minimale në Capital.com është vetëm 20 dollarë - e cila është perfekte nëse kjo është hera juaj e parë që tregtoni Forex. Për më tepër, ju duhet të gjeni vendndodhjen e monedhave tuaja të dëshiruara dhe vendosjen e porosive një fllad pasi faqja është kaq e lehtë për tu lundruar.

  Vlerësimi ynë

  • Grumbullimet tregtare të çifteve Forex pa komision
  • Depozitë minimale miqësore për fillestarët prej 20 $
  • Licencuar dhe rregulluar nga FCA dhe CySEC
  • Analizë jo e mjaftueshme thelbësore për tregtarët me përvojë të Forex
  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  4. AvaTrade - Platforma më e mirë e tregtimit Forex me shumë mjete të Analizës Techincal

  Ashtu si të gjitha platformat e tjera më të mira të tregtimit të Forex në listën tonë, AvaTrade është e rregulluar dhe ofron shumë asete. Tregjet e disponueshme përfshijnë aksione, kriptovaluta, mallra dhe Forex. Ka më shumë se 50 çifte të ndryshme Forex për të zgjedhur në këtë platformë, duke mbuluar diplomat e mësipërme, të miturit dhe ekzotikët. Majorët vijnë me një përhapje mesatare prej 0.9 pips që është mjaft konkurruese dhe të gjitha mund të tregtohen si CFD, duke mundësuar shitje të shkurtër dhe potencialisht levave.

  AvaTrade rregullohet në 6 juridiksione. dhe i autorizuar për të vepruar në mbi 100 vende. Si e tillë, kjo platformë tregtare Forex ofron mbështetje shumëgjuhësore. Për më tepër, ndërmjetësi inkurajon njerëzit të tregtojnë me vetëbesim duke ofruar mjete të tilla si AvaProtect. Kjo do të thotë që ndërmjetësi do t'ju rimbursojë humbjet e bëra gjatë tregtisë kur të hyjë në lojë fundi i 'periudhës tuaj të mbrojtur'.

  Ju mund të shikoni detajet dhe shtypjen e imët të këtij mjeti në vetë platformën e tregtimit. Kur bëhet fjalë për veçoritë e dobishme nuk mbaron këtu. Kjo platformë e vlerësuar më së miri në Forex siguron qasje në treguesit dhe llogaritësit ekonomikë, udhëzuesit dhe udhëzimet në Forex, 'rregullat' e blerjes dhe shitjes, strategjitë teknike dhe treguesit. Për më tepër, nëse dëshironi të përdorni platformën vendase AvaTrade - nuk ka nevojë të shkarkoni softuer.

  Në vend të kësaj, përmes shfletuesit tuaj të desktopit, ju mund të monitoroni llogarinë tuaj, të tregtoni Forex dhe të merrni pjesë në tregtinë shoqërore. Llogaria demo falas në AvaTrade vjen e ngarkuar me $ 10,000 në fonde virtuale dhe mund të përdoret në celular dhe desktop. Ju mund të filloni në AvaTrade me vetëm 100 $ dhe të financoni llogarinë tuaj ose me një kartë debiti / krediti ose me një transfer bankar. Për më tepër, për klientët e rinj, AvaTrade po ju dhuron një e-libër falas të strategjive të tregtisë Forex!

  Vlerësimi ynë

  • Depozitë minimale e arritshme prej 100 $
  • Rregulluar në shumë vende
  • Grumbullimet tregtare të çifteve Forex pa komision
  • Tarifat e pasivitetit pas 3 muajsh pa tregtim
  75% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  5. EuropeFX - Brokerimi i Forex Trading me Platforma të Ndryshme

  Platforma e tregtimit të Forex EuropeFX ofron qasje në disa tregje të ndryshme, duke përfshirë aksione, mallra, indekse dhe monedha dixhitale - si dhe më shumë se 50 çifte Forex. Kjo mbulon shumë diploma, të mitur dhe ekzotikë. Për shembull, këtu mund të përdorni USD / CNY (juan kinez) - e cila është një palë e ofruar nga shumë pak platforma në hapësirën e Forex në internet.

  Ne gjetëm që përhapjet në EuropeFX ishin shumë konkurruese në Forex. Për shembull, çifti kryesor EUR / USD vjen me një shpërndarje lundruese nga 0.1 pips. Sigurisht, kur bëhet fjalë për çifte ekzotike të monedhës, përhapja do të jetë më e gjerë për shkak të më pak likuiditetit. Levave do të zbatohet në të gjitha palët Forex përmes këtij ndërmjetësi - me kufij në varësi të vendndodhjes tuaj dhe nëse ju jeni një tregtar me pakicë apo profesionist.

  Udhëzuesi ynë zbuloi se ka 6 llogari të disponueshme në EuropeFX, duke mos përfshirë demon. Kjo varion nga një llogari 'Standard' me tregti pa komision, në një llogari 'Premium' me një komision prej 3.50 $ për rrëshqitje dhe pa spread. Për më tepër, kjo platformë tregtare Forex është në përputhje me MT4 dhe 5. Përndryshe, ju mund të qëndroni me EuroTrader 2.0.

  Kjo e fundit vjen me pjesën e saj të drejtë të përmbajtjes edukative dhe mjeteve të tregtimit, por është më e përshtatshme për fillestarët sesa tregtarët e monedhave të kalitura. Rregullorja e ndërmjetësit vjen nga CySEC, kështu që ju jeni në duar të mira këtu. Për më tepër, EuropeFX pranon depozita përmes kartave të kreditit dhe debitit, si dhe transfertave bankare dhe kuletave elektronike. Kjo e fundit varet nga vendi ku banoni. Mund të filloni me një depozitë minimale prej 200 $ dhe regjistrimi është një proces pa stres.

  Vlerësimi ynë

  • Qindra Forex dhe CFD pa komision
  • Përhapje të ngushta Forex dhe llogari demo falas
  • Rregulluar plotësisht nga CySEC
  • Llogaria Premium fillon me depozitë $ 50,000
  82.61% e investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues

  Si të gjeni platformat më të mira të tregtisë?

  Me kaq shumë ofrues në internet të Forex-it që premtojnë Hënën në një shkop, mund të jetë e vështirë të dini se ku të filloni për të gjetur një platformë të mirë. Mbi të gjitha, secili ofrues Forex do të ofrojë një shërbim pak më të ndryshëm, do të sigurojë qasje në tregje të ndryshme dhe ka të ngjarë të ketë struktura të ndryshme tarifash.

  Duke pasur këtë në mendje, ne nuk u ndalëm në rishikimin e platformave më të mira të tregtimit të Forex për 2021. Ne gjithashtu kemi përfshirë më poshtë një listë të dobishme të vlerave për t'u përdorur kur kryeni studimin tuaj!

  Rregullorja, licencimi dhe siguria

  Ne prekëm rregulloren gjatë gjithë shqyrtimeve më të mira të platformave tona tregtare. Për ata që nuk janë në dijeni, ndërmjetësit e rregulluar në internet duhet të kapërcejnë rrathët për të marrë dhe mbajtur licencat.

  Në mënyrë që të qëndrojnë në përputhje me rregullat e përcaktuara nga autoritetet e rrepta financiare, ndërmjetësit online duhet:

  • Dorëzoni kontrolle të rregullta të hollësishme
  • Mbani fondet e klientëve në një llogari të veçantë të nivelit 1
  • Ruani transparencën e tarifave
  • Ndiqni procedurat e dilligence për shkak të klientit dhe KYC (Njihni Klientin Tuaj)
  • dhe më shumë.

  Si i tillë, është thelbësore të qëndrosh në platformat e rregulluara të tregtimit të Forex që janë licencuar nga një ose më shumë nga organet e mëposhtme:

  • ASIC (Australi)
  • FCA (MB)
  • CySEC (Qipro)
  • MAS (Singapor)
  • SEC, CFTC dhe FINRA (SH.B.A.)

  Organet rregullatore ekzistojnë në shumë juridiksione dhe kanë për detyrë të mbajnë hapësirën e tregtimit në Forex të pastër dhe të drejtë. Ato të renditura më sipër janë më të njohurat në industri.

  Çifte të mbështetura Forex

  Kur kërkoni platformat më të mira të tregtimit të Forex, duhet të mendoni se cilat palë FX do të mbështeten. Ndërsa prekëm, monedhat tregtohen në çifte, të cilat ndahen në kategori - diploma të mëdha, të mitur dhe ekzotikë.

  Për ata që janë të rinj në skenën e monedhës - platformat më të mira të tregtimit të Forex do të ofrojnë qasje në kategoritë e mëposhtme.

  Çiftet të mëdha

  Një karakteristikë kryesore e çifteve kryesore është se ato përfshijnë pa dyshim dollarin amerikan, krahas një monedhe tjetër të fortë fiat siç janë dollarët kanadezë ose australianë.

  Për t'ju dhënë një ide më të qartë për disa palë kryesore Forex, shihni më poshtë:

  • GBP / USD (paund britanik)
  • EUR / USD (Euro)
  • NZD / USD (dollar i Zelandës së Re)
  • AUD / USD (dollar Australian)
  • USD / CAD (dollar kanadez)
  • USD / JPY (jen japonez)

  Çiftet kryesore forex kanë tendencën të vijnë me spread-et më të shtrënguara për shkak të likuiditetit të tyre të lartë në treg. Për këtë arsye, fillestarët mund të jenë më së miri t'i përmbahen kësaj kategorie palë. Mbi të gjitha, është shumë më pak frikësuese të provosh të marrësh fitime nga luhatjet e çmimeve kur paqëndrueshmëria është në anën e ulët.

  Sido që të jetë, platformat më të mira të tregtimit të Forex do të sigurojnë qasje në të gjithë çiftet kryesore të monedhës.

  Çiftet vogla

  Një tjetër lloj i çiftit Forex që vlen të merret parasysh për të rinjtë është çiftet e vogla. Ndryshe nga çiftet kryesore të monedhës, kjo kurrë nuk përfshin dollarin amerikan. Në vend të kësaj, ajo do të përbëhet nga monedha alternative të forta Fiat.

  Për të pastruar mjegullën, shihni disa palë të vogla të njohura FX më poshtë:

  • EUR / GPB (euro / paund britanik)
  • AUD / CAD (dollar australian / dollar kanadez)
  • EUR / AUD (euro / dollar Australian)
  • GBP / JPY (paund britanik / jen japonez)
  • EUR / NZD (euro / dollar i Zelandës së Re)
  • EUR / JPY (euro / jen japonez)

  Ashtu si çiftet kryesore Forex, të miturit gjithashtu vijnë me përhapje të ngushtë dhe likuiditet të lartë - edhe pse jo aq shumë. Udhëzuesi ynë zbuloi se platformat më të mira të tregtimit të Forex ofrojnë të gjithë çifte të vogla.

  Çiftet ekzotike

  Siç sugjeron emri, çiftet ekzotike janë më pak të lëngshme dhe shumë më të paqëndrueshme. Si i tillë, do të zbuloni se jo çdo platformë tregtare Forex është në gjendje t'i ofrojë ato.

  Për ata që nuk janë në dijeni, çiftet ekzotike gjithmonë përfshijnë një monedhë të fortë fiat, si dhe një monedhë në zhvillim. Për këtë të fundit, mendoni sipas linjave të pesos meksikane ose lira turke.

  Shihni një listë të çifteve ekzotike që mund të ofrohen në platformat më të mira të tregtimit të Forex:

  • TRY / JPY (lira turke / Jen japonez)
  • USD / HKD (dollar amerikan / dollar Hong Kong)
  • CHF / RUB (franga zvicerane / Rubla ruse)
  • USD / DKK (dollar amerikan / koronë danez)
  • CHF / ZAR (franga zvicerane / rand i Afrikës së Jugut)
  • USD / CZK (dollar amerikan / koruna çeke)

  Çiftet ekzotike të paqëndrueshme prodhojnë mjaft potencial fitimi dhe kjo është pikërisht arsyeja pse disa tregtarë Forex tërhiqen nga ata. Ndërsa përhapjet do të jenë më të gjera, shpërblimet e mundshme shpesh e bëjnë këtë të vlefshme. Përsëri, nëse jeni fillestar, do të ishte më mirë të tregtoni çifte të vogla dhe të mëdha derisa të gjeni këmbët tuaja.

  Tarifat e mundshme

  Crucshtë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm për çdo tarifë përpara se të regjistrohesh në një platformë tregtare Forex. Shikoni më poshtë tarifat që shihen më shpesh në këtë industri.

  Përhap

  Përhapja, për ata që nuk janë në dijeni, është hendeku midis çmimit të blerjes së çiftit të monedhës dhe çmimit të shitjes.

  Për të sapoardhurit, shihni një shembull të shpejtë për të pastruar mjegullën:

  • Le të themi se jeni duke tregtuar EUR / GBP
  • La blej çmimi është 0.8655 dollarë0
  • La shes çmimi është 0.8655 dollarë2
  • Kjo është një përhapje prej 2 pips

  Ç'është më e rëndësishmja, ju po filloni këtë tregti 2 pips me të kuqe, pasi kjo është një tarifë indirekte e mbledhur nga ndërmjetësi në internet. Si i tillë, çdo gjë mbi 2 pips do të jenë fitime aktuale nga tregtia e Forex.

  Platformat më të mira të tregtimit të Forex, të tilla si eToro, ofrojnë përhapje të ngushtë prej 1 pip ose më pak në çifte të mëdha dhe të vogla - së bashku me një shërbim pa komision!

  komisionet

  Shumë ndërmjetës në internet kërkojnë komisione për hyrjen dhe daljen nga tregu. Si i tillë, është një ide e mirë për të gjetur platforma tregtare me Forex me tarifa të ulëta, si dhe kriteret e lartpërmendura.

  Udhëzuesi ynë zbuloi se pjesa më e madhe e ofruesve të Forex-it kërkon një tarifë komisioni të ndryshueshme. Kjo është shumë më e përputhshme me tregtarët e monedhës afatshkurtër.

  Shihni një shembull të një përhapjeje të ndryshueshme më poshtë:

  • Le të themi që ndërmjetësi kërkon një tarifë komisioni prej 2%
  • Ju vendosni një urdhër blerjeje $ 1,000 në USD / JPY
  • Ju duhet të paguani $ 20 për të hyrë në pozicionin e FX ($ 1,000 x 2%)
  • Me të arkëtuar, tregtia USD / JPY vlen 1,400 $
  • Ju duhet të paguani përsëri një komision prej 2% për të mbyllur tregtinë tuaj - kjo barazohet me 28 $ (1,400 $ x 2%)
  • Në total, ju keni paguar 48 dollarë për të hyrë dhe dalë nga kjo tregti

  Tarifat së shpejti mund të gëlltisin fitimet tuaja, dhe e vetmja gjë më e mirë se një komision i ndryshueshëm komisioni nuk është aspak. Si i tillë, në platformën tonë të vlerësimit më të vlerësuar të tregtisë Forex eToro, do të kishit kursyer 48 dollarë në këtë tregti - pasi ndërmjetësi nuk ngarkon asnjë komision.

  Tarifa të tjera

  Tarifat e tjera që duhet të keni kujdes në platformat më të mira të tregtimit të Forex përfshijnë:

  • Financimi brenda natës: Për ata prej jush që janë të interesuar në Forex CFD, ju do të jeni përgjegjës për tarifat e financimit brenda një dite (gjithashtu të quajtura tarifa swap / rollover). Kjo është një tarifë ditore e ngarkuar për çdo ditë kur lini një tregti të hapur. eToro tregon qartë se sa do të jetë pagesa ditore në çdo formë porosie. Shuma që paguani varet nga çifti që tregtohet dhe madhësia e kunjit / levës. Kjo normë do të jetë pak më e lartë gjatë një fundjave.
  • Tarifat e Platformës: Ndërsa të gjithë ndërmjetësit janë të ndryshëm, disa mund të marrin tarifa të platformës. Për këtë arsye, është e rëndësishme që të kontrolloni strukturën e tarifës në çdo platformë tregtare që ju po mendoni të bashkoheni. Disa mund të marrin një tarifë mujore ose vjetore bazuar në kapitalin tuaj të investuar - ndërsa të tjerët nuk marrin asgjë për t'u kujdesur për llogarinë tuaj.
  • Depozita / Tërheqja: Një tarifë tjetër e mundshme për të qenë e vetëdijshme është depozita dhe tarifat e tërheqjes, të cilat përsëri, së shpejti mund të shtohen. Disa ofrues të Forex tarifojnë si për depozitat ashtu edhe për tërheqjet, prandaj gjithmonë kontrolloni me ndërmjetësin në fjalë.

  Siç mund ta shihni, tarifat dhe komisionet mund të jenë komplekse për t'u kuptuar - kështu që është më mirë të zgjidhni një platformë tregtare Forex që është transparente për atë që ngarkon.

  Platformat dhe përdorshmëria

  Shumica e ndërmjetësve të Forex ju lejojnë të blini dhe shisni përmes platformës së saj të pronarit. Uebfaqe të tilla zakonisht janë krijuar që të jenë të lehta për t'u përdorur për fillestarët.

  Nëse jeni disi një tregtar me përvojë Forex, ka të ngjarë të keni nevojë për më shumë në aspektin e analizës teknike dhe mjeteve të tregtimit. Platformat më të mira të tregtimit të Forex do të jenë gjithashtu në përputhje me softuerin e palës së tretë = të tilla si MT4 / 5 ose cTrader.

  Nëse nuk jeni të etur për idenë e kalimit të muajve të mësimit të analizës teknike ose shkarkimit të softuerit MT4, mund të dëshironi të provoni tiparin Copy Trader në eToro. Ne flasim për këtë mënyrë pasive për të tregtuar Forex së shpejti.

  Veglat dhe veçoritë e platformës

  Mjetet dhe tiparet e ofruara nga platformat më të mira të tregtimit të Forex do të jenë të lehta për t'u përdorur dhe do të ndihmojnë procesin tuaj të vendimmarrjes.

  Shihni më poshtë disa nga më të mirat dhe më të dobishmet.

  Tregtimi social dhe kopjimi

  Ka karakteristika të ofruara nga disa ndërmjetësues online të cilët rrisin potencialin tuaj të fitimit dhe ju lejojnë të tregtoni në mënyrë pasive. Ne prekëm tregtinë shoqërore dhe të kopjimit në rishikimet e platformës sonë të tregtimit Forex.

  eToro është një platformë tregtare sociale që ju lejon të "pëlqeni", "ndiqni" dhe "të komentoni" në postimet e shokëve të tregtarëve të huaj. Karakteristika e veçantë e ndërmjetësit është pa dyshim mjeti Copy Trader. Thjesht, gjeni një tregtar Forex që ju pëlqen duke hulumtuar të dhënat dhe informacionin në dispozicion për ju. Kjo përfshin aktivet e preferuara, të dhënat historike të tregtisë dhe nivelin e rrezikut, etj.

  Tjetra, zgjidhni një shumë parash për të investuar. Pastaj, çfarëdo monedha që ata blejnë ose shesin, do të tregohet në portofolin tuaj - në lidhje me shumën që keni investuar.

  Për shembull:

  • Ju investoni 1,000 dollarë në tregtarin e zgjedhur të kopjimit
  • Pro Forex aksionet e 2% të portofolit të tyre në USD / HKD, dhe 3% në NZD / USD
  • Si i tillë, 5% e portofolit tuaj janë gjithashtu të bashkuar në këto dy palë
  • Nëse tregtari me përvojë arrin në NZD / USD - kështu do të veproni edhe ju
  • Nëse kjo do të rezultojë në një fitim prej 10% - ju do të kishit bërë të njëjtën gjë - në një shumë proporcionale me atë që keni investuar!

  Siç mund ta shihni, kjo është një pritje e shkëlqyeshme për të fituar hyrjen në tregjet e valutave, pa pasur nevojë të mësoni vetë hollësitë e analizave teknike!

  levave

  Siç e dini, leva ju jep mundësinë e tregtisë me më shumë sesa lejon llogaria juaj. Nëse ose sa leva do t'ju ofrohet varet nga faktorë të ndryshëm, të tilla si vendi ku jetoni, cila aktiv ose çift po tregtoni dhe madhësia e aksioneve tuaja.

  Shikoni më shumë informacione më poshtë:

  • Nëse jeni nga SH.B.A., mund të tregtoni çifte të mëdha Forex me levë deri në 1:50
  • Në Australi, pjesë të Evropës dhe MB - leva do të ofrohet deri në 1:30 në çiftet kryesore FX dhe 1:20 në çiftet e vogla.
  • Levave mund të shfaqet si një raport ose një shumë të tilla si 1: 2 ose x2, 1:10 ose x10, 1:20 ose x20, dhe kështu me radhë
  • Levave prej 1:30 do të thotë që ju potencialisht mund të rrisni një aksion prej $ 100 në një palë kryesore deri në $ 3,000
  • Si e tillë, një aksion prej 100 $ në një çift të mitur ose ekzotik mund të kalojë deri në $ 2,000, duke shtuar leva 1:20

  Duke rritur pozicionin tuaj me leva, ju nga ana tjetër po zmadhoni fitimet if tregtia është e suksesshme. Kjo gjithashtu do të thotë që nëse çifti i monedhës shkon në drejtim tjetër, humbjet tuaja gjithashtu do të amplifikohen. Me këtë tha, ju duhet të tregoni kujdes kur aplikoni levave në platformën tuaj të zgjedhur tregtimin Forex.

  Treguesit teknike

  Kur kërkoni platformat më të mira të tregtimit të Forex - sugjerohet të shihni se cilët tregues teknikë (nëse ka) do të jenë në dispozicion për ju.

  Pa tregues dhe grafikë që ju tregojnë tendencat dhe ndryshimet e çmimeve të së kaluarës dhe të tashmes - ju gjithashtu mund të hidhni një shigjetë. Kjo sepse treguesit teknikë ju mundësojnë të merrni vendime të informuara se në cilin drejtim mund të drejtohet një palë.

  Marrja pjesë në analizën teknike do t'ju shohë duke studiuar vëllimin, likuiditetin, paqëndrueshmërinë, trendet e çmimeve dhe më shumë së bashku me mjetet e vizatimit të grafikut. Siç e përmendëm, disa nga platformat më të mira të tregtimit të Forex ju lejojnë të lidhni llogarinë tuaj me MT4 dhe të keni qasje në grumbuj mjetesh, treguesish dhe grafikësh.

  Depozitat, Tërheqjet dhe Pagesat

  Nëse keni një metodë specifike pagese në mendje, duhet të kontrolloni se çfarë pranon ofruesi në fjalë. Për shembull, shumë ndërmjetës në internet të stilit tradicional pranojnë vetëm transferta bankare.

  Sidomos, sidoqoftë, transferimet bankare mund të kërkojnë mes 2 ditësh dhe një javë për t'u pastruar në llogarinë tuaj tregtare, dhe për këtë arsye kjo do të vonojë përpjekjet tuaja për disa kohë. Platformat më të mira të tregtimit të Forex pranojnë metoda të shpejta dhe moderne të pagesave të tilla si kartat e kreditit dhe debitit dhe kuletat elektronike.

  eToro pranon të gjitha sa më sipër, që përfshin PayPal, Skrill dhe Neteller. Ky ndërmjetës paguan një tarifë shkëmbimi nëse nuk jeni duke e financuar llogarinë tuaj duke përdorur dollarë amerikanë. Sidoqoftë, kjo është thjesht 0.5% dhe vlen të kujtohet se ofruesi ofron 0% komision në të gjitha tregtitë e Forex!

  Burimet edukative

  Nëse jeni një tregtar me përvojë dhe tashmë i njihni hollësitë e kësaj industrie, atëherë mund të dëshironi të anashkaloni burimet arsimore. Sidoqoftë, për të sapoardhurit, materiali i tillë është një pjesë e paçmuar e të mësuarit të litarëve.

  Secili ndërmjetës do të ndryshojë. Sidoqoftë, secila nga platformat më të mira të tregtimit të Forex që e bëri listën tonë të ofrojë një lloj përmbajtje edukative - që synon të ndihmojë tregtarët e papërvojë të Forex.

  Fillimi me një Platformë Tregtare Forex - Përparim

  Sapo të keni vendosur se cila platformë tregtare është e përshtatshme më e mirë për nevojat tuaja - ju mund të filloni.

  Për këtë hulumtim, ne po ju tregojmë se si të bashkoheni me eToro - pasi platforma ju lejon të tregtoni dhjetra çifte Forex pa komision.

  Hapi 1: Regjistro një llogari

  Kaloni tek eToro dhe klikoni 'Bashkohu tani'. Plotësoni emrin tuaj dhe detajet e tjera - siç tregohet në kutinë e regjistrimit.

  Kjo mund të bëhet ose në pajisjen tuaj mobile ose përmes faqes kryesore të internetit.

  Hapi 2: Verifikoni identitetin tuaj

  Sipas KYC, do të duhet të verifikoni se kush jeni. eToro pranon një leje drejtimi ose pasaportë si identifikim fotografik. Kur bëhet fjalë për vërtetimin e adresës, mund të përdorni një faturë të shërbimeve të fundit ose deklaratë zyrtare bankare - ose një kopje e skanuar ose dixhitale është në rregull, për sa kohë që është e qartë.

  Ju mund të lini ngarkimin e dokumenteve derisa të qëndroni më poshtë. Sidoqoftë, ju lutem vini re se kjo duhet të kompletohet para se të bëni një kërkesë tërheqjeje (ose të depozitoni më shumë se 2,250 dollarë).

  Hapi 3: Bëni një depozitë

  Bërja e një depozite në eToro është e lehtë, pasi ekziston një larmi llojesh pagese për të zgjedhur.

  Kjo perfshin:

  • Mastercard
  • Shih
  • Mësues
  • Skrill
  • Neteller
  • PayPal
  • Transferte bankare

  Thjesht shkruani shumën që dëshironi të depozitoni në llogarinë tuaj dhe zgjidhni mënyrën e zgjedhur të pagesës nga ajo që është në dispozicion për ju.

  Hapi 4: Kërkoni për një Palë Forex

  Tani që llogaria juaj është konfirmuar dhe financuar, mund të gjeni një palë Forex për të tregtuar.

  Filloni të shtypni cilindo palë që dëshironi të tregtoni në kutinë e kërkimit - dhe klikoni "Trade" kur ta shihni. Në shembullin tonë, ne duam të tregtojmë euron me dollarin australian.

  Nëse akoma nuk keni vendosur, klikoni në 'Tregjet Tregtare' në anën e majtë, e ndjekur nga 'monedhat'. Në cilën pikë të gjitha tregjet e disponueshme të Forex do të shfaqen në ekranin tuaj.

  Hapi 5: Vendosni një Tregti

  Pasi të klikoni "Tregtia" pranë palës suaj të zgjedhur të monedhës, do të shfaqet një kuti porosie.

  Gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni midis a blej  shes porosit Nëse mendoni se kursi i këmbimit do ngrihem - zgjidhni për të blej. Përndryshe, nëse doni të shkoni shkurtë - zgjidhni shes

  Futni shumat tuaja të aksioneve, humbjeve të ndalesave dhe fitimeve. Tjetra, pasi të jeni kënaqur me shënimet tuaja - mund të klikoni në "Tregtinë e Hapur". Duke vepruar kështu, eToro do të ekzekutojë porosinë tuaj në përputhje me rrethanat!

  Platformat më të mira të tregtisë - Vendimi?

  Me orë tërheqëse tregtimi dhe likuiditet të lartë, nuk është për t'u habitur që triliona dollarë forex që ndryshon duart çdo ditë. Si i tillë, ka qindra ndërmjetës në internet që bëjnë thirrje për pozicionin e lartë në hapësirë.

  Platformat më të mira të tregtimit të Forex do të rregullohen, do të ofrojnë përhapje të ngushtë në shumë monedha dhe do të kenë një faqe në internet të përshtatshme për përdoruesit. eToro kalon me ngjyra fluturuese në këtë drejtim. Ndërmjetësi rregullohet nga FCA, ASIC dhe CySEC dhe siguron qasje në mbi 50 çifte Forex me përhapje konkurruese.

  Ky ndërmjetës i respektuar ngarkon komisionin ZERO dhe ofron veçori të tilla si Kopjimi i Tregtisë, si dhe përmbajtje të dobishme arsimore për fillestarët. Filloni në më pak se 10 minuta dhe provoni llogarinë demo falas me $ 100,000 fonde virtuale!

   

  eToro - Bleni dhe Investoni në Asete

  Vlerësimi ynë

  • Bleni mbi 2,400 aksione
  • Tregtoni mijëra CFD
  • Depozitoni fonde me një kartë debiti / krediti, portofol elektronik, ose llogari bankare dhe PayPal
  • E përsosur për tregtarët e rinj dhe e rregulluar shumë
  • Vetëm kriptot e vërteta janë në dispozicion për përdoruesit e SH.B.A.
  75% e llogarive të investitorëve me pakicë humbasin para kur tregtojnë CFD me këtë ofrues. Ju duhet të konsideroni nëse keni mundësi të merrni rrezikun e lartë të humbjes së parave tuaja.

   

  FAQs

  Cila është platforma më e mirë e tregtimit të Forex për fillestarët?

  Udhëzuesi ynë zbuloi se platforma më e mirë e tregtimit të Forex për fillestarët është eToro. Ndërmjetësi në internet është i rregulluar, ofron shumë çifte Forex me përhapje të ngushtë, një suitë tregtare plot me përmbajtje edukative për të sapoardhurit dhe ju mund ta filloni për disa minuta!

  A mund të bëhem i pasur nga tregtia e Forex?

  Nëse mund të pasuroheni apo jo, varet nga faktorë të ndryshëm - siç është shuma që jeni të gatshëm ose të aftë të fusni. E rëndësishmja, ju nuk do të fitoni para nëse nuk parashikoni saktë rritjen ose rënien e çmimit dhe krijoni porosinë tregtare që lidhet me ndërmjetësin online të Forex që keni zgjedhur.

  Cila është platforma më e mirë gjithëpërfshirëse e tregtimit të Forex?

  Platforma më e mirë gjithëpërfshirëse e tregtimit të Forex e vitit 2021 është eToro. Ndërmjetësi në internet rregullohet nga FCA, CySEC dhe ASIC, ofron mbi 50 çifte Forex që mund të tregtohen në bazë të komisioneve dhe është i thjeshtë për tu lundruar për të gjitha grupet e aftësive. Për më tepër, zakonisht duhen më pak se 10 minuta për t'u regjistruar duke përdorur karta krediti / debiti ose kuleta elektronike siç janë Skrill dhe PayPal.

  Çfarë metrike duhet të kontrolloj kur zgjedh një platformë tregtare Forex?

  Importantshtë e rëndësishme të siguroheni se platforma e tregtimit të Forex rregullohet para së gjithash. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni se cilat palë Forex janë në dispozicion, cilat tarifa dhe komisione do të priten nga ju, dhe cilat mënyra pagese pranohen. Gjithashtu ia vlen të kontrolloni se cilat mjete tregtare do të ofrohen dhe nëse mund të përdorni një llogari demo falas për të praktikuar strategjitë e tregtimit Forex.

  A mund të filloj tregtimin e Forex me 100 $?

  Pjesa minimale e aksioneve do të ndryshojë midis platformave të tregtimit të Forex, kështu që është më mirë të studioni të gjitha informacionet në secilin broker individual. Për shembull, në AvaTrade, depozita minimale është vetëm 100 dollarë. Në Capital.com, kjo është edhe më e ulët me vetëm 20 dollarë.

   

  Autori: Samantha Forlow

  Samantha Forlow

  Samantha është një studiuese dhe shkrimtare me qendër në MB që specializohet në financat e të gjitha gjërave. Kjo përfshin gjithçka, nga kapitali tradicional dhe investimet e fondeve, në tregtinë e Forex dhe CFD. Samantha ka shkruar përmbajtje të bazuar në financa për disa vjet dhe ka një larmi botimesh në domenin në internet. Ç'është më e rëndësishmja, ajo është në gjendje të shpjegojë subjektet komplekse financiare në një mënyrë miqësore për fillestarët.